Doplňky stravy pro lepší imunitu? Medicinální houby jsou jasná volba.
Správné fungování imunitního systému je potřebné po celý náš život. Již při nepatrné snížené obranyschopnosti jsme totiž snadnějším terčem pro všechny bakterie, viry a ostatní spóry, kterých je v našem okolí na každém kroku nespočetné množství a umí poměrně dobře veškerých výkyvů využít. To, jak náš imunitní systém pracuje, ovlivňuje hned několik faktorů. Jsou to třeba vitaminy či minerální látky nebo dokonce naše zažívání. To ale není zdaleka vše. Stejně tak máme v dnešní době jiné možnosti, jak naši obranyschopnost nakopnout. Významným pomocníkem mohou být v tomto případě například tzv. medicinální houby. My se proto dnes podíváme na náš imunitní systém zblízka a řekneme si, jak ho mohou tyto houby pozitivně ovlivnit.
Co přesně je imunitní systém a jak funguje?
Imunitní systém je velmi zajímavá součást organismu. Jedná se vlastně o celý soubor různých buněčných mechanismů, jejichž výsledkem je chránit naše tělo před nežádoucími mikroorganismy a infekcemi. Zajišťuje tedy obranu, jejíž součástí je i rozeznávání a následná likvidace nežádoucích struktur. Součástí imunity ovšem není pouze imunitní reakce (odpověď), která se spouští při setkání s patogenem, ale zahrnuje také imunitní toleranci. Díky ní tělo rozeznává a nereaguje na sobě vlastní struktury a tkáně, tudíž je nijak nepoškozuje nebo nelikviduje. Výsledkem ne zcela funkční autotolerance jsou pak autoimunitní onemocnění.
Imunitní systém vyžaduje pro náležitý chod vícero věcí. Úplný základ se odvíjí od naší stravy a celkové životosprávy. Je potřeba mít dostatečný přísun makroživin (cukry, tuky, bílkoviny) a mikroživin (vitaminy, minerály a stopové prvky). Nejvíce se při podpoře imunity hovoří o vitaminu D a C, ale máme i další vitaminy a minerály, jež mají v této oblasti stejně nepostradatelný vliv. Pro správné fungování je rovněž důležité dostačující množství vitaminů z řady B, především pak vitamin B6 a B12. Z minerálů je to selen, zinek, hořčík, měď a mnoho dalších. Významný je taktéž stav našeho mikrobiomu nebo psychická pohoda.
Co má negativní dopad na imunitu?
Naše imunita se může v průběhu života měnit a její oslabení často přirozeně přichází i s věkem. Na vinně je však spousty jiných faktorů, které máme ve vlastních rukách. Ke snížení imunity může dojít příčinou nedostatečného spánku a nekvalitní stravy, jež obsahuje příliš vysoce zpracovaných potravin, jednoduchých cukrů a ztužených tuků a chybí v ní ty správné živiny. Dále se jedná o dlouhodobý stres, přílišnou konzumaci alkoholu, kouření, nízkou fyzickou aktivitu a užívání určitých druhů léčiv.
Podpora obranyschopnosti a medicinální houby
V tradičních medicínách nejsou medicinální houby žádnou novinkou, naopak se využívají již po staletí a o jejich blahodárném vlivu na imunitní systém se ví dávno. V posledních letech ovšem narostla jejich popularita po celém světe. A není divu, doplňky stravy s obsahem některých hub mohou být skvělou volbou v případě, že vaše obranyschopnost není taková, jaká by měla být. Hub existuje samozřejmě celá řada. Ty, které podporují imunitu, však obsahují aktivní látky, jež je odlišují od běžných druhů. Nejznámějšími druhy jsou reishi (lesklokorka lesklá), cordyceps (housenice čínská), hericium (korálovec ježatý) a shiitake (houževnatec jedlý). Za zmínku stojí rovněž chaga, polyporus, maitake a agaricius.
Asi jednou z nejdůležitějších látek v těchto houbách jsou betaglukany. To jsou komplexní polysacharidy, které přímo aktivují buňky vrozené imunity – makrofágy, dendritické buňky a neutrofily, ale také buňky z imunity získané – lymfocyty. Z tohoto důvodu výrazně podněcují imunitní systém a dokáží podpořit organismus nejen při nemoci, ale fungují i právě jako prevence před jejich vznikem. Zároveň mají medicinální houby i další vlastnosti. Ochraňují buňky, působí pozitivně na nervovou soustavu, zvyšují energii a fungují jako adaptogeny. To znamená, že zlepšují naši odolnost vůči změnám prostředí a stresu. A jak jsme si již řekli – i psychická vyrovnanost a pohoda přispívá k naší pevnější imunitě.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Tryptofan a jeho vliv na hladinu serotoninu?
Tryptofan se z chemického hlediska řadí mezi esenciální aminokyseliny a je v těle nepostradatelný pro určité biochemické procesy. Organismus si ho neumí sám vytvářet a my ho tak musíme přijímat z potravin nebo doplňků stravy. Tryptofan je součástí jak živočišné, tak rostlinné stravy. Bohaté na tuto látku jsou ryby jako sardinky, losos a tuňák, dále pak drůbeží a hovězí maso, ořechy, mléko, semínka, luštěniny a například také banány.

Jak ženšen pravý působí na organismus?
Ženšen pravý je jedním z velice uznávaných bylinek a doplňků stravy v tradičních medicínách, protože se v něm nachází unikátní látky, které mohou prospět lidskému zdraví, napomoci opět nastolit v organismu potřebnou rovnováhu a dodat tělu důležitou odolnost

Cordyceps sinensis, jaké látky obsahuje a k čemu jsou dobré?
Cordyceps je houba přímo nabitá aktivními látkami, co mohou prospět našemu tělu po více stránkách, a proto i jeho využití je velice rozsáhlé. V první řadě obsahuje některé důležité vitaminy, minerály a stopové prvky. Vitaminy B, D, E a K, zinek, vápník, draslík, sodík, železo, selen nebo také i mangan. Všechny tyto zmíněné složky jsou nezbytné pro správné funkce našeho organismu a tělo se bez nich neobejde. Cordyceps však skrývá bioaktivní sloučeniny, které jsou poněkud zajímavější. Jedná se o nukleosidy, nukleotidy, polysacharidy, steroly, bílkoviny anebo mastné kyseliny.