Proč je vhodné kombinovat quercetin s bromelainem a vitaminem C?
Quercetin (kvercetin) je přírodní sloučenina, která může mít při pravidelném užívání pozitivní vliv na náš organismus a jeho některé funkce. Může být prospěšný pro buňky, snižovat neblahé dopady kyslíkových radikálů nebo okolního prostředí, a dokonce má vlastnosti, jež nám mohou být nápomocné při alergiích. V rozličném množství se quercetin zcela určitě nachází ve vaší stravě, tedy za předpokladu, že se nijak striktně nevyhýbáte konzumaci ovoce a zeleniny. Kvercetin je tudíž jistě látka velmi příznivá, a k tomu ještě čistě přírodní. Je ovšem dobré ho kombinovat navíc s bromelainem a vitaminem C. Proč tomu tak ale je? To, a ještě více se dozvíte v tomto článku.
Základní informace o quercetinu a jeho zdroje
Quercetin je žluté barvivo, jež najdeme v ovoci, zelenině, a taktéž jistých bylinkách. Jedná se o flavonoid, který je v dnešní době již dobře zanalyzován, a díky tomu je považován za jeden z nejslibnějších antioxidantů. Flavonoidy patří do třídy mikronutrientů, nazývajících se jako polyfenoly, ty mají všechny prokazatelné zdravotní benefity.
Kvercetin do těla pravděpodobně přijímáme pravidelně, a to z obyčejných druhů ovoce a zeleniny. Jsou to kupříkladu rajčata, česnek, cibule, bobulovité ovoce, jablka, brokolice, švestky nebo hroznové víno. K nalezení je však také v potravinách, které zřejmě nejíme tak často jako ty předešlé. Vysoký obsah quercetinu mají třeba čerstvé kapary, třezalka tečkovaná, libeček, fenykl, koriandr, mangold či šťovík.
Jaké jsou pozitivní vlivy při užívání quercetinu?
Quercetin je v první řadě tedy jedním z nejlepších flavonoidových antioxidantů. To znamená, že podporuje odbourávání volných kyslíkových radikálů, které vznikají všedními chemickými reakcemi v organismu. Ovšem je zde spoustu ostatních faktorů ovlivňujících zvýšení tvorby dalších radikálů – znečištěné prostředí v němž žijeme, nevyvážená strava, kouření a mnoho jiných. Oxidativní stres je za normálních okolností přirozeně tělem odbouráván. Pokud je však negativních faktorů více, běžná zásoba antioxidantů nemusí stačit a poměrně rychle se vyčerpá. Proto je v tomto případě kvercetin efektivním pomocníkem, jenž ochraňuje buňky a zachovává náležitou komunikaci mezi nimi. Zlepšuje rovněž imunitní systém a prospívá kardiovaskulární a gastrointestinální soustavě.
Další zajímavou schopností quercetinu je jeho protialergický vliv. Potlačuje totiž produkci histaminu. To je látka, jež je součástí našeho imunitního systému, centrální nervové soustavy i trávení. Je důležitým neurotransmiterem a napomáhá tělu rychleji objevit a vypořádat se s infekcí či jinou potencionální hrozbou. V případě, že trpíme alergií však organismus reaguje na určité z běžných podnětů přehnaným způsobem a buňky tvoří histaminu více. Kvercetin tuto přemrštěnou odezvu dokáže zmírnit, a tím potlačit i nepříjemné projevy, které alergii provází.
Co je to bromelain?
Bromelain (bromelin) je komplex enzymů. Štěpí konkrétně veškeré látky bílkovinové povahy. Rozkládá tedy bílkoviny na jednotlivé menší celky – aminokyseliny, díky čemuž se pak snadněji tráví a následně zužitkovávají. Tento enzym nalezneme především v čerstvém ananasu. Vlastnosti má ale i jiné. Funguje například protizánětlivě, podporuje hojení, snižuje tvorbu otoků nebo zabraňuje srážení krevních destiček, což je přínosné pro prevenci kardiovaskulárních chorob.
Proč je výhodné kombinovat quercetin s bromelainem a vitaminem C?
Spojení kvercetinu, bromelainu a vitaminu C je příznivé v první řadě pro podporu přirozené obranyschopnosti těla. Kvercetin se ale sám o sobě v těle nevstřebává příliš dobře. Z tohoto důvodu se ho doporučuje užívat právě společně s bromelainem a vitaminem C. Ty se totiž mohou podílet na lepším vstřebání quercetinu, a následně tím zlepšit jeho biovyužitelnost. Kombinace všech tří látek je efektivní sestavou pro boj s akutními i chronickými infekcemi a alergickými reakcemi v organismu. Společným užíváním quercetinu s bromelainem dosáhneme prokazatelně lepších výsledků, než když jsou tyto látky doplňovány samostatně. Je proto vhodné zvolit produkt, který obsahuje obě tyto složky najednou. Usnadňuje to za prvé dávkování, snižuje se počet potřebných kapslí, a navrch tak z obou látek vytěžíme co nejvíce.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Cordyceps sinensis, proč je důležitý obsah mannitolu?
Cordyceps sinensis, či housenice čínská, to je houba tolik vzácná a ceněná, že kdysi mohla být využívaná pouze v císařském paláci. V dnešní době je již dostupná pro všechny a neodmyslitelně patří k tradiční čínské medicíně a je oblíbená i v jiných končinách světa, a to dokonce také u nás. Má totiž opravdu široké spektrum vlastností, kterých by bylo škoda nevyužít. Za všechnu její blahodárnost vděčíme aktivním látkám, jichž tato houba poskytuje opravdu mnoho. Každá obsažená složka má jiný přínos – může se jednat o příznivý vliv na plíce, ledviny, imunitní systém a další části našeho organismu. Cordyceps sinensis je parazitující houba, to znamená, že aby se mohla vůbec vyvíjet, potřebuje hostitele, kterým jsou konkrétně housenky či larvy. Odtud pochází i její další jméno housenice čínská. Někdy se určitě setkáme s označením Cordyceps CS-4, což je název pro uměle pěstovanou houbu, jež ale vykazuje stejně skvělé vlastnosti jako ta, co přirozeně roste ve volné přírodě.

Na co je dobrý vitamin B12?
B12 neboli kobalamin je jedním z mnohých zástupců z tzv. B-komplexu a patří mezi látky rozpustné ve vodě, což znamená, že pro správné vstřebávání nepotřebuje žádný tuk, jako je tomu v případě těch, jež jsou rozpustné právě v tucích. Takové vitaminy se většinou nikam neukládají a jejich případný nadbytek se vyloučí spolu s močí. Co se týče vitaminu B12 je to však trošku jinak a ukládá se do jater, ledvin a dalších částí, ze kterých ho tělo může následně čerpat. Denní dávka by měla být přibližně 2,5 μg, nicméně se nelekejte, že v suplementech je ho několikanásobně více – je tomu tak kvůli jeho ne zrovna snadné vstřebatelnosti.

DMSO - Dimethylsulfoxid a jeho využití, co všechno umí?
DMSO je přirodní látka ziskávána ze dřeva. DMSO prozatím není v podvědomí populace, ovšem mezi odborníky to je často diskutované téma. DMSO je velice populárním prostředkém, který je využívaný při různých bolestech, zánětech a mnoha dalších onemocněních. Průkopníkem DMSO je doktor přírodních věd, farmaceut a zastánce alternativní medicíny RNDr. Hartmut Fischer.