DOPRAVA ZDARMA pro všechny objednávky nad 500 Kč. Akce platí pouze do 9.8.2020.

MCT olej – kvalitní zdroj energie

 

MCT olej neboli Medium Chain Triglycerides jsou složené tuky se středně dlouhým řetězcem. Zájem o ně v posledních letech výrazně stoupl, a to zejména kvůli skvělému vlivu na zdraví a zvýšené oblibě kokosového oleje. Dietáři si od nich slibují redukci hmotnosti, sportovci výživu svalovů a zdroj energie a to nemluvě o dalších zdravotních přínosech. Co jsou ale vlastně MCT oleje zač a kde je můžeme najít a mnohem více se dozvíte v níže uvedeném článku.

 

Jaká jsou základní fakta o tucích a mastných kyselinách??


Ještě před tím, než se pustíme do výčtu vlastností MCT oleje, je dobré si úvodem říct základní údaje o tucích jako takových, které standarně nelezneme v potravinách. Díky tomu zjistíte, čím jsou trigleciridy se středně dlouhým řetězcem jedinečné.

Tuky v potravinách můžeme rozdělit do několika skupin:

 

 • Podle zdroje: 
 • Typu vazby:
 • Délky uhlíkového řetězce

 

 1. Podle zdroje dělíme tuky na živočisné a rostlinné.
 2. Na základě typu vazby rozlišujeme tuky na nasycené a nenasycené mastné kyseliny.
 3. Podle délky na tuky s krátkým řetězcem (obsahují max. 6 uhlíků), tuky se středně dlouhým řetězcem (6–12 uhlíků) a tuky s dlouhým řetězcem (12 a více uhlíků).

 

Tuky s krátkým řetězcem – délka řetězce do značné míry ovlivňuje vstřebávání tuků a tím i jejich využitelnost v organismu. Díky tomu se tuky s krátkým řetězcem, mezi které patří také nasycené mastné kyseliny, dobře vstřebávají a energie z nich putuje přímo do krve.

Problém však spočívá v tom, že jejich nadměrná konzumace má neblahý vliv na hladinu cholesterolu a triglyceridů a zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění. Tyto tuky nejčastěji najdeme v potravinách živočišného původu jako například v sádle, másle, tučném mase a uzeninách.

 

Tuky s dlouhým řetězcem – do této kategorie spadají převážně nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsažené v ořeších, avokádu, mořských rybách nebo v rostlinných olejích. Jejich vstřebání tělu trvá déle, neboť se nejprve musí rozložit na malé tukové kapénky a následně navázat na protein. Při zvýšené konzumaci se mohou ukládat a tvořit tukové zásoby.

 

A ačkoliv mají obě kategorie tuků své výhody a úskalí, měli bychom se zaměřit na snížení přísunu nasycených mastných kyselin a nahrazovat je, neboli preferovat nenasycené mastné kyseliny převážně rostlinného původu. Jejich zdroje jsou uvedené výše. Jak se ale ukázalo poměrně nedávno, existuje ještě jiná, zlatá střední cesta, a jest v podobě nasycených tuků, kterým se není potřeba vyhýbat. Pojďme se na ně podívat.

 

MCT = tuky se střední délkou řetězce. Čím jsou jedinečné a kde je můžete najít?


MCT tuky, nebo také jinak řečeno oleje, mají zcela odlišnou strukturu a složení než klasické tuky s krátkým nebo dlouhým řetězcem. Díky tomu jsou lépe vstřebatelné a rozpustné ve vodě. MCT tuky tělo dovede prakticky okamžitě využít jako zdroj energie, takže při velké svalové práci nebo hubnutí nemusí odbourávat svalové buňky a nebude docházet k tzv. hubnutí svalů, které jsou pro náš organismus důležité. Pro tuto výbornou vlastnost jsou proto MCT oleje velice oblíbené jak u sportovců, tak právě u lidí, kteří potřebují zhubnout.

 

Tento unikátní tuk se spolu s dalšími látkami přirozeně nachází například v kokosovém oleji, mléčném tuku nebo palmojádrovém oleji. Aby se však oprostil od přidružených látek, bývá z původního oleje vyextrahován. Lze tedy říct, že MCT olej je koncentrovanější a obsahuje pouze ty dobré mastné kyseliny se střední délkou řetězce, na rozdíl od běžného kokosového oleje.

 

Pokud hledáte kvalitní MCT olej, vždy si vyberte ten, který je vyrobený ze 100% kokosového oleje bez dalších přísad.

 

Jaké je složení MCT olejů?


Jako všechny triglyceridy i MCT oleje obsahují glycerol a mastné kyseliny. Jak již bylo řečeno, jedná se o mastné kyseliny se střední délkou řetězce, mezi které patří:

 

 • kyselina kapronová C6
 • kyselina kaprylová C8
 • kyselina kaprinová C10
 • kyselina laurová C12

 

V doplňcích stravy s obsahem MCT oleje se můžete nejčastěji setkat buď se samostatnou kyselinou kaprylovou C8, anebo s její kombinaci s kyselina kaprinová C10.

Kyselina kaprylová C8 totiž významně zlepšuje absorpci živin, podporuje spalování a snižuje nepříjemný pocit hladu.

Pokud uvažujete o koupi toho nejkvalitnějšího MCT oleje, čístá kyselina kaprylová C8 je tím nejlepším řešením.

 

S čím vám MCT olej pomůže?


MCT olej jako rychlý a čistý zdroj energie má všestranné využití pro celé lidské tělo včetně mozku.

 

 • Pomáhá při redukčních dietách a potlačuje ukládání zásobních tuků
 • Konzumace MCT oleje rychle a na dlouhou dobu zasytí
 • Urychluje metabolismus a pomáhá spalovat tuky
 • Zlepšuje trávení a napomáhá vstřebávat důležité živiny
 • Snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 • Zvyšuje schopnost soustředění a koncentrace

 

MCT olej je bez chuti a zápachu.

Skvělé je také to, že dovede odolat vysokým teplotám, takže ho lze použít při vaření například do pečiva, salátů, polévek, smoothie či pro výbornou a neprůstřelnou kávu- která je naším favoritem.

 

Z naší nabídky doporučujeme 100% MCT olej od německé značky Woldohealth, který máme také v akčním balení 2+1 zdarma.

V naší nabídce také naleznete čístou kyselinu kaprylovou C8 a to opět od německého výrobce Woldohealth.

 

Blog

MCT olej – kvalitní zdroj energie

MCT olej neboli Medium Chain Triglycerides jsou složené tuky se středně dlouhým řetězcem. Zájem o ně v posledních letech výrazně stoupl, a to zejména kvůli skvělému vlivu na naše tělo a velké oblibě kokosového oleje. 

28.07.2020


Kyselina hyaluronová – tělu přirozená látka pro mladistvou a hydratovanou pleť

Kyselina hyaluronová je bezpečná, přínosná a tělu vlastní látka, jejíž množství se v kůži bohužel s věkem snižuje. Kvůli tomu dochází ke znatelnějšímu stárnutí pleti a tvorbě vrásek. V rámci prevence ztráty pevnosti a pružnosti pokožky proto dermatologové doporučují již od 25. roku věku kyselinu hyaluronovou tělu v různých formách dodávat

15.07.2020


Vitamin C – vitamin pro imunitu, nervovou soustavu i pohybový aparát

Vitamin C neboli kyselina askorbová má širokospektrální efekt na lidský organismus a patří mezi základní prvky/vitamíny. Doporučené denní množství vitamínu C se u dospělých jedinců pohybuje mezi 80 a 100 mg.

30.06.2020Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím