Co je to krilový olej a jaké má výhody?
Krilový olej neboli krill oil si v poslední době získává své místo na trhu, a to jako alternativa k rybímu tuku. Je mu totiž v mnoha ohledech podobný, a tudíž může být i velmi prospěšný pro naše zdraví. Z tohoto důvodu se začali vyrábět různé doplňky s jeho obsahem, které vám poskytnout dostatečnou dávku omega 3 mastných kyselin. Ty jsou pro fungování organismu nezbytné, ovšem ne vždy jich přijímáme tolik, kolik bychom opravdu měli. Kde se ale tento olej vůbec bere a jaké má přednosti? Na to se zaměříme právě v tomto článku.
Jak se krill oil získává?
Olej se získává z drobných a poloprůsvitných korýšů, které obývají některé oceány a žijí ve velkých hejnech. Dohromady se pak označují jako kril. Povětšinou slouží jako potrava pro velryby, ptáky a tuleně. Svým vzhledem se tito živočichové značně podobají malým krevetám. Hlavním zástupcem je krunýřovka krillová, která žije především hluboko v chladnějších vodách polárního pásu. Tyto vody jsou velice čisté, a proto ani extrahovaný olej neobsahuje těžké kovy, což je často diskutované téma právě třeba u oleje rybího. Výsledný produkt má vysoký obsah přínosných bioaktivních látek a nápadně červenou barvu.
Co v krilovém oleji najdeme za látky?
Co se týče výše zmíněné barvy, ta je zapříčiněna jednou ze složek krilového oleje. Je jím konkrétně astaxanthin. To je červeně zbarvený pigment z velmi rozmanité řady karotenoidů, jež má ale hned několik pozitivních vlastností. V první řadě se jedná o silný antioxidant, který napomáhá chránit buňky před nepříznivým působením volných radikálů. Dále podporuje například zdraví očí nebo mozku. Nejzásadnější jsou v krilovém oleji ovšem omega 3 mastné kyseliny, a to konkrétně dva hlavní zástupci – kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA), jež si naše tělo nikterak neprodukuje a my bychom je měli přijímat z potravy.
Jaké jsou běžné zdroje omega 3?
Omega 3 zahrnují větší počet mastných kyselin, jež se liší svojí chemickou strukturou. Mimo již jmenovanou EPA a DHA, sem řadíme ještě kyselinu alfalinoleovou (ALA). Tu si však organismus dokáže vytvořit z předchozích dvou. Je proto vhodné, aby omega 3 mastné kyseliny měli v jídelníčku své stále místo. Popřípadě je můžete tělu dodat za pomoci doplňků stravy. Bohatým zdrojem jsou hlavně tučnější mořské ryby, jako je makrela, losos, sardinky a tuňák. Doporučuje se také konzumace jater bílých ryb, což může být například treska. Z rostlinné stravy to jsou třeba ořechy či lněná semínka.
Čím je krilový olej prospěšný?
Jestliže víte, že omega 3 mastných kyselin přijímáte málo, můžete sáhnout po krilovém oleji, jenž vám dodá jejich potřebnou dávku. Díky tomu je tento olej příznivý pro kardiovaskulární systém, správnou činnost vašeho srdce a přispívá ke snížení triglyceridů v krvi, které jsou častou příčinou určitých onemocnění cév a srdce. Jeho užívání se doporučuje i při obtížích pohybového aparátu. Krill oil má totiž pozitivní vliv na snižování zánětu v těle, který je jedním z projevů mnoha kloubních onemocnění. Dle klinické studie podpoří rovněž zdraví mozku a jisté kognitivní funkce.
Jaké má krill oil výhody?
Ať už si zvolíte krilový olej nebo rybí tuk, uděláte v obou případech vašemu tělu dobrou službu, protože oba vám dopřejí bohatou dávku omega 3 mastných kyselin. Krilový olej je však podstatně nákladnější, nicméně zato vyniká svojí vstřebatelností. Je totiž vázán na fosfolipidy, kterými jsou tvořeny i veškeré buněčné membrány v našem organismu. Díky tomu se přes ně mastné kyseliny v takové formě dostanou daleko jednodušeji. Proto se považuje za velice dobře biologicky dostupný.
Z naší nabídky omega 3 na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3789637/

Doplňky stravy na snížení krevního tlaku?
Vysoký krevní tlak patří mezi velmi častá onemocnění kardiovaskulárního systému a trpí jim opravdu velká část populace. Mnoho lidí o tom třeba ale doposud ani neví, jelikož se tento problém nemusí projevit hned nebo jsou příznaky přisuzované úplně něčemu jinému. Nicméně pokud se tato situace neřeší včas, představuje to zásadní riziko, které může vyústit až v závažné zdravotní komplikace.

Hlíva ústřičná jako doplněk stravy – jaká koncentrace je nejvhodnější?
Hlíva ústřičná, latinsky Pleurotus ostreatus, je dřevokazná houba obsahující cenné aktivní látky podporující imunitní systém. Svým tvarem a barvou připomíná ústřice, což vysvětluje její české pojmenování. Jako jedna z mála medicinálních hub hlíva roste také na území Evropy včetně České republiky. Hlíva ústřičná je jedlá houba, která parazituje na kmenech a pařezech listnatých stromů. Klobouk má hladký a šedavě zbarvený v závislosti na vzdušné vlhkosti. Zajímavé je na ní to, že roste v trsech střechovitě posázených nad sebou a jako pravá dřevokazná houba dovede ze dřeva přijímat různé prospěšné látky.

Zinek a měď – Jak spolu tyto minerály souvisí?
Minerální prvky zinek i měď jsou oba důležité pro lidský organismus a tělo by bez nich nemohlo správně fungovat, jelikož jsou součástí mnoha procesů. Určitě bychom měli těchto prvků přijímat dostatečné množství ve stravě nebo při nedostatku zvolit kvalitní doplněk stravy s obsahem zinku či mědi. Zinek jistě už zná téměř každý a jeho příjem si už kdekdo hlídá. Na měď se ale v souvislosti s lidským organismem zapomíná a řada lidí ani nemá ponětí, že je stejně tak potřebná. O čem ale také mnoho lidí možná neví, že na sebe mohou mít tyto minerály vliv.