Jaký je rozdíl mezi krilovým a rybím olejem?
O tom, že jsou omega 3 mastné kyseliny nadmíru důležité, není potřeba dlouze polemizovat. Jedná se totiž o látky, které jsou pro správné fungování našeho těla zcela nezbytné, a to dokonce již od raného vývoje. Přijímat je můžeme společně s různými zdroji. Jednou možností je dobře známý, a rovněž hojně využívaný, rybí olej. Nicméně v poslední době dostává také mnoho prostoru olej krilový, který by mohl být v lecčem lepší. Je to ale skutečně pravda? A jak se tyto dva oleje odlišují?
Proč je důležitý příjem omega 3 mastných kyselin?
Omega 3 mastné kyseliny jsou esenciálními látkami, a my je proto musíme do organismu dodávat z různých vnějších zdrojů. Pokud pravidelně nekonzumujete ryby ani mořské plody, je značně pravděpodobné, že jich nepřijímáte dostatek. To se může velmi rychle projevit na vašem zdraví. Nejdříve přichází únava, poté se přidávají další projevy, jako je třeba suchá kůže, zhoršení kognitivní a mozkové činnosti nebo dokonce kardiovaskulární obtíže. Mezi nejvýznamnější omega 3 patří kyselina dokosahexaenovoá (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA).
Jak se liší olej z krilu a ryb?
Oba dva jsou prospěšné, mají podobné složení, ale přesto mají i několik rozdílů, které však mohou být při vybírání zásadní. Postupně se tedy spolu podíváme na jednotlivé faktory, jež je odlišují.
- Zdroj – oba dva oleje pochází ze zcela jiného zdroje. Rybí tuk se získává ze tkání a jater tučných druhů ryb (makrela, losos, sardinky, tuňák, ančovičky). Jeho výsledná kvalita závisí na metodách chovu, lovu a dalšího zpracování. Krilový olej se získává z poloprůsvitných drobných korýšů, které žijí v oceánech v poměrně rozsáhlých hejnech. Souhrnně jsou nazývány jako kril, ovšem hlavním zástupcem je tzv. krunýřovka krillová, jež obývá především chladné vody polárního pásu, které se vyznačují svojí čistotou.
- Obsahové látky – je samozřejmé, že omega 3 v podobě DHA i EPA nalezneme v obou olejích. Přítomné mastné kyseliny se však liší formou. Zatímco v rybím tuku jsou v podobě triglyceridů, v krilovém oleji je to forma fosfolipidů. Ty jsou považovány za lépe vstřebatelné. Kril obsahuje také mnohonásobně více antioxidantů a především astaxanthin, červený pigment z řady karotenoidů, který je nejen vysoce funkčním antioxidantem, ale podporuje rovněž zdraví očí, srdce nebo mozku.
- Zdravotní přínosy – rybí i krilový olej mají mnoho zdravotních benefitů. Omega 3 jsou totiž významnou složkou buněčných membrán, hrají nepostradatelnou roli při zdraví srdce a mozku, podporují imunitní systém a kognitivní funkce, bojují proti zánětlivým procesům, a ovlivňují dokonce duševní rovnováhu nebo kvalitu vlasů a pokožky. Díky lepší biodostupnosti a obsahu antioxidantů může mít krilový olej výraznější vliv na srdce a daleko více snížit hladinu LDL cholesterolu.
- Cena – posledním rozdílem, který je však pro spoustu lidí také velice důležitý, je cena. Krilový olej vám může přinést určité výhody, za ně si ovšem docela připlatíte. A to až několikanásobně více. Je proto třeba zvážit poměr přínosů a ceny.
Co si tedy vybrat?
Olej z krilu se může zdát jako jasný vítěz. Ale je potřeba ještě spousty studií, které jeho přednosti zcela jistě potvrdí, zatím jsou tyto informace pouze omezené. Volba je tedy čistě na vašem uvážení. Ovšem pokud nemáte problém s o mnoho vyšší cenou, můžete vyzkoušet, zda konkrétně na vás bude krilový olej působit lépe. Nicméně v případě, že s jistotou víte, že nedokážete ze stravy přijmout dostatek omega 3 mastných kyselin, je na místě zvolit jakýkoliv (kvalitní) doplněk stravy s jejich obsahem.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka,DiS
Zdroj:
Comparison of bioavailability of krill oil versus fish oil and health effect - PMC [online]. [cit. 16. 10. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4559234/

Kyselina hyaluronová ve formě séra nebo kapslí?
Kyselina hyaluronová má v posledních letech čestné místo v rozličných produktech z oblasti proti stárnutí, vráskám a na hydrataci. Nalezneme ji jako součást přípravků pro péči zvenčí, jako jsou krémy, intenzivnější séra, a dokonce i třeba v šamponech nebo make-upu.

Zinek a jeho funkce v organismu?
Zinek je v těle jedním z významných minerálů podílejících se na stovkách tělesných pochodů a organismus by bez něho nemohl fungovat tak, jak je třeba. Je stopovým prvkem, a z toho důvodu je potřebný jen v malém množství, avšak není o nic méně důležitější než jiné látky.

Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže Ginkgo odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni. Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo bilobu stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.