Rozdíl mezi přírodním a syntetickým vitaminem C?
Vitamin C je jeden ze základních vitaminů, které náš organismus potřebuje k tomu, aby mohl fungovat, tak jak má. Nejčastěji je zmiňován ve spojitosti s naším imunitním systémem, nicméně má řadu dalších významných úkolů, o nichž možná ani nevíte. Pokud se rozhodnete tímto vitaminem podpořit své zdraví, dost možná narazíte na spousty variant. Může mít totiž různorodé podoby – tablety, kapsle, tekuté formy a jiné. Lišit se však může dokonce v tom, jakým způsobem je vyráběn nebo získáván. Dle toho je pak označován jako přírodní či syntetický. Je v nich ovšem opravdu až takový rozdíl?
Jak se dělí vitaminy?
Veškeré vitaminy jsou stejně důležité, protože díky jejich přítomnosti náležitě probíhá již vývoj a růst a dále rovněž i četné funkce napříč celým tělem. Skoro všechny jsou tzv. esenciální, což znamená, že je musíme určitým způsobem přijímat, jelikož si je organismus vyrobit neumí. Výjimku tvoří například vitamin D, jež se produkuje za pomoci slunečního záření (ani to ale mnohdy nebývá dostatečné). Vitaminy se také dělí dle toho, v čem jsou rozpustné. Buď to může být tuk (A, D, E, K) nebo voda (B-komplex, C). Vitamin C je tudíž esenciálním vitaminem rozpustným ve vodě.
V čem je nejvíce vitaminu C?
Vzhledem k tomu, že jsme odkázáni na to, vitamin C přijímat, máme dvě možnosti, jak ho doplnit. První je samozřejmě za pomoci pestré stravy, tedy zařazením potravin, které jsou na něj bohaté. Největší množství bychom našli v šípku, černém rybízu, kiwi, červené paprice, listové zelenině či acerole. Druhou variantou jsou pak doplňky stravy. Ty by však měli mít určitou kvalitu, protože jedině pak z nich dostaneme tolik vitaminu C, kolik je skutečně potřeba. Ty se mohou různit v obsaženém množství, ale taktéž mohou skrývat jak syntetický vitamin C, tak i právě ten přírodní.
Co je Acerola?
Možná jste ve výčtu potravin, ve kterých je nejvíce vitaminu C, zarazili nad acerolou. Ta nám asi není tolik blízká, jako jiné druhy ovoce a zeleniny. A není divu, s čerstvou se u nás jen tak nesetkáte, jelikož se po sběru poměrně rychle kazí a brzy ztrácí většinu živin a prospěšných látek. Jedná se o malé červené plody keře či malého stromku, které se ovšem mohou pyšnit velmi vysokým obsahem vitaminu C. V teplých tropických domovských oblastech mohou být konzumovány čerstvé, k nám se dostanou zpracované v podobě extraktu.
Na co je dobrý vitamin C?
Tento vitamin se podílí na celé řadě metabolických reakcí. Je antioxidantem, který ochraňuje každou buňku v našem těle a napomáhá posilovat imunitní systém, a zvyšuje tak odolnost proti případným infekčním onemocněním. Jak udávají studie, účastní se procesů souvisejících se správnou syntézou kolagenu, jež je důležitou součástí různých tkání, pokožky, krevních cév nebo třeba chrupavek, zubů, dásní i kostí. Vitamin C je rovněž nezbytný pro snadnější vstřebávání železa. Přispívá také k normálnímu energetickému metabolismu, a může proto snižovat míru únavy a vyčerpání. Nutný je i pro funkci nervového systému a psychickou činnost.
Přírodní vs syntetické zdroje
Co jsou přírodní zdroje, jste již asi z předchozích částí dostatečně pochopili. Syntetickým vitaminem je myšlen takový, jenž se vyrábí uměle v laboratorních podmínkách za pomoci rozličných chemických reakcí. Takového vitaminu se však nemusíte obávat, při výrobě se vždy používají schválené a bezpečné techniky. Pokud tedy nemáte zájem o zcela přírodní vitamin C, můžete ho bez problému užívat. Nicméně přírodní formy mohou být pro tělo lépe vstřebatelné, a z přijaté dávky proto získáte o něco více. Je tomu tak z toho důvodu, že vitamin C se v ovoci a zelenině nevyskytuje jako jediná látka. Ostatní složky (zejména flavonoidy) fungují synergicky, a podporují lepší absorpci vitaminu C.
Z naší nabídky vitaminu C na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7918462/

Jaké vitaminy a minerály by měli doplňovat těhotné ženy?
V době těhotenství byste neměli zapomínat na jiné nepostradatelné látky, na které by se nicméně mělo myslet i mimo něj. Mluvíme tu především o hořčíku, zinku a vitaminu D. Mají totiž mnoho funkcí a spoustu lidí trpí jejich nedostatkem v průběhu celého života. Přitom jsou nezbytné nejen pro imunitní systém. Dalším důležitým minerálem je rozhodně vápník, jenž spolu s hořčíkem a vitaminem D přispívá k náležitému vývoji kostí a zubů. Zdrojem jsou zejména mléčné výrobky, mák a ořechy. Železo je zase nutné pro správnou krvetvorbu, a jeho potřeba se v této době dostává téměř na dvojnásobek. Podle výzkumů může jeho užívání výrazně snížit riziko vzniku anémie u těhotných žen.

Bylinky pro lepší psychickou rovnováhu?
Bylinek, které jsou na tuto problematiku vhodné, existuje celá řada. Je dokonce možné, že spoustu z nich roste na vaší zahrádce nebo se s nimi zcela běžně setkáváte. Mluvíme tu třeba o meduňce, levanduli, heřmánku, měsíčku a mateřídoušce. Všechny tyto rostlinky zklidňují mysl, podněcují dobrou náladu a spánek.

Kotvičník zemní a jeho vliv na ženy?
Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je jednoletka, která má krásné žluté květy. Pro své blahodárné účinky na organismus se využívá především v tradiční čínské a indické medicíně (Ájurvéda), odkud mimo jiné pochází. V Evropě se nejkvalitnější kotvičník/tribulus pěstuje v Bulharsku, neboť právě tamní teplotní podmínky kotvičku nejvíce prospívají.