Jak vybrat kvalitní kloubní výživu?
O takové výživě jste se už určitě doslechli, většinou je ovšem doporučována pouze starším lidem. Je jistě pravda, že ve stáří přichází mnoho neduhů, jež jsou spojeny i s pohybovým aparátem. Nicméně není to jediná skupina lidí, která by se na své klouby měla zaměřit. Důležité je totiž takovým problémům včas předcházet, jelikož na poslední chvíli již opotřebované chrupavky a další části žádným doplňkem nezachráníte. Ptáte se tedy, co udělat proto, aby byly vaše klouby dlouho zdravé, dobře pohyblivé a nebolely? Tak si přečtěte právě tento dnešní článek.
Co je to kloub a z čeho se skládá?
Klouby jsou pohyblivá spojení dvou či více kostí a jejich hlavní funkcí je, jak jinak nežli umožnění plynulého pohybu. Existuje spoustu druhů, jež se liší tvarem, ale i mobilitou. Jsou tvořeny kloubní hlavicí a jamkou, jejichž povrchy jsou pokryty chrupavkou. Mezi nimi se nachází tzv. synoviální tekutina neboli maz, který vyplňuje prostor, vyživuje chrupavku, zabraňuje tření a opotřebení. Součástí celého systému jsou také vazy. Ty slouží jako výztuha a podpora, vymezují možný rozsah pohybu a přispívají ke stabilizaci kloubů.
Co má negativní vliv na pohybový aparát?
Úplným a často opomíjeným základem je prevence. Kloubům svědčí jistá režimová opatření, na které byste se měli zaměřit, a to nejen v případě, že máte k obtížím v této oblasti předpoklady. Měli byste mít přiměřenou fyzickou aktivitu – tedy pravidelný pohyb, do něhož se počítá třeba i delší chůze. Zároveň je nadmíru důležitá výživa, protože každé tělo potřebuje všechny základní živiny v dostatečné míře. Velice nepříznivý dopad má například nadváha nebo obezita a jednostranná mechanická zátěž. Při určitých typech cvičení či sportu je navíc vhodné zvážit pomůcky, které mohou zmírnit případná negativa. Může se jednat i pouze o náležitou obuv při běhu.
Kdy užívat kloubní výživu?
Pohybový aparát je během celého našeho života namáhán. Nejlepší obratnost míváme v dětství, s postupem věku se však funkčnost postupně zhoršuje. Již velmi brzy můžete začít pociťovat bolest a ztuhlost, což jsou jasné příznaky, že už není něco v úplném pořádku. V takovém případě je namístě začít kloubní výživu užívat, abyste předešli postupné destrukci či onemocnění kloubů. Nicméně lépe uděláte, pokud s tím začnete ještě dříve, než se takové symptomy vůbec objeví. Určité doplňky můžete nasadit již kolem 30. roku života, pokud intenzivně sportujete nebo máte vysokou fyzickou a pravidelnou námahu, mohou se ovšem obtíže projevit mnohem dříve.
Čím můžete kloubům prospět?
- Kolagen – ten je pro správnou činnost kloubů naprosto nezbytný a jeho užívání může být úplně prvním krokem pro jejich zdraví. Jedná se o bílkovinu, která se nachází napříč celým tělem. Pro pohybový aparát je doporučován především kolagen typu II, ale můžete sáhnout už i po jiných, efektivně upravených typech, které jsou rovněž funkční.
- MSM – methylsulfonylmethan je organická sloučenina obsahující síru. Je antioxidantem, podporuje flexibilitu a hybnost kloubů, tvorbu nových buněk a regeneraci veškerých svalových tkání. Efektivní je rovněž při různých onemocněních aparátu. Napomáhá zmírňovat například otoky, bolesti a zánět.
- Chondroitin sulfát – je polysacharidem, jenž náleží mezi glukosaminoglykany. Přirozeně je obsažen ve všech chrupavkách. Jeho doplňování může příznivě ovlivnit jejich elasticitu, protože má schopnost vázat vodu. Tlumí zánětlivé procesy a bolest a je proto dle studií vhodný i při osteoartróze.
- Glukosamin sulfát – monosacharid, jež je také jednou z hlavních stavebních složek chrupavek a dalších pojivových tkání. Má obdobná pozitiva jako předchozí látka. Jedná se tedy o vysoce funkční kloubní výživu.
- Kyselina hyaluronová – polysacharid, který není cenný pouze pro naši pokožku, jelikož je i součástí synoviální tekutiny. Díky ní je maz viskózní, dobře vyživuje chrupavku, tlumí nárazy a zabraňuje případnému tření.
- Vitamin C – tento vitamin má rozličné schopnosti. Nejenže má silné antioxidační vlastnosti, ale je nepostradatelný třeba při syntéze kolagenu. Bez něho by byl totiž nestabilní a nekvalitní. Zlepšuje dokonce jeho případné vstřebávání.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4881293/

Kotvičník zemní a jakou formu vybrat – kapsle, tinkturu nebo prášek?
Kotvičník zemní pod latinským názvem tribulus terrestris je velmi oblíbená bylinka s jasně žlutým květem, která je proslulá svými afrodiziakálními a posilujícími vlastnostmi. Kotvičník zemní lze sehnat v různorodém provedení od čajů přes kapsle až po tinktury. Pokud se tedy pro užívání kotvičníku zemního neboli tribulusu terrestris rozhodnete, pochopitelně budete očekávat co nejlepší výsledky. Těch se ale dočkáte jedině, pokud sáhnete po správné formě kotvičníku zemního s deklarovaným obsahem aktivních látek a to konkrétně saponinů nebo protodioscinu.

Maca peruánská a její neuvěřitelná přírodní síla!!
Maca patří mezi jednu z nejstarších bylin na světě, již starověcí Inkové ji využívali pro své blahodárné účinky, zejména v posilování psychické a fyzické odolnosti, dodání energie a samozřejmě nesmíme zapomenout na její silné afrodiziakální účinky působící jak na ženy, tak muže. Maca peruánská, peruánská viagra či královna And a mnoho dalších přezdívek si získala během staletí tato malá, ale přesto velmi významná bylina. Maca je mála bylina připomínající řepu, která dorůstá do výšky 10-15 cm, přičemž nejdůležitější částí této byliny je kořen o velikosti cca 5 cm.

Cordyceps sinensis, kdy a jaké koncentrace jsou nejvhodnější?
Cordyceps sinensis známý také pod českým názvem jako housenice čínská je populární medicinální houba, která pochází z Tibetu. Blahodárný vliv cordycepsu na náš organismus byl proslulý již v tradiční čínské medicíně a to zejména pro svou stimulační schopnost a vysoký obsah bioaktivních látek, které si umí poradit s řadou zdravotních potíží napříč celým tělem. Cordyceps je plný unikátních látek se širokospektrálními účinky na náš organismus, díky čemuž pomáhá při mnoha onemocněních. Jednou z nejvýznamnějších složek je cordycepin neboli 3-deoxyadenosin, což je nukleosid neutralizující volné radikály. Dále obsahuje na 28 různých nasycených a nenasycených mastných kyselin, kyselina cordycepsová (D-mannitol), Adenosin, více jak 10 aminokyselin, vitaminy ze skupiny B, minerální látky – především zinek, draslík a vápník a v neposlední řadě vitaminy rozpustné v tucích, které si lidské tělo neumí samo vytvořit.