Jaká forma hořčíku je nejlepší?
Hořčík (magnesium) je jedním z nejvíce zastoupených minerálů v našem těle. Konkrétně mu v porovnání s ostatními náleží čtvrté místo. Má na starosti mnoho úkolů, a proto abychom byli zdraví a plní energie je zkrátka nepostradatelný. Umí toho ale daleko více. Při jeho doplňování do organismu byste se ale také měli zajímat o jiné faktory, neboť je velice důležitá i jeho vstřebatelnost. Ne každá forma je na tom ovšem tak dobře. Dá se ale určit, jaká z nich je opravdu ta nejlepší? Na to možná neexistuje zcela jednoznačná odpověď. Více se však dozvíte v dnešním článku.
Na co pomáhá hořčík?
Protože má tato minerální látka v našem těle mnoho funkcí, hraje jeho dostatečný přísun zásadní roli v prevenci některých onemocnění a dle studie snižuje náchylnost ke stresovým poruchám. Ovlivňuje taktéž aktivitu buněčných enzymů a jejich reakce, a to včetně těch, které zajišťují produkci energie. Bez správného množství hořčíku se tak můžete cítit často unavení. Dále se podílí na procesech, jež souvisí s produkcí bílkovin nebo tvorbou a opravou deoxyribonukleových kyselin (DNA) a ribonukleových kyselin (RNA). Potřebujeme ho i pro normální mozkové funkce, nervový systém a regulaci neurotransmiterů, které jsou zodpovědné za přenos informací mezi buňkami. Je nezbytný rovněž pro náležitou práci svalů, jelikož přispívá k jejich uvolnění po kontrakci.
Kde hořčík najdeme?
Naprostá většina magnesia se nachází v našich kostech, zbytek je pak přítomen na různých dalších místech – třeba ve svalech, zubech, měkkých tkáních, a malé procento také v tělních tekutinách. Není moc lidí, kteří by se potýkali s enormním deficitem, protože ho samozřejmě v určitém množství přijímáme prostřednictvím potravy. Nicméně jistým nedostatkem trpí velká část populace, aniž by o tom věděla. Dlouhodobá nedostačující hladina však může vést až k nežádoucím nervovým, nervosvalovým a srdečním poruchám. Potraviny bohaté na hořčík jsou především luštěniny, ořechy, semínka, banány, sušené ovoce a samozřejmě maso a ryby.
V jaké formě brát hořčík?
To, v jaké formě hořčík užíváte, může být při řešení jeho deficitu naprosto zásadní. Existují totiž odlišné podoby, jež se ovšem i odlišně chovají v organismu. Magnesium může být buď anorganické či organické. Anorganické varianty (oxidy, uhličitany, sírany) vám však moc k užitku nebudou, neboť jejich vstřebatelnost je oproti jiným poměrně bídná. Pokud se již rozhodnete hořčík doplňovat, jistě chcete, aby se z dávky, kterou přijmete, využilo co možná nejvíce. Proto byste měli volit právě organické, či tzv. chelátové formy, jež vám poskytnou mnohem lepší vstřebatelnost. Nicméně i těch je vícero různých druhů, a každý se může hodit dokonce pro jinou denní dobu.
Jaký hořčík užívat na povzbuzení?
Ve svých vlastnostech jsou si veškeré hořčíky víceméně dosti podobné. Jejich hlavní a základní schopnosti zůstávají napříč druhy totožné, ale i přesto mohou být mezi nimi drobné rozdíly a určité z nich jsou považovány za energizující. Je vhodné je užívat ráno nebo v dopoledních hodinách. V tomto případě se jedná například o magnesium malát (kombinace s kyselinou jablečnou), který povzbuzuje, navyšuje energii, podporuje činnost svalů a zabraňuje jejich rychlému vyčerpání. Další je magnesium taurát (chelát spojen s molekulou L-taurinu), jež pozitivně ovlivňuje tvorbu oxidu dusnatého. Ten napomáhá rozšiřovat cévy, čímž dochází k lepšímu přívodu kyslíku do všech tkání.
Který hořčík je zklidňující?
Do této kategorie můžeme zařadit třeba magnesium citrát, bisglycinát nebo treonát. Citrát je jednou z velmi rozšířených a oblíbených variant. Jeho vstřebatelnost je vysoká, ale vyšší dávky mohou u některých jedinců vyvolat zažívací obtíže. Bisglycinát (vázán na aminokyselinu glycin) má uklidňující a relaxační schopnosti, snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu a podporuje regeneraci. Treonát (vazba s kyselinou treonovou) je vhodné užívat zejména před spaním, jelikož zklidňuje mozek a nervovou soustavu, zmírňuje úzkosti a zkvalitňuje spánek.
Z naší nabídky hořčíků na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7761127/

Cordyceps sinensis, jaké látky obsahuje a k čemu jsou dobré?
Cordyceps je houba přímo nabitá aktivními látkami, co mohou prospět našemu tělu po více stránkách, a proto i jeho využití je velice rozsáhlé. V první řadě obsahuje některé důležité vitaminy, minerály a stopové prvky. Vitaminy B, D, E a K, zinek, vápník, draslík, sodík, železo, selen nebo také i mangan. Všechny tyto zmíněné složky jsou nezbytné pro správné funkce našeho organismu a tělo se bez nich neobejde. Cordyceps však skrývá bioaktivní sloučeniny, které jsou poněkud zajímavější. Jedná se o nukleosidy, nukleotidy, polysacharidy, steroly, bílkoviny anebo mastné kyseliny.

Bacillus coagulans v probiotikách – proč je tato bakterie vhodná?
Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, které pomáhají obnovit střevní mikroflóru. Ta je důležitá nejen z hlediska trávení a vstřebávání živin z přijaté potravy, ale hlavně kvůli celkové imunitě organismu. Tak jako je to ale téměř u všeho, nejsou probiotika jako probiotika. Přesněji řečeno existuje spoustu druhů probiotik, z nichž každé v našem těle působí trochu jinak. K nejznámějším druhům probiotik patří například laktobacily nebo bifidobakterie. Půdní probiotika, do kterých patří právě bacillus coagulans, fungují úplně jinak. Během svého reprodukčního cyklu totiž vytváří spory, které chrání bakterie před nepříznivými podmínkami panujícími v trávicím traktu.

Přírodní sladidla a jaké vybrat?
Klasický nejpoužívanější cukr je získáván z cukrové řepy či třtiny, a je tedy rovněž přírodním sladidlem. Přírodní jsou ty, jež mají svůj původ v přírodě, nejsou vytvářeny uměle a ani nijak výrazně upravovány. Řepný cukr je z chemického hlediska tvořen převážně sacharózou, a to skoro ze stejného poměru glukózy a fruktózy. Obvykle se rafinuje, což je proces, kdy dochází k odstraňování nečistot a ostatních nechtěných složek. Vznikne pak bílá krystalická látka. S třtinových cukrem se častěji setkáme v jeho zlatohnědé nečištěné podobě. Obsahuje o trochu více vitaminů a minerálů, jenže v kvantitě, v jakém bychom ho měli konzumovat to nehraje významnou roli. Předností je spíše příjemná lehce karamelová chuť a vůně.