Na co je dobrá ashwagandha?
Ashwagandha se v poslední době stává velice populární rostlinkou, která je využívána pro podporu zdraví těla i duše. Má opravdu celou řadu blahodárných schopností, a to díky tomu, že obsahuje mnoho zajímavých bioaktivních látek. V tradičních medicínách je ovšem oblíbená už velmi dlouho, a v ajurvédě je dokonce považována za jednu z nejmocnějších bylin. Přisuzují se jí třeba výrazné posilující a omlazující vlastnosti. Umí toho ale daleko více. My vám proto dnes tuto rostlinku představíme a shrneme si všechny důvody, proč si zaslouží náležitou pozornost.
Co je to ashwagandha?
S ashwagandhou se můžete setkat i pod jinými názvy. Říká se jí třeba také vitánie snodárná, zimní třešeň, indický ženšen nebo latinsky withania somnifera. Je vytrvalá, keřovitá a nenáročná. Dokáže růst v nepříznivých podmínkách – tedy v suchu, v kamenitých půdách a vyrovná se rovněž se změnami teplot. Většinou se vyskytuje spíše v teplejších oblastech. Má hustě chlupaté větve, což jim dodává našedlou barvu. Řapíkaté listy jsou stálezelené a květy mají žlutozelenou barvu. Po odkvětu začínají vyrůstat malé kulaté plody, které mají oranžové až červené zbarvení. Uvnitř každého plodu se nachází drobná hnědá semena. Nejzajímavější je ovšem její kořen, protože obsahuje nejvyšší množství aktivních látek. Právě ten se hojně využívá do doplňků stravy. Nicméně upotřebeny jsou často i její listy.
Co obsahuje ashwagandha za látky?
Ashwagandha obsahuje několik desítek složek, z nichž je každá prospěšná sice trochu jiným způsobem, ovšem dohromady vytváří velice efektivní komplex, jenž má mnohonásobný pozitivní efekt na různé tělesné systémy. Značně jsou zastoupeny třeba alkaloidy, glykosidy, fytosteroly, flavonoidy a aminokyseliny. Našli bychom i různé minerální látky nebo vitaminy. Důležité jsou však zejména tzv. whitanolidy. To je skupina steroidních laktonů (organické sloučeniny), které mají jeden z nejvýraznějších vlivů na náš organismus. Pokud se tedy rozhodnete ashwagandhu vyzkoušet, měli byste se zajímat nejen o celkovou kvalitu daného produktu a množství ashwagandhy v jedné dávce, ale také o zastoupení whitanolidů. To je často uváděno přímo na obalu samotného produktu.
Jaké má ashwagandha schopnosti?
Tato bylina má široké spektrum prospěšných vlastností. V první řadě se řadí mezi adaptogeny neboli rostliny, jenž zlepšují schopnost organismu se přizpůsobit prostředí či změnám vnějších podmínek. Ashwagandha proto přispívá ke zvýšení odolnosti organismu, a to po fyzické i duševní stránce. Z tohoto důvodu je rovněž s oblibou využívána ke zmírnění stresu a napětí. Dokáže totiž korigovat hladinu stresového hormonu kortizolu, který je ve vypjatých situacích více vyplavován. I když tento hormon z určitých důvodů potřebujeme, jeho dlouhodobě zvýšená hladina může být jednou z příčin zhoršeného zdravotního stavu.
Dále ashwagandha podporuje spánek, zlepšuje výkon a vytrvalost či jakožto silný antioxidant ochraňuje buňky. Navíc je přínosná pro veškeré kognitivní funkce. Tudíž zlepšuje například koncentraci či paměť. Může být nápomocná taktéž při vysokém cholesterolu nebo cukru v krvi.
Jak ashwagandhu užívat?
Pokud přemýšlíte, jakou ashwagandhu vybrat, měli byste preferovat takovou, která má, pokud možno, co nejčistější složení, kde se nachází jen minimum nebo dokonce žádné přidané (zbytečné) látky. Jak jsme již řekli, důležité je taktéž procento obsažených whitanolidů. S ashwagandhou se setkáte i v různých formách. Nejčastější a také nejefektivnější bývají především extrakty v prášku a kapslích. Většinou je ashwagandha i dobře snášena, nicméně jejímu užívání byste se měli vyhnout v těhotenství a při kojení. V případě, že užíváte určitá léčiva, se před jejím pořízením informujte u svého ošetřujícího lékaře.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10147008/

Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže Ginkgo odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni. Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo bilobu stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.

Jak se projevuje nedostatek trávicích enzymů?
Poznat deficit trávicích enzymů může být poněkud složité, nemusíte tudíž hned poznat, že se jedná právě o ně. Symptomy jsou totiž často podobné, jako když chybí probiotika či prebiotika

Proč kombinovat kolagen a vitamin C?
Kolagen je důležitou bílkovinou v našem těle, avšak s postupujícím věkem jeho přirozená tvorba bohužel začíná klesat. Je součástí pleti, tkání, kloubů, ale taktéž mnohých dalších částí organismu. Proto je i dnes široká nabídka produktů, díky kterým můžeme hladinu kolagenu doplnit. Je třeba myslet na to, že existuje několik druhů a forem a každá může být příznivá pro něco jiného, a ne všechny jsou kvalitní nebo v dostatečné koncentraci. Co je ale také podstatné – měli bychom ho užívat společně s vitaminem c. Ten je významný pro správnou činnost spousty pochodů v těle a je tomu tak i v tomto případě. V dnešním článku si tudíž řekneme více o kolagenu, vitaminu c a jejich kombinování.