Jaké vitaminy a minerály by měli doplňovat těhotné ženy?
Těhotenství je samozřejmě velkou životní událostí a každá nastávající maminka si přeje pro svoje dítě jen to nejlepší. V tomto období však dochází k velkým změnám, a pro každý organismus představuje tato doba také značnou zátěž, kterou provází celá řada fyziologických i hormonálních změn. V rámci toho je důležité nejprve věnovat pozornost celkové životosprávě a výživě, nicméně ne vždy je zdravá strava dostačující, a je i tak potřeba se zaměřit na doplňování určitých mikronutrientů. Na co by se ale měli těhotné ženy skutečně soustředit a co je vhodné v těhotenství zařadit? To vše se dozvíte v tomto článku.
Životní styl jako úplný základ
V první řadě je velice zásadní dodržovat pitný režim, kdy se jedná především o čistou vodu. Sáhnout můžete taktéž po některých čajích, zde je ale nutné si pečlivě zjistit, jakým bylinkám byste se měli v tomto období vyhnout. Dostatečný příjem tekutin totiž podporuje mimo jiné lepší cirkulaci krve. Jídelníček by měl být rozmanitý a měli by v něm být zastoupeny veškeré makroživiny (cukry, tuky, bílkoviny). Významná je rovněž vláknina. V těhotenství jsou ovšem stejně i tak vyšší nároky na určité vitaminy a minerální látky, a přestože se třeba sebevíc snažíte o kvalitní a pestrý jídelníček, těhotenské nevolnosti vám mohou vaši snahu ještě k tomu znesnadňovat. Proto je na místě pořídit si doplňky stravy.
Proč je důležitá kyselina listová?
Kyselina listová je první látka, na kterou byste se měli zaměřit. Tu můžete začít užívat dokonce ještě před samotným otěhotněním, a bude to jedině ku prospěchu. Jedná se konkrétně o vitamin B9 a je v těhotenství ze všech úplně nejvýznamnější. Je totiž nepostradatelnou součástí veškerých vývojových a růstových procesů. Doporučený příjem je 400-800 μg denně, potřebné kvantum se může lišit na základě trimestru, v němž zrovna jste. Větší množství se užívá zejména v prvním trimestru, kdy je dostatek kyseliny listové zásadní v prevenci proti vrozeným vývojovým vadám a náležitý rozvoj celé nervové soustavy miminka. Získat z potravin takové množství je ovšem velice náročné, protože kyselina listová degraduje tepelnou úpravou a její vstřebatelnost je pouze kolem 50 %.
Co dalšího je v období těhotenství významné?
Ani v době těhotenství byste neměli zapomínat na jiné nepostradatelné látky, na které by se nicméně mělo myslet i mimo něj. Mluvíme tu především o hořčíku, zinku a vitaminu D. Mají totiž mnoho funkcí a spoustu lidí trpí jejich nedostatkem v průběhu celého života. Přitom jsou nezbytné nejen pro imunitní systém.
Dalším důležitým minerálem je rozhodně vápník, jenž spolu s hořčíkem a vitaminem D přispívá k náležitému vývoji kostí a zubů. Zdrojem jsou zejména mléčné výrobky, mák a ořechy. Železo je zase nutné pro správnou krvetvorbu, a jeho potřeba se v této době dostává téměř na dvojnásobek. Podle výzkumů může jeho užívání výrazně snížit riziko vzniku anémie u těhotných žen. Neměl by chybět ani jód, jelikož ten ovlivňuje funkci štítné žlázy a její činnost je opravdu podstatná pro metabolismus celého organismu a vyvíjí se již od 12. týdne. Mezi vitaminy ani minerály sice nepatří, ale neopomínejte ani omega 3 mastné kyseliny, které se přímo podílí na vývinu mozku a zraku.
Kdy se na doplňování vitaminů zaměřit více?
Jsou jisté životní situace, při nichž je vhodné se na tuto problematiku zaměřit ještě důkladněji. Mluvíme tu o případech, kdy žena trpí určitými onemocněními nebo jinými omezeními, jako jsou potravinové alergie nebo nesnášenlivosti. Obdobně by k tomu měli přistupovat maminky, jež preferují vegetariánskou či veganskou stravu, tam je navíc totiž častým problémem ještě příjem vitaminu B12. Stejně tak ve vyšším věku se zvyšují i možná rizika, proto je i zde doplňování vitaminů a minerálů na místě.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8918165/

Jak zvýšit hladinu pohlavního hormonu u mužů?
Testosteron je zásadní hormon, který má v mužském těle podstatný význam. Jeho hladina může ovlivňovat širokou škálu procesů v těle. Může to být například energie, výkonnost, sexuální život, psychická pohoda nebo dokonce celkové zdraví organismu. Ubývání testosteronu se projevuje často spolu s přibývajícím věkem, ale na vině mohou být i jiné faktory, týkající se především nevhodného životního stylu.

Lipozomální vitaminy, opravdu se vyplatí do nich investovat?
Lipozomy se vyrábí z výtažku ze slunečnicového lecitinu, mohou mít velikost od několika nanometrů až po desítky mikrometrů a obsahují tzv. fosfolipidy. To jsou látky složené z glycerolu, cholinu, mastné kyseliny a kyseliny fosforečné. Zjednodušeně jsou to složené lipidy obsahující fosfor.

Kotvičník zemní a jeho účinky
Kotvičník je u mužů oblíbený především pro jeho blahodárný vliv na sexualitu, libido a sílu. A je tomu opravdu tak. Podněcuje totiž tvorbu pohlavních hormonů, má pozitivní vliv na rozmnožovací systém a může zlepšovat kvalitu, mobilitu a počet spermií.