Ekologické přípravky na úklid, co všechno můžete vyzkoušet?
Úklid není pro většinu lidí asi zrovna příjemnou a zábavnou činností. Přesto se mu asi nikdo z nás zcela nevyhne. Prostředků, které vám trh nabízí je ovšem celá spousta. Pokud ale nechcete používat klasické přípravky a radši byste sáhli po něčem ekologičtějším, je tento článek přímo pro vás. Dnes se totiž podíváme na to, co můžete pro váš úklid velmi jednoduše a efektivně použít, možná to již dokonce doma máte a případný nákup vás nebude stát ani moc peněz.
Proč zvážit používání ekologičtějších produktů?
Jako první vás asi v souvislosti s ekologií napadne šetření životního prostředí. A je tomu opravdu tak. Využívání běžných přípravků, které jsou plné chemie nemusí být ovšem škodlivé jen pro planetu, ale také přímo pro vaše tělo. Často se přidávají syntetické parfemace, chlor a další dráždivé látky, jež mohou způsobit alergie, ekzémy a jiné kožní a zdravotní obtíže. Některé složky by dokonce neměli vůbec přijít do styku s pokožkou, protože se skrz ni velmi snadno vstřebávají. Nicméně ani gumové rukavice vás nezachrání, jelikož spoustu látek i při aplikaci vdechnete, aniž byste si to vůbec uvědomili.
Jak začít s eko úklidem?
Ať už uklízíte denně, či jednou týdně, určitě vás potěší, že následující produkty jsou levné a pokud si je zakoupíte ve velkých baleních, ušetříte ještě více. Pro začátek si můžete pořídit pouze sodu, ocet a kyselinu citronovou a později případně svoje zásoby můžete rozšířit. Jedlá soda neboli soda bikarbona je bílý prášek, který je dobře rozpustný ve vodě a má zásadité pH. Možná ji znáte jako součást kypřících prášků nebo ji používáte do pečení samostatně. Ocet je nejlepší ten bílý, jelikož obsahuje 10% kyseliny octové, a je proto koncentrovanější. Navíc není dobarvený a nezanechá nikde skvrny. Kyselinu citronovou seženete v podobě krystalického prášku nebo jako již hotový roztok.
Jak na úklid koupelny?
Jedlá soda je skvělým prostředkem pro umývání různých povrchů. Má lehce abrazivní vlastnosti, a díky tomu vám pomůže jednoduše odstranit nečistoty v celé vaší koupelně. Postačí ji smíchat jen s vodou, a pak už se můžete pustit do úklidu. Pro odstranění vodního kamene se zase hodí kyselina citronová, ze které s vodou vytvoříte hustou směs, jež nanesete na postižená místa jako jsou dlaždičky a kohoutky a necháte pár minut působit. Poté setřete a opláchnete. Pro tento účel můžete vyzkoušet i bílý ocet. Ten likviduje plísně a bakterie, a navíc se dá pořídit s přídavkem esenciálních olejů, který je i s příjemnější vůní.
Jak si poradit s kuchyní?
Pro úklid kuchyně můžete opět upotřebit všechny tři pomocníky. Na usazeniny ve dřezu a pro čištění odpadu nasypte sodu na požadované místo nebo přímo do odpadu, zalijte octem a nechte působit přibližně půl hodiny. Nakonec zalijte horkou vodou. Pokud smícháte sodu s vodou, tak aby vznikla hustá pasta, lehce s ní pak vyčistíte troubu nebo sporák. Jedlou sodu je také možné užít pro oplach ovoce či zeleniny. Kyselinu citronovou využijete třeba pro vyčištění myčky nádobí od zbytků jídla, mastnoty a dalších nečistot – nasypte lžíci až dvě do myčky a zapněte naprázdno. Roztok z kyseliny citronové lze rovněž aplikovat pro vyčištění kávovaru místo běžných přípravků pro tento účel, postup zachovejte, jak jste zvyklí.
A co se zbytkem bytu/domu?
Za pomoci jedlé sody odstraníte navíc všemožné zápachy, stačí ji vsypat do menší misky a dát na určené místo, kde bude sloužit jako pohlcovač (lednice, spižírna aj.). Můžete ji nasypat rovnou na koberce, kde může taktéž eliminovat nepříjemné zápachy a odstraní případné skvrny. Po půl hodině stačí pouze vyluxovat. Bílý ocet můžete vyzkoušet třeba ještě při mytí oken a zrcadel. Smíchejte jedna ku jedné s vodou, nalijte do rozprašovače, aplikujte, a nakonec setřete papírovou utěrkou.
Z naší nabídky ekologických přípravků pro domácnost na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.celostnimedicina.cz/jak-odstranit-pesticidy-z-ovoce-a-zeleniny/

Co jsou kolagenní peptidy?
Kolagen je jeden z nejrozšířenějších typů proteinů v lidském organismu. Jedná se o nerozpustnou vláknitou bílkovinu, kterou si tělo ve většině případů umí samo vytvořit, tato schopnost se však zpomaluje. Syntéza probíhá tak, že tělo vezme určité druhy aminokyselin, které na sebe naváže, čímž vznikne kolagen, jež se dále využívá dle potřeby. Molekula je složena asi z 19 druhů aminokyselin, z nichž největší množství připadá na glycin, prolin a hydroxyprolin. Kolagen se běžně vyskytuje ve své čisté neboli nativní verzi. To je nepozměněná přírodní forma, jež je ale bohužel pro tělo hůře vstřebatelná. Proto se začali vytvářet kolagenní peptidy, s nimiž se možná častěji setkáte pod názvem hydrolyzovaný kolagen. Ten je již sice jistým způsobem upraven, ale pouze k lepšímu. Nemusíte se tedy ničeho obávat. Kolagenní peptidy se liší hlavně molekulární strukturou, která je pro nás daleko snadněji využitelná.

Tryptofan a serotoninový syndrom – na jaké kombinace si dát pozor?
Tryptofan je jednou z klíčových aminokyselin, která má významný vliv na lidské zdraví. Běžně je spojován s pozitivními účinky na náladu, spánek a celkovou pohodu, což vede k jeho častému využívání v různých doplňcích stravy.

Zinek a jeho funkce v organismu?
Zinek je v těle jedním z významných minerálů podílejících se na stovkách tělesných pochodů a organismus by bez něho nemohl fungovat tak, jak je třeba. Je stopovým prvkem, a z toho důvodu je potřebný jen v malém množství, avšak není o nic méně důležitější než jiné látky. Udává se, že již jeho lehký nedostatek může způsobovat určité problémy v některých systémech těla. Je nutný například pro aktivitu enzymů, pokožku, vlasy a reprodukční orgány. Tím ale seznam přínosů zinku zdaleka nekončí. Zinek se vyskytuje v potravinách živočišného i rostlinného původu. Najdeme ho v mase, měkkýších, vejcích, játrech, mléčných výrobcích, v celozrnných obilovinách, kořenové zelenině, droždí a semínkách.