Vitamin K2 – nejméně známý, ale přitom jeden z nejdůležitějších vitaminů
Vitamin K není moc známý, za to ale velmi prospěšný vitamin pro naše srdce, svaly i kosti. Tělo si ho dovede vytvořit jen v nízkém množství, a tak je jeho substituce nesmírně důležitá. Bohužel se ale v západní stravě příliš nevyskytuje, takže je nutné sáhnout po doplňcích stravy s obsahem Vitaminu K2. Podle odhadů nedostatkem vitaminu K2 trpí více jak 90 % populace, což je neskutečně velké číslo. Pokud chcete vědět, čím se jeho nedostatek projevuje a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu, pak čtěte dál.
Co je vitamin K2 zač?
Vitamin K patří společně s vitaminy A, D a E do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Do ještě poměrně nedávné doby se mělo za to, že existuje pouze jedna varianta tohoto vitaminu. Rozsáhlé studie však odhalily, že stejně jako vitamin E, jež má více různě působících forem, i u vitaminu K existuje několik variant – přesně řečeno přirozeně se vyskytují 2 varianty, a to vitamin K1 (fylochinon) a K2 (menachinon). Do té doby se většina zjištěných údajů týkala jen vitaminu K1. Nyní, tedy když se píše o vitaminu K, vždy se jednotlivé formy rozlišují. Dále se setkat můžete i s variantou K3 (menadion), která je uměle/synteticky vytvořen.
Zajímavostí vitaminu K2 je to, že se dle studií jedná o nejlépe biologicky dostupnou aktivní formu vitaminu K. Vitamín K2 tedy svojí aktivitou a působením na lidský organismus předčí i vitamin K1. Pojem „biologicky aktivní“ znamená, že je pro tělo lépe využitelný a stravitelný. Lidské tělo ho zkrátka mnohem lépe vstřebává a postupně ho využívá, zatímco pokud vitamin K1 přijmete v potravě (nachází se v listové zelenině) nebo v podobě doplňku stravy, tělo ho využije pouze z 10 % a zbytek vyloučí.
Co je MK7?
Vitamin K2 se dále dělí na několik podtypů podle izoprénových jednotek. Všechny tyto podtypy začínají písmeny MK a po nich následuje číslovka. Podtypů existuje hned několik a souhrnně se označují názvem menachinon. Nejběžnějším podtypem je vitamin K2-MK4 s krátkým řetězcem, kterého v malém množství dovedou vytvořit střevní bakterie. Mezi další podtypy například patří MK-7, MK-8, MK-9 a MK-10, což jsou podtypy s dlouhým řetězcem, které si opět lidské tělo umí v nepatrném množství samo vyrobit a které se nachází v některých potravinách. Tělem vytvořené množství těchto vitaminů K je ale skutečně nedostačující, a tak je jejich doplňování nezbytné. Ideální způsob jak doplnit vitamín K2 do organismu je formou kapek vitamínu K2 MK-7 rozpuštěném v oleji.
Pro tělo nejefektivnějším podtypem vitaminu K2 je MK-7, který je velice efektivní proti osteoporóze a obecně vede k zesílení kostní tkáně, což je potřeba především při menopauze. V těle také zůstává ze všech podtypů nejdéle, neboť má poločas rozpadu až 72 hodin. To vede k tomu, že potřebnou hladinu vitaminu postupně udržuje stále stabilní.
Jaké jsou zdroje vitaminu K1 a K2?
Když se všeobecně mluví o vitaminu K, většina lidí má na mysli vitamin K1. Ten lze v dostatečném množství přijmout ze zeleniny, především té listové a obilovin. Vitamin K2 ale tak snadno z potravy přijmout nelze. V typické západní stravě se totiž prakticky nevyskytuje, a tak je člověk odkázaný na jeho příjem z doplňků stravy s obsahem vitamínu K2. Za jeho nedostatek v potravinách může zejména geneticky upravená zelenina a intenzivní zemědělství. Pokud bychom ale přesto měli jmenovat zdroje vitaminu K2, pak ho lze ve velké míře najít v tradičním japonském pokrmu natto (fermentované vařené sójové boby) a v menší míře v produktech živočišného původu a kysaném zelí.
Na co je dobrý vitamin K2?
Vitamin K2 působí na celou řadu systémů v těle. Například působí na produkci důležitého osteokalcinu, což je bílkovina začleňující vápník a jiné minerální látky do kostních tkání. To má za následek zvýšení hustoty a pevnosti kostí. Díky tomu vitamin K2 pomáhá předcházet či minimalizovat důsledky řídnutí kostí tzv. osteoporózy, snižuje riziko zlomenin a eliminuje bolesti pohybového aparátu. Dále Vitamín K2 funguje synergicky s vitaminem D3 a udržuje kardiovaskulární systém v kondici, neboť zabraňuje kalcifikaci (zvápenatění) důležitých cév. Tím předchází vzniku srdečně-cévních onemocnění a zároveň podporuje prokrvování. Velký vliv tedy má také na mozek, čímž snižuje pocit únavy a malátnosti. V neposlední řadě redukuje záněty, omezuje svalové křeče, udržuje zdravé zuby, vlasy a nehty a celkově se podílí na zlepšení vzhledu. Z toho vyplývá, že se při jeho nedostatku výrazně zvyšuje šance na vznik srdečních chorob, diabetu a ledvinových kamenů.
Vitamín K2 působí:
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Přispívá k normální srážlivosti krve
Z naší nabídky vitaminu K na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9237441/

Zelený čaj, jaké obsahové látky v něm nalezneme?
Zelený čaj jistě každý z nás velmi dobře zná ve formě horkého lahodného nápoje. Spousta lidí ho určitě někdy ochutnala ba si jeho konzumaci oblíbila na denní bázi. Avšak zelený čaj nepřináší jen příjemný a chutný rituál, ale obsahuje více pro nás zajímavých a prospěšných složek. Proto se dnes na trhu setkáme také s jinou podobou této rostlinky, než je ta k vylouhování. Většinou jde o koncentrovaný výtažek ve formě prášku nebo je ukrytý v kapslích pro větší pohodlí při užívání. Zelený čaj má v sobě značný počet látek, jež stojí za povšimnutí a můžeme s nimi podpořit náš organismus, přispět k lepšímu zdraví a povzbudit některé jeho přirozené funkce. Podle koncentrace určitých složek lze poznat taktéž kvalitu a pokud chceme hodnotný výtažek, je vhodné se na jejich množství zaměřit, abychom dosáhli kýženého výsledku. Jednotlivé součásti si postupně popíšeme.

Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže Ginkgo odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni. Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo bilobu stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.

Jaké účinky má saw palmetto?
Saw palmetto, serenoa repens či serenoa plazivá je palma dorůstající do výšky až 3 metrů s vysokým obsahem bioaktivních látek. Roste především na jihovýchodním pobřeží Spojených států amerických, a to zejména na Floridě