Kotvičník zemní a jeho vliv na ženy?
O kotvičníku zemním je toho napsáno již mnoho. Málokterý článek se ale zabývá jeho vlivem na ženy. A právě proto jsme se rozhodli následující text věnovat této problematice. Kromě toho, že se dozvíte, jak něžnému pohlaví prospívá a kde konkrétně působí, také zjistíte, jaké látky kotvičník obsahuje a v čem je tolik jedinečný.
Kde se pěstuje kotvičník?
Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je jednoletka, která má krásné žluté květy. Pro svůj blahodárný efekt na organismus se využívá především v tradiční čínské a indické medicíně (Ájurvéda), odkud mimo jiné pochází. V Evropě se nejkvalitnější kotvičník/tribulus pěstuje v Bulharsku, neboť právě tamní teplotní podmínky kotvičníku nejvíce prospívají. Zajímavé je i to, že kotvičník vypěstovaný v Bulharsku vykázal v nezávislých testech jedno z největších množství aktivních látek, a tím i výrazný efekt na lidský organismus. Jestli je ovšem opravdu úplně nejlepší, se nedá tak jednoduše říci. Existuje totiž mnoho jiných oblastí, které produkují taktéž velice kvalitní rostlinky.
Jaké látky kotvičník zemní obsahuje?
Kotvičník zemní obsahuje široké spektrum přírodních látek zvaných fytosteroly, které se získávají ze sušených plodů, natě a někdy i kořene. Neúčinnějším a v terapii nejefektivnějším fytosterolem, který zároveň tvoří jednu ze složkek kotvičníku, je Protodioscín spadající do skupiny steroidních saponinů. Právě podle obsahu saponinů je důležité se při výběru kotvičníku jako doplňku stravy řídit. Čím vyšší je jejich deklarované množství, tím vyšší efekt na organismus lze od doplňku s kotvičníkem očekávat.
Mezi další aktivní látky obsažené v kotvičníku patří třísloviny, glykosidy, flavonoidy, aminokyseliny, vitaminy a minerály.
Čeho se nemusíte při užívání obávat?
Všechny výše zmíněné složky mají velký vliv jak na muže, tak na ženy. Jako žena se nemusíte ale obávat nadměrného nárůstu testosteronu, a tedy potlačení ženských rysů, růstu vousů, změny hlasu a jiných fámů. Ačkoliv kotvičník stimuluje hladinu mužského pohlavního hormonu testosteronu, který se přirozeně vyskytuje i u žen, nikdy nezpůsobuje u ženského pohlaví nevítané zmužnění. Stejně tak nemusíte mít žádný strach z dlouhodobého užívání. Delší užívání je naopak žádoucí, jelikož efekt se nedostaví přes noc. Nicméně po určité době je vhodné udělat krátkou pauzu a poté opět kotvičník nasadit tak, jak jste zvyklé.
Jaký vliv na ženský organismus má kotvičník?
Kotvičník u žen především stabilizuje hladinu ženských pohlavních hormonů, konkrétně tedy progesteronu a estrogenů, nikoliv testosteronu. Obecně kotvičník u žen působí na pohlavní orgány a na ovulaci. Stimuluje totiž důležité ženské hormony, mezi které patří folikulostimulační hormon (FSH) – je odpovědný za dozrávání folikulů ve vaječnících, estradiol – jeho hlavní úlohou je vývoj sekundárních pohlavních znaků a luteinizační hormon – je nezbytný pro produkci estrogenů a progesteronů neboli hormonů důležitých pro menstruaci a početí. Všechny tyto hormony musí být pro správné a včasné dozrávání a uvolňování vajíček v dokonalé souhře, o což se kotvičník velkou měrou zasazuje. Zároveň má kotvičník vliv na sexualitu a libido a jak dokazují studie, může být prospěšný také při sexuální dysfunkci.
V menopauze pak kotvičník zmírňuje nepříjemné doprovodné projevy. Především potlačuje úzkost a depresi,návaly, snižuje pocit únavy, podporuje sexuální apetit a libido a celkově navrací chuť do života. Při klimakteriu je také doporučována Maca, která s kotvičníkem působí synergicky a jejich vzájemným uživáním je výsledný efekt daleko vyšší.
Na co pomáhá kotvičník?
Kromě přímého působení na ženský pohlavní systém se kotvičník pyšní i celkovým efektem na organismus člověka. Jeho pravidelné užívání ve formě kapslí se podílí na:
- Pohlavní orgány / hormonální aktivita
- Normální funkce močové soustavy (močení)
- Tělový a svalový tonus, Energie
- Normální činnost kardiovaskulárního systému, srážení krve, čištění krve
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
- Normální činnost nervové soustavy
- Normální funkce dýchacího systému
- Normální funkce močové soustavy a reprodukčního systému
Z naší nabídky kotvičníku zemního na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4045980/

Železo a jeho funkce v organismu?
Železo patří k velice důležitým prvkům v lidském těle, neboť se podílí na celé řadě úloh od dýchacího systému až po správné fungování svalů. Jeho nedostatek v těle se zpočátku projevuje nenápadně, takže po příčině příznaků mnoho lidí ani nepátrá. Později se ale může dostavit až tzv. anémie (chudokrevnost), což je stav, který nepříznivě ovlivňuje různé pochody v těle a může až vést k poruše některých orgánů. Dostatek železa v potravě je tedy dobré nepodceňovat. Železo je v těle zastoupeno ve dvou základních formách – ve formě hemoglobinu a myoglobinu

Na co je dobrý lutein?
Lutein je významný antioxidant, jenž poskytuje ochranu buňkám před oxidačním poškozením. Největší koncentraci luteinu bychom našli v oku, přesněji řečeno v sítnici a žluté skvrně. Tedy oblasti, které jsou zodpovědné za centrální vidění.

Na co je dobrá kyselina hyaluronová?
Kyselina hyaluronová je jednou z nejpopulárnějších látek dnešní doby. Je využívaná v kosmetickém průmyslu, estetických procedurách a můžeme ji upotřebit jak vnitřně i zevně. Jedná se o látku, která je pro nás zcela přirozená, jelikož si ji tělo samo pro své potřeby produkuje. Nicméně jak už tomu u spousty běžných procesů v organismu bývá, hraje tu velkou roli věk. V organismu se kyselina hyaluronová nachází na mnoha místech. Nejvíce je zastoupena v pokožce, pojivových tkáních nebo třeba v očním sklivci. Má jednu velmi zásadní vlastnost a to takovou, že na sebe dokáže navázat až tisícinásobek své vlastní váhy. Proto se stala tolik oblíbenou surovinou pro kosmetiku nebo při neinvazivních úpravách v dermatologii, k redukci drobných, ale již viditelných vrásek.