Resveratrol - silný přírodní antioxidant
Dnes se zaměříme na poměrně neznámou, a i přesto velmi zajímavou látku jménem resveratrol. Tato novodobá látka byla objevená na přelomu 90 let a následně byla podrobena několika studiím, kde stále čekáme na jasné rozuzlení a potvrzení konkrétního působení a vlivu na organismus. Některé studie blahodárný vliv resveratrolu potvrdily a jiné zase vyvrátily. Co je to ovšem za látku a v čem skutečně spočívá její přínos pro náš organismus?
Co je to Resveratrol?
Základním ukazatelem, proč je resveratrol pro náš organismus důležitý je tvz. „francouzský paradox“. Studie potvrdila, že lidé žijící v různých částech Francie mají daleko nižší výskat kardiovaskulárních úmrtí, oproti jiným zemím, což může být zapříčiněno pravidelnou konzumací červeného vína, obsahující právě resveratrol. Řadíme ho mezi aktivní látky spadající do skupiny polyfenolů (stilbeny). Obecně platí, že tato skupina látek působí na organismus jako silný antioxidant. Resveratrol je považován za jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů a četné studie prokázaly jeho vaskuloprotektivní efekt.
Jaké jsou formy Resveratrolu?
Resveratrol nalezneme ve dvou formách „cis“ a „trans“. Jedná se o stejnou aktivní látku ovšem v trochu jiném izomeru. To znamená, že se liší ve struktuře svých molekul. Pro organismus je důležité vybírat a užívat formu TRANS, která je pro naše tělo biologický dostupná, a proto daleko lépe vstřebatelná. Pokud uvažujete o koupi Resveratrolu, vždy vybírejte TRANS-Resveratrol formu.
Co jsou antioxidanty a jaký mají význam?
Antioxidanty vnímáme jako látky snižující aktivitu volných radikálů. Jinak řečeno, antioxidanty nám pomáhají vypořádat se s oxidačním stresem a tím předcházet různým onemocněním. Volné radikály v organismu vznikají přirozenou cestou a to v rámci metabolických procesů. Tyto látky jsou tedy svým způsobem pro naše tělo důležité, nicméně zde hraje zásadní roli jejich množství a vyváženost s antioxidanty. Špatný životní styl resp. životospráva, kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatečný přísun vitamínů a minerálů přispívá k nadměrné tvorbě volných radikálů, které pak mají negativní dopad na naše zdraví. Volné radikály se mění na reaktivní formy kyslíku, jenž mají neblahý vliv na kardiovaskulární systém a mohou být rizikovým faktorem pro různá srdeční onemocnění. Proto je nesmírně důležité mít antioxidanty a volné radikály v rovnováze, a tím předcházet veškerým komplikacím.
Kde nalezneme Resveratrol?
Z počátku byl resveratrol objeven ve vinné révě. Nachází se jak v modré, tak v bílé odrůdě, nicméně v modré révě byl zjištěn daleko vyšší obsah resveratrolu. Resvertrol také najdeme v potravinách jako arašídy, brusinky, borůvky a mnoho dalších. Mezi nově objevené zdroje resveratrolu také patří rostlina pocházející z dalekého východu, konkrétně Japonska (Tchaj-wanu) nesoucí název Křídlatka japonská. To je statná invazivní rostlina dosahující výšky přibližně 2 m, která vyniká svými krásnými květy. Křídlatka preferuje vlhká prostředí, a tak ji nejčastěji nalezneme na březích či poblíž vodních ploch.
Jak dlouho užívat Resveratrol?
Vzhledem k blahodárnému vlivu resveratrolu na všechny buňky v našem těle, je vhodné ho užívat pravidelně a v případě ne zcela tak vyváženého životního stylu, je dokonce na místě, ho doplňovat dlouhodobě. Můžete se zaměřit na konzumaci potravin s jeho obsahem, nicméně ne vždy jsme schopni přijmout takové množství resveratrolu, aby měl skutečný efekt. Lze tedy sáhnout po produktech, které jsou skvělou alternativou s již odměřenou dostatečnou dávkou, jež podpoří vaše zdraví.
Působení Resveratrolu v organismu??
- Kontrola tělesné hmotnosti
- Antioxidant
- Normální činnost srdce - krevní tlak
- Normální stav pokožky
- Normální činnost cévní soustavy
Z naší nabídky resveratrolu na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6479680/

Hormonální nerovnováha a přechod? Zkuste kotvičník pro zmírnění projevů.
Hormonální výkyvy a jejich nerovnováha občas souží velké procento žen. Leckdy si ani některé symptomy s tímto problémem nespojí a často je přisuzují něčemu jinému nebo si s nimi naopak už neví rady. Příčin hormonální nerovnováhy však může být hned několik. Jedním z období, kdy jsou výkyvy hormonů zcela běžné, je například přechod.

Vitamin K2 – nejméně známý, ale přitom jeden z nejdůležitějších vitaminů
Vitamin K není moc známý za to ale velmi prospěšný vitamin pro naše srdce, svaly i kosti. Tělo si ho dovede vytvořit jen v nízkém množství, a tak je jeho substituce nesmírně důležitá. Bohužel se ale v západní stravě příliš nevyskytuje, takže je nutné sáhnout po doplňcích stravy s obsahem vitamínu K2. Vitamin K patří společně s vitaminy A, D a E do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Do ještě poměrně nedávné doby se mělo za to, že existuje pouze jedna varianta tohoto vitaminu. Rozsáhlé studie však odhalily, že stejně jako vitamin E, jež má více různě působících forem, i u vitaminu K existuje několik variant – přesně řečeno přirozeně se vyskytují 2 varianty, a to vitamin K1 (fylochinon) a K2 (menachinon)

Na co je dobrá nattokináza?
Nattokináza (Nattokinase) je enzym, jenž se přirozeně tvoří při fermentaci sójových bobů za pomoci bakterie Bacillus subtilis natto. Tento enzym dostal své jméno podle pokrmu, ve kterém vzniká — natto, což je tradiční japonské jídlo s velmi výraznou chutí, lepkavou konzistencí a charakteristickým aroma.