Arganový olej a jeho využití?
Arganový olej je rostlinným olejem, o kterém v dnešní době slyšel asi prakticky každý, a to většinou v souvislosti s jeho skvělým působením na pokožku těla, obličej či na vlasy. Mnoho lidí ho zařadilo do své denní rutiny a označují ho jako zázračný elixír, protože je velice všestranným pomocníkem, a dokonce může nahradit i několik kosmetických produktů. Jestliže vás trápí suchá pleť, vrásky, špatná kvalita vlasů nebo jen o sebe chcete více pečovat, může být arganový olej báječnou volbou. My si proto v dnešním článku probereme to, proč je arganový olej považovaný za marocké tekuté zlato a jak ho můžeme komplexně využít pro náš prospěch.
Kde se arganový olej bere?
Arganový olej pochází z plodů argánie trnité (Argania Spinosa). Jde o polopouštní stromy téměř výhradně se vyskytující na jihozápadě Maroka, kde tvoří řídké lesní porosty nazývané jako arganové lesy. Dorůstají do výšky 7-10 metrů, v některých případech dokonce i více. Rostou velmi pomalu a jsou dlouhověké. Je to opravdu odolná rostlina, schopna přežít nadměrné horko a sucho, a to zásluhou svého výjimečného kořenového systému. Samotný olej se pak získává a za studena lisuje z jadérek ořechů, jejichž skořápka je značně tvrdá. Na jeden litr arganového oleje je potřeba přibližně 30 kg těchto plodů – to odpovídá sběru asi z 4-5 stromů. Právě proto bývá u neředěného pravého arganového oleje cena mnohem vyšší než u jiných druhů. Vzhledem je někdy argánie trnitá přirovnávána k olivovníku.
Na co všechno lze arganový olej použít?
Tento olej má poměrně široké využití. Obsahuje velké množství vitaminu E a esenciálních mastných kyselin, které mají protizánětlivý efekt a podporují hojení. Vitamin E v kosmetice chrání buněčné membrány před jejich poškozením a volnými radikály a díky tomu zužitkujeme arganový olej i na zmírnění projevů stárnutí, vyhlazení jemných vrásek a dodáme jí pružnost a pevnost. Pokud zvolíme správnou aplikaci tohoto oleje, o níž si řekneme později, můžeme ho upotřebit na pokožku těla a obličeje a posílit tak hydrataci a výživu. Pleť bývá jemná a příjemná na dotek. Vyzkoušet můžete přidat pár kapiček do koupele nebo oblíbeného krému a tím přispět ještě k větší výživě vaší kůže. Vynikající je také při masážích.
Využijeme ho ale i na jiné části našeho těla jako jsou vlasy a nehty. Vlasům navrátí jejich vitalitu a zanechává je lesklé a vyživené, nehty a jejich okolí zoceluje a regeneruje. Lze s ním zároveň podpořit růst a kvalitu obočí nebo řas. Vzhledem k jeho hojivému vlivu se často doporučuje též při kožních obtížích jako jsou ekzémy, lupénka, podráždění od slunce, kožní záněty či akné – tady je nutné dodat, že arganový olej je nekomedogenní (neucpává póry), takže ani toho není nutné se obávat.
Arganový olej za studena lisovaný z nepražených jader se hodí spíše pro kosmetický průmysl, ale lze sehnat i ten z pražených. Ten se pro svoji jemně oříškovou chuť hodí zejména do kuchyně, především do té studené, aby si zachoval svoje cenné látky. Chutný je na saláty, těstoviny, do dresinků a do kuskusu, jenž je v domovině tohoto oleje skutečně oblíben.
Jak a kdy arganový olej aplikovat?
V první řadě je důležité vždy používat arganový olej na dobře vyčištěnou pokožku či vlasy, aby mu nic nepřekáželo a olej se tak mohl dobře vstřebávat, působit tam kde je potřeba a nezůstával jen na povrchu. Dalším klíčovým bodem je jeho aplikace na vlhkou kůži, protože oleje samy o sobě nejsou hydratační, ale mají tu schopnost uzamknout žádoucí vlhkost v pleti. Tudíž před použitím navlhčete pokožku čistou, termální případně květinovou vodou (např. růžovou, levandulovou, heřmánkovou). Množství, které využijeme je individuální, ale většinou postačí pouhých pár kapek, jež vmasírujeme do kůže, vlasů nebo nehtových lůžek. Marocké tekuté zlato lze používat ráno i na noc, záleží pouze na preferencích daného uživatele.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Woldohealth 100% arganový olej v praktickém 100ml balení s kapátkem pro jednodušší užívání a dávkování.

Saw palmetto – na prostatu, růst vlasů a libido
Saw palmetto neboli serenoa plazivá je velmi zajímavá menší palma, kterou již v dávných dobách používali indiáni k řešení problémů s močovým a pohlavním ústrojím. V dnešní době tato palma s vějířovitými listy a plazivým kmenem zažívá velký návrat, protože se z jejích plodů získává velice cenný extrakt plný biologicky aktivních látek, které našemu tělu vlivem uspěchané doby mnohdy chybí.

DMSO (Dimethylsulfoxid) co to je?? Použití a působení??
DMSO se aplikuje přímo na kůži nebo se přidává do krémů, sprejů či mastí určených k ošetření pokožky. DMSO totiž velice snadno proniká přes kožní bariéru a dostává se do krevního řečiště

Proč je vhodné kombinovat quercetin s bromelainem a vitaminem C?
Quercetin (kvercetin) je přírodní sloučenina, která může mít při pravidelném užívání pozitivní vliv na náš organismus a jeho některé funkce. Může být prospěšný pro buňky, snižovat neblahé dopady kyslíkových radikálů nebo okolního prostředí, a dokonce má vlastnosti, jež nám mohou být nápomocné při alergiích. V rozličném množství se quercetin zcela určitě nachází ve vaší stravě, tedy za předpokladu, že se nijak striktně nevyhýbáte konzumaci ovoce a zeleniny. Kvercetin je tudíž jistě látka velmi příznivá, a k tomu ještě čistě přírodní. Je ovšem dobré ho kombinovat navíc s bromelainem a vitaminem C. Proč tomu tak ale je?