Účinky argininu a proč je pro nás tak významný??
L-Arginin je látka, konkrétně aminokyselina, o které možná ani nevíte, že je důležitá pro jisté funkce v našem těle. Nejčastěji je spojována se sportovním výkonem, ale potřebuje ho každý lidský organismus. Může se tedy hodit nejen v případě, kdy byste rádi podpořili váš silový či vytrvalostní trénink, ale například i jako pomocník, který může přispět ke snížení krevního tlaku. Pokud jste o této látce ješte nikdy neslyšeli nebo se o ní chcete jen dozvědět více zajímavých informací, tak si prečtěte dnešní článek.
Co za látku je Arginin?
Nejdříve si aminokyselinu L-Arginin představíme, abychom pochopili, proč je pro nás tak důležitý. L-Arginin patří mezi semi-esenciální aminokyseliny, což znamená, že si tuto aminokyselinu lidský organismus za určitých podmínek nedokáže vytvořit sám, a tak je jeho příjem nezbytný. L-Arginin si tělo nedokáže vytvořit samo v období růstu/vývoje nebo pokud je organismus vystaven chronickému onemocnění. Pokud si aminokyselinu L-Arginin tělo nedokáže vytvořit samo, je nezbytný její přísun z potravy. Sáhnout můžete ovšem i po kvalitních doplňcích stravy.
Kde Arginin nalezneme?
Pokud si aminokyselinu L-Arginin tělo nedokáže vytvořit samo, je nezbytný její přísun z potravy. L-Arginin je moderní doplněk stravy, který se dnes dá sehnat téměř všude ve formě tobolek případně prášku. L-Arginin se samozřejmě také objevuje v potravinách jako jsou oříšky, cizrna, sója, maso (Kuřecí i hovězí), mořské plody, hnědá rýže a mnoho dalších zdrojů. Když tedy budeme mít pravidelnou a vyváženou stravu, organismus dostane ve většině případů dostatečné množství L-Argininu a není pak potřebná jeho suplementace z jiných zdrojů.
Na co je dobrý L-arginin?
L-Arginin má významný vliv na kardiovaskulární systém, jelikož je nezbytný pro vznik oxidu dusnatého (NO) resp. Oxid dusnatý je v těle vytvářen právě z L-Argininu. NO je důležitý v lidském organismu pro průchodnost cév, jelikož způsobuje vazodilataci (roztažení cév), která má vliv na snižování krevního tlaku. Díky tomu dochází i k lepšímu prokrvení a okysličení celého organismu, včetně svalstva. To pak podporuje lepší výkon, výdrž a počet opakování při cvičení. Jak můžeme vidět v některých studiích, tak arginine stimuluje sekreci hormonů, jako je například lidský růstový hormon. L-Arginin je nejvíce využívaný sportovci, ale jeho přísun by neměl podceňovat nikdo z nás. Je možné ho také kombinovat s L-Citrulinem.
Význam L-Argininu v našem organismu:
- Přispívá k udržení normálního krevního tlaku.
- Podporuje regenerace
- Podporuje prokrvení
- Podporuje spermatogeneze
Z naší nabídky Argininu na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9340976/

Mandle a jejich přínos pro naše tělo?
Mandle jsou nutričně bohatá jádra, která velice dobře chutnají. Dopřávání si hrsti mandlí několikrát do týdne proto představuje nejen skvělou volbu pro vaše zdraví, ale i vítané zpestření jídelníčku. Stačí jich zkonzumovat jen pár a hned zlepšíte svůj denní příjem vlákniny, bílkovin, vitaminu E a antioxidantů. Mandle jsou jádra semen, která rostou na stromě zvaném mandloň obecná, také někdy přezdívaném jako mandlovník. Tomuto stromu se ze všeho nejlépe daří v subtropických oblastech, avšak vyrůst dokáže i u nás, především na Moravě. Teplé oblasti mu prospívají natolik, že může dosáhnout až výšky 12 metrů. Na mandloni je zajímavé také to, že jejím nejbližším příbuzným jsou broskvoně a meruňky.

Melatonin na problémy se spánkem?
Melatonin se za běžných okolností v organismu neustále a přirozeně produkuje. Jeho množství však během dne a noci kolísá. To je nicméně naprosto normální, ba dokonce i žádoucí. Je vytvářen v mezimozku, konkrétně v úseku nazývaném jako epifýza. Někdy se této části říká rovněž šišinka mozková či nadvěsek mozkový. Zde ho vyrábí buňky, které se jmenují pinealocyty. Pro syntézu melatoninu je ovšem ještě zapotřebí tryptofan, což je esenciální aminokyselina, jež je složitými procesy postupně přeměněna na serotonin (tkáňový hormon, neurotransmiter, hormon štěstí), z něhož je následně vytvořen právě melatonin.

Proč je vhodné kombinovat kotvičník se selenem a zinkem?
Kotvičník zemní neboli Tribulus Terrestris je malá rostlina původem z jihovýchodní části Asie, kde se ji nejvíce daří v nehostinném prostředí. V tradiční čínské medicíně je využívána již po staletí ke zlepšení celkové imunity a podpoře libida.