Hořčíkový olej – k čemu je dobrý? A je lepší hořčík ve formě kapslí nebo oleje?
Hořčík (magnesium) patří k nejdůležitějším minerálům, které naše tělo potřebuje. Účastní se totiž zhruba 300 různých tělesných reakcí. Bohužel ho ale většina z nás má nedostatek, což se projevuje hlavně podrážděností, nespavostí, náladovostí, svalovými křečemi nebo nepříjemným bušením srdce. Důvodem toho, proč magnesium nezískáváme z potravy v takové míře jako kdysi, je nešetrné zemědělství, používání pesticidů a filtrování vody. Proto je nezbytné dodávat ho tělu jiným způsobem. Jakým? Na to se podíváme v dnešním článku.
Porovnání kapsle versus olej, co je lepší??
Existují dva způsoby, jak tělu dodat potřebnou dávku hořčíku. Prvním, nejběžnějším způsobem jsou doplňky stravy ve formě kapslí s obsahem horčíku/magnesia. Jejich výhodou je to, že ze složení konkrétního doplňku stravy předem přesně víte, kolik užíváte hořčíku a v jaké formě. Orálně podávaný hořčík je ale v trávicím traktu ovlivněn různými procesy, které mohou jeho celkovou absorpci ve výsledku snížit. Některým lidem navíc nemusí vyhovovat polykání pevné kapsle, v tom případě je pak vhodné zvolit jiný způsob podání.
Druhým způsobem je hořčíkový olej, který se používá transdermálně neboli na kůži. Hořčíkový olej se v takovém případě dostává přes kůži do krevního oběhu. Tato forma eliminuje vznik vedlejších účinků. Hořčíkový olej se totiž přes kůži poměrně snadno a rychle vstřebává. Je třeba ale počítat s tím, že hořčíkový olej vytvoří na porchu kůže "lepkavý film", který pro někoho nemusí být zrovna příjemný.
V jakých případech je hořčíkový olej přínosný?
Transdermální aplikace hořčíku může pomoci od svalových křečí během nebo po náročném fyzickém výkonu. Hořčík totiž prostupuje do těla a ulevuje od svalové bolesti. Tohoto efektu lze využít i v případě, pokud trpíte nespavostí. Jelikož hořčík navozuje přirozenou relaxaci svalů, doporučuje se s ním provést lehkou masáž šíje, která uvolní a připraví na spánek. Také pokud vás v noci budí křeče lýtek, můžete okamžitě na bolavé místo aplikovat trochu hořčíkového oleje.
Na co si musíte dát pozor a jak hořčíkový olej používat?
Hořčíkový olej nemusíte nejdříve ředit, ale rovnou ho můžete aplikovat na tělo. Ovšem nikdy ne do otevřených ran nebo na čerstvě oholenou pokožku! K dostání je i ve formě spreje, což jeho aplikaci ještě více usnadňuje. Olej se zkrátka nastříká a vetře do pokožky bolavého místa a nechá se působit přibližně 20 minut. Poté ho můžete buď setřít, anebo z kůže smýt vodou. V prvních chvílích po nanesení je možné, že ucítíte lehké brnění.
Nejefektivnějším místem, odkud se hořčík z oleje do těla nejlépe vstřebá, je podkolenní nebo podpažní jamka. V těchto místech je totiž velké množství lymfatických cest, z nichž se následně hořčík dostane do krevního oběhu.
S čím vám hořčíkový olej může pomoci:
- Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
- Přispívá k elektrolytické rovnováze
- Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
- Přispívá k normální činnosti nervové soustavy
- Přispívá k normální činnosti svalů
- Přispívá k normální syntéze bílkovin
- Přispívá k normální syntéze bílkovin
- Přispívá k normální psychické činnosti
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů
Hořčík je pro naše tělo nezbytný z mnoha důvodů, což dokazují následky při jeho nedostatku. Pokud ho tělu chcete dodat a nechce se vám polykat další prášky, můžeme doporučit:
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Woldohealth hořčíkový olej s praktickým rozprašovačem usnadní aplikaci hořčíkového oleje na konkrétní místo. Woldohealth Hořčíkový olej je vysoké kvality z čistě přírodního zdroje Zechstein.
Golden Nature Magnesium je hořčík v nejlépe vstřebatelné chelátové vazbě s přidaným vitaminem B6 pro maximální efekt.
Woldohealth hořčíkový olej ve zvýhodněném dvojbalení s praktickým rozpračovačem.

Maca peruánská – pěstování, dávkování a porovnání
Macu si po celém světě oblíbilo již opravdu spoustu lidí. Jedná se tedy o osvědčenou bylinu, která se používá již od éry Inků a od té doby ji prozkoušelo již nespočet uživatelů a mnoho z nich na ni nedá dopustit. Obecně se mace přisuzují schopnosti, jež jsou pozitivní jak pro fyzickou, tak i duševní stránku, celkové posílení těla a zvýšení odolnosti a vitality.

Koenzym Q10 a jeho formy?
Koenzym Q10, také nazýván jako ubichinon, zkráceně CoQ nebo jen Q10, je látka, kterou si tělo v určitém množství vyrábí samo přirozenými procesy v organismu. Je pro nás nezbytný, jelikož je součástí každé naší buňky a zajišťuje jejich správnou funkci. Koenzym Q10 je sloučenina funkčně se podobající vitaminům a svou strukturou se přibližuje především vitaminu K, proto se někdy můžeme setkat i s označením vitamin Q. Nachází se hlavně v živočišných potravinách. Z rostlinných zdrojů ho získáme také, ale v mnohem menší míře. Nejvíce ho obsahuje hovězí maso, srdce a další vnitřnosti a také sardinky. V nevelkém množství je v brokolici, olivovém oleji, špenátu nebo sójových bobech.

Sušené maso, koncentrovaná síla kvalitních živin
Sušení masa se stalo v poslední době trendem českých domácností a stejně tak jdou na odbyt i komerční produkty tohoto druhu tzn. Jerky. Z tradičního pokrmu jihoamerických indiánů je dnes jídlo, které si svou pozici zpočátku budovalo zejména na poli sportovní výživy, ale záhy se jeho popularita rozrostla mezi nejširší veřejnost.