Jojobový olej a jeho výhody?
Olejová péče se v posledních letech dostává znovu do popředí a pro někoho se stala již běžnou součástí denní rutiny v péči o celé tělo. Oleje jsou ovšem využívány již po tisíce let. Byly používány již ve starých dobách, jelikož už tehdy byli rozpoznány jejich blahodárné vlastnosti nejen pro krásu, ale například i na hojení jizev, uvolnění a další procedury. Díky tomu byly oleje vysoce ceněny. Dnes si můžeme vybírat ze široké škály olejů a každý si jistě najde ten svůj, který mu bude sedět. Nicméně, my se v dnešním článku zaměříme na jeden konkrétní olej – jojobový. Řekneme si, jaké je jeho využití a pro koho může být vhodný.
Z jaké rostliny se jojobový olej získává?
Jojobový olej pochází z rostliny nazvané jako Simmondsia chinensis, česky Simondsie čínská neboli jojoba kalifornská. Náleží do čeledi jojobovitých a je jediným druhem, který sem patří. Jedná se o keř, jež rostl původně na vyprahlé Sonorské poušti v Kalifornii. Nyní roste v mnohých částech světa, ale především tam, kde je horké a suché podnebí. Keř je stálezelený, má drobné lístky a kvete žlutými kvítky. Z jeho plodů se získává právě jojobový olej. Nicméně nejedná se olej v pravém slova smyslu, i přesto že je tak pojmenován. Jde spíše o tekutý vosk. Plody většinou obsahují kolem 50–60 % takového vosku, který taje již při pár stupních. S jojobovým olejem se tedy setkáme v jeho tekuté formě, kdy má nažloutlou až zlatavou barvu, jen mírnou vůni a jemnou voskovou konzistenci, která ovšem není vůbec hutná, ale spíše lehká a řídká.
Co se v jojobovém oleji nalézá?
Jojobový olej řadíme mezi nejcennější oleje. Obsahuje mnoho příznivých složek pro naši kůži, které jsou pěstící a vysoce výživné. Zajímavé je, že některé z nich jsou dokonce značně podobné látkám, jež přirozeně vytváří naše mazové žlázy. Díky tomu je pro naši pleť ideálním pečujícím produktem, dobře se do ní totiž vstřebává a vytváří přirozenou ochranou bariéru. Jeho schopnost dobře pronikat pokožkou je dána malou velikostí molekul, které se absorbují daleko lépe nežli u jiných olejů. Konkrétně je jojobový olej bohatý na estery mastných kyselin, vitamin A, E, skvalen, fytosteroly a minerální látky.
Jaké jsou přednosti jojobového oleje a jak jich můžeme využít?
Původní obyvatelé Kalifornie, Mexika a Arizony považovali jojobový olej za všelék. S oblibou ho nazývali jako tekuté zlato a pečovali s ním o pokožku, vlasy, rány a chránili se s jeho pomocí před slunečním zářením. Dnes může jojobový olej zastoupit hned několik kosmetických produktů najednou – tělové mléko, pleťový krém či dokonce některé odličovací prostředky.
Jojobový olej udržuje přirozenou hydrataci pokožky a zlepšuje její regenerační a hojivé schopnosti. Z tohoto důvodu se hodí jak pro běžnou péči o každý typ kůže, tak i pro mazání například jizviček, včetně těch po akné. Vhodný je rovněž na velice suchou, citlivou a podrážděnou pleť, která se při pravidelném používání tohoto oleje stává odolnější. Po natření nezanechává mastný film, zklidňuje namáhanou pokožku, zmírňuje zarudnutí a vyhlazuje. Pro jojobový olej je také specifické, že se s oblibou přidává do opalovacích produktů. Obsahuje totiž přirozený UV filtr. Využijeme ho však nejen při slunění, ale i v případě, že jsme se spálili.
Jojobový olej můžeme aplikovat taktéž na suché konečky vlasů, třepící se nehty, do koupele či na relaxační masáže. Hravě si poradí i s popraskanou pokožkou na chodidlech nebo naopak s velmi jemnou kůží u dětí. Olej můžeme využít také pro odličování pleti – naneseme malé množství, krouživý pohyby masírujeme, a poté opláchneme a dočistíme běžným způsobem. Pro vyživení aplikujeme již na čistou a lehce navlhčenou pokožku.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Vitamin D3 ve formě kapek nebo kapslí? Co je vhodnější?
Vitamin D3 neboli Cholekalciferol je klíčovým vitaminem pro naše kosti, zuby a imunitu. Většina z nás ví, že jeho nejpřirozenějším zdrojem je ultrafialové záření ze slunce. Jenže potřebnou sílu a správný úhel dopadajících paprsků má sluníčko jen zhruba polovinu celého roku. Přes zimu a jaro tak až 70 % české populace trpí nedostatkem vitaminu D. Pokud se tedy chcete po celý rok cítit fit a lépe odolávat nemocem, měli byste „déčko“ doplňovat prostřednictvím doplňků stravy. Ty můžete sehnat v několika ruzných formách na které se dnes zaměříme.

Jaké vitaminy a minerály by měli doplňovat těhotné ženy?
V době těhotenství byste neměli zapomínat na jiné nepostradatelné látky, na které by se nicméně mělo myslet i mimo něj. Mluvíme tu především o hořčíku, zinku a vitaminu D. Mají totiž mnoho funkcí a spoustu lidí trpí jejich nedostatkem v průběhu celého života. Přitom jsou nezbytné nejen pro imunitní systém. Dalším důležitým minerálem je rozhodně vápník, jenž spolu s hořčíkem a vitaminem D přispívá k náležitému vývoji kostí a zubů. Zdrojem jsou zejména mléčné výrobky, mák a ořechy. Železo je zase nutné pro správnou krvetvorbu, a jeho potřeba se v této době dostává téměř na dvojnásobek. Podle výzkumů může jeho užívání výrazně snížit riziko vzniku anémie u těhotných žen.

Kotvičník zemní a jeho vliv na muže?
Kotvičník zemní neboli Tribulus terrestris je jednoletá rostlina se žlutými květy, která je oblíbená především mezi mužskou populací. Ne náhodou se totiž kotvičníku přezdívá „přírodní viagra“. To ale není všechno, co dovede. O vlivu kotvičníku zemního na muže se v poslední době hodně mluví. Je tomu především kvůli nárůstu zájmu o sportovní aktivity a zdravý životní styl.