Jak působí reishi na organismus?
Reishi, označována také jako lesklokorka lesklá, je jednou z mnoha vitálních hub, které mohou velice dobře posloužit našemu zdraví. Je to dřevokazná chorošovitá houba, jenž má nápadně lesklou a červenohnědou plodnici půlkruhovitého tvaru. Našli bychom ji především na listnatých stromech. V našich končinách na ni však narazíme spíše ojediněle. Dříve byla používána výhradně císařem a jeho rodinou. V dnešní době může z jejích blahodárných účinků těžit prakticky kdokoliv.
Jak reishi působí na naše tělo?
Tato medicinální houba je používána již po stovky let a za tuto dobu se stala nadmíru oblíbenou. Má totiž řadu pozitivních účinků na lidské zdraví, za což vděčí širokému spektru bioaktivních sloučenin, které obsahuje. Je schopna podpořit fyzickou i psychickou stránku a pohodu a harmonizovat přirozené procesy v těle. Jelikož je však poměrně tvrdá a hořká, je spíše nejedlá, a zpracovává se proto do doplňků stravy. Ty jsou ovšem nadmíru efektivní.
Imunita
Reishi obsahuje polysacharidy (např. betaglukany) a triterpeny (např. kyselinu ganoderovou, lucidenovou, ganodermovou, ganodermickou, lucidony a ganoderaly), které jsou skvělé pro podporu imunitního systému. Betaglukany totiž napomáhají stimulovat buňky, jež přímo odpovídají za obranyschopnost – makrofágy, leukocyty a lymfocyty. Ty pak účinněji reagují na přítomnost cizorodých mikroorganismů, které následně pohltí a zničí. Triterpeny jsou na tom obdobně, jsou považovány za antimikrobiální a antivirové. Dohromady tedy tyto látky poskytují významnou oporu celému imunitnímu systému.
Energie a vitalita
Vitalizující účinky reishi, které se projeví na tělu i mysli, jsou obzvláště ceněny. Při pravidelné konzumaci se zlepšuje energetický metabolismus a snižuje se únava a vyčerpání. Kromě toho je výrazně posílena rovněž celková odolnost, kdy se organismus snadněji vyrovnává se stresem. Zvyšuje se dokonce duševní a fyzická výkonnost. Mnoho jedinců si pochvaluje také její pozitivitu na spánek a jeho kvalitu. Můžete ji proto vyzkoušet i při nespavosti.
Kardiovaskulární systém
Reishi má příznivý vliv na celý kardiovaskulární systém a správnou funkci srdečního svalu, a to hned z několika důvodů. V první řadě reguluje hladinu cholesterolu v krvi. Vysoká hladina tzv. LDL cholesterolu je totiž jednou z příčin neprůchodnosti cév, protože se v nich postupně cholesterol ukládá. Dále reishi ovlivňuje srážlivost krve a pružnost cév, čímž se zdokonaluje průtok krve, snižuje se krevní tlak a následně dochází k lepšímu okysličení srdce a dalších důležitých orgánů.
Plíce, játra a ledviny
Dle tradiční čínské medicíny dokáže reishi harmonizovat spoustu orgánových soustav v těle. Kromě dříve zmíněného oběhového systému se jedná o ledviny, játra a plíce. Z tohoto důvodu je často doporučována při kašli, k odstranění přebytečného hlenu či pokud trpíte astmatem nebo jinými respiračními obtížemi. Potencionální přínos pro ledviny a játra tkví především v jejich ochraně, posílení a podpoře regenerace. A správné fungování těchto orgánů je pro zdraví přímo zásadní.
Alergie
V poslední době se v souvislosti s reishi hovoří dokonce o alergiích. Bylo zpozorováno, že při pravidelné suplementaci reishi, se kromě jiných přínosů, projevil taktéž pozitivní vliv na průběh různých alergií a jejich symptomy. Může tedy dojít ke zmírnění průběhu, vymizení či zabránění vzniku nových alergií. Tato oblast si ovšem žádá další zkoumání. Nicméně můžete zkusit reishi nasadit ještě před počátkem pylové sezony a výsledky uvidíte sami.
Jak reishi dávkovat a užívat?
Pokud zkoušíte tuto vitální houbu úplně poprvé, můžete začít s menším množstvím. Jestliže se požadované výsledky do několika týdnů nedostaví, můžete množství navýšit až na maximální doporučenou denní dávku, která je uvedena na obale. Oficiální denní dávka však není stanovena. Dávkování se může lišit také v závislosti na typu produktu (prášek, extrakt). Je doporučeno reishi užívat 5 dní v týdnu a zbylé 2 dny vynechat.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Ganoderma lucidum: Novel Insight into Hepatoprotective Potential with Mechanisms of Action - PMC [online]. [cit. 24. 07. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10146730/

Kotvičník zemní – je ten bulharský opravdu nejkvalitnější?
Kotvičník zemní známý také pod svým latinským názvem Tribulus Terrestris, je v dnešní době velmi známá a diskutovaná rostlinka. Je spojována nejen s podporou sportovního výkonu, ale také s udržováním správné hladiny pohlavních hormonů a náležitou funkcí pohlavních orgánů, a to nejen u mužů, ale také i u žen. Jeho příznivý vliv však může prospět i jiným částem organismu jako je třeba kardiovaskulární systém, močové ústrojí či nervová soustava. V kotvičníku zemním lze nalézt především steroidní saponiny, alkaloidy, flavonoidy, třísloviny a glykosidy. Každá z těchto aktivních látek má svůj určitý přínos a může podporovat správnou funkci procesů v organismu. Některé z těchto látek působí jako silný antioxidant nebo podporují odbourávat volné radikály, jiné zase mohou příznivě působit například na hladinu cholesterolu.

Ekologické přípravky na úklid, co všechno můžete vyzkoušet?
Ať už uklízíte denně, či jednou týdně, určitě vás potěší, že následující produkty jsou levné a pokud si je zakoupíte ve velkých baleních, ušetříte ještě více. Pro začátek si můžete pořídit pouze sodu, ocet a kyselinu citronovou a později případně svoje zásoby můžete rozšířit. Jedlá soda neboli soda bikarbona je bílý prášek, který je dobře rozpustný ve vodě a má zásadité pH. Možná ji znáte jako součást kypřících prášků nebo ji používáte do pečení samostatně. Ocet je nejlepší ten bílý, jelikož obsahuje 10% kyseliny octové, a je proto koncentrovanější. Navíc není dobarvený a nezanechá nikde skvrny. Kyselinu citronovou seženete v podobě krystalického prášku nebo jako již hotový roztok.

Zinek a jeho formy, proč zvolit chelátovou vazbu?
Zinek je esenciální stopový prvek, v našem těle tedy zastoupen jen v menším množství, ale o to více potřebný pro aktivitu několika stovek enzymů, normální růst, reprodukční orgány, imunitu a pro velký počet dalších nezbytných funkcí našeho těla. Protože je zinek esenciální látkou, je nutné ho přijímat z potravin na tento prvek bohatých nebo si při jeho nedostatku dopomoci doplňkem stravy. Existuje více forem zinku, ale ne všechny pro nás budou mít stejný přínos. Některé naše tělo využije mnohem lépe a některé v podstatě prostě jen projdou zažívacím traktem bez většího efektu. Můžeme se setkat buď s anorganickými nebo organickými formami mezi které patří i speciální tzv. chelátová vazba.