Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla
Ginkgo biloba je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže ginkgo biloba odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni.
Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.
Jak ginkgo biloba vypadá a kde roste?
Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba patří mezi jedny z nestarších rostlin na naší planetě – někdy bývá v jeho souvislosti používáno i označení živoucí fosilie nebo fontána mládí. Jeho výskyt se podle některých studií datuje až do doby před 300 miliony let.
Velice zajímavým faktem je, že i přestože strom vypadá jako listnatý, je řazen mezi jehličnany. Právě pro tvar svých listů je často považován za mezistupeň mezi listnatými a jehličnatými stromy. Běžně dorůstá až do výšky 30 metrů a široký může být i víc jak 9 metrů. Budete-li si chtít vypěstovat rostlinku ze semen, počítejte s tím, že to není vůbec jednoduché. Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) totiž potřebuje spefické podmínky pro svůj růst.
Jinan dvoulaločný je nejvíce ceněný především pro své listy, které jsou využívány v tradičním i moderním léčitelství. Dlouhé jsou zhruba 5–10 centimetrů, mají vějířovitý a řapíkatý tvar a sklízejí se na přelomu léta a podzimu, kdy se z nich získává zdraví prospěšný extrakt. Zajímavé je také to, že jinan dvoulaločný v současné době ve volné přírodě zůstal zachován pouze na malém území v jihovýchodní Číně.
Jaké jsou aktivní látky obsažené v ginkgu?
V Číně bývá ginkgo biloba dost často označován za strom dlouhověkosti, což není tak daleko od pravdy. Díky vysokému obsahu biologicky aktivních látek totiž buňky v těle chrání před předčasným procesem stárnutí a dodává jim kyslík a odolnost, působí tedy jako antioxidant.
Blahodárný vliv na lidský organismus jinanu dvoulaločného je dán především obsahem flavonoidů a terpenoidů v listech. Je v nich rovněž přítomna podskupina flavonoidů tzv. flavonoly, což jsou látky, jež příznivě působí zejména na krevní oběh.
Ginkgo biloba dále obsahuje látku zvanou bilobalid, ginkgolidy a kyselinu ginkgolovou. Všechny tři látky se podílejí na mikrocirkulaci v těle, účastní se energetické výměny a zvyšují žilní tonus. Kladný vliv mají též na periferní krevní oběh, čímž podporují krevní tok.
K čemu je ginkgo biloba dobrá?
Ginkgo biloba zásadním způsobem cíleně ovlivňuje výkonnost mozku a podporuje myšlení, učení a koncentraci tzn. "kognitivní funkce". Přes podporu krevního systému také napomáhá prevenci impotence nebo nedostatečného prokrvování dolních a horních končetin. Pravidelným užíváním extraktu z listů se tak brzy zbavíte věčně studených rukou a nohou a s trouchou štěstí i slabé erekce. Protože je ginkgo přírodním antioxidantem, chrání buňky před poškozením volnými radikály a může tak i zvýšit obranyschopnost organismu.
S čím může Ginkgo biloba pomoci:
- Duševní rovnováha
- Mikrocirkulace krevního systému
- Kognitivní funkce
- Antioxidant
- Periférní oběhový systém - oči - slyšení
- Normální činnost mozku
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Jojobový olej a jeho výhody?
Jojobový olej pochází z rostliny nazvané jako Simmondsia chinensis, česky Simondsie čínská neboli jojoba kalifornská. Náleží do čeledi jojobovitých a je jediným druhem, který sem patří. Jedná se o keř, jež rostl původně na vyprahlé Sonorské poušti v Kalifornii. Jojobový olej řadíme mezi nejcennější oleje. Obsahuje mnoho příznivých složek pro naši kůži, které jsou pěstící a vysoce výživné. Konkrétně je jojobový olej bohatý na estery mastných kyselin, vitamin A, E, skvalen, fytosteroly a minerální látky.

Koenzym Q10 – rozdíl mezi ubichinolem a ubichinonem?
Koenzym Q10 (CoQ10) je látkou, kterou v našem těle vyžaduje každá buňka. Je totiž jejich nezbytnou součástí. Bez něho by buňky nebyly schopné pracovat, tak jak by měly a mnohé procesy by neprobíhaly správným způsobem. Pokud je tohoto koenzymu v organismu přítomno málo, může se to, mimo jiné, projevit i na stavu pokožky, jež může začít předčasně stárnout. Jsou tu ale také další nežádoucí dopady nedostatku koenzymu Q10. Koenzym Q10 je přítomen také v určitých potravinách. Nalezneme ho zejména ve vnitřnostech jako jsou hovězí ledviny, játra a srdce. Z rostlinné říše můžeme jmenovat sójové boby, špenát, arašídy nebo brokolici.

Na jaké složky kromě polysacharidů se u reishi zaměřit?
Reishi je asi jednou z nejznámějších medicinálních hub u nás, nebo možná dokonce na celém světě. Můžeme na ni často narazit i pod dvěma dalšími názvy – lesklokorka lesklá či Ganoderma Lucidum. V tradiční čínské medicíně je uznávaná už více než 4 tisíce let.