Vitamín D3 a Vitamín K2 proč je důležité je kombinovat??

Jak vitamín D3 tak i vitamín K2 jsou odpovědné za správné fungování kardiovaskulárního systému a pohybového aparátu. Jeden bez druhého ale nefunguje tak, jak má. Odehrává se mezi nimi totiž významná synergie, která vede ke skvělým účinkům, pokud se uživájí dohromady. Jejich vzájemná souhra a vyvážená hladina v těle například funguje jako prevence osteoporózy, osteomalacie, kardiovaskulárních onemocnění a civilizačních chorob.

K čemu v těle slouží vitamin D3 a vitamin K2?


Vitamín D3 (cholekalciferol) je jednou z forem vitaminu D. Oproti ostatním formám se vitamín D3 vyznačuje vysokou biologickou dostupností, což znamená, že je dobře stravitelný a tělo ho dovede využít ve velké míře. Náš organismus ho také jako jediný vitamin dovede syntetizovat ze slunečních paprsků při opalování. To bohužel ale neznamená, že ho máme dostatek. Především v zimních měsících, kdy ubývá přirozeného denního světla, nám hrozí jeho výrazný deficit, a tak je nutné ho doplňovat ve formě doplňků stravy s obsahem vitamínu D. A proč? Odpověď je jednoduchá...

 

Vitamin D se účastní více než 200 procesů v těle. Podílí se na správném fungování imunitního systému, kardiovaskulárního systému a zdravém růstu a vývoji kostí, zubů a svalů. Kromě toho jsme mu vděčni za minerální rovnováhu.

 

Více informací o samotném vitaminu D3 si můžete přečíst na našem blogu:

Vitamín D a jeho vliv na organismus, proč je tak důležitý??

 

 

Vitamin K2 (menachinon) svými účinky na lidské tělo předčí i známější formu vitamin K1. Pro tělo je totiž lépe využitelný a také užitečnější. Jeho nejlepším podtypem je konkrétně vitamín K2 MK-7, díky němuž je hladina vitaminu K v těle stabilní po delší dobu. Stejně jako vitamin D působí na celou řadu dějů v těle. Vděčni mu jsme především za pevnost kostí a zubů, zdravý kardiovaskulární systém a prevenci osteoporózy.

 

Více informací o samotném vitaminu K2 si můžete přečíst na našem blogu:

Vitamin K2 – nejméně známý, ale přitom jeden z nejdůležitějších vitaminů

Proč je nezbytná rovnováha vitamínu D a vitamínu K?


Oba vitaminy mají podobné funkce. Dalo by se říct, že jejich hlavní úlohou je udržovat náš pohybový aparát v dobré kondici. K tomu, aby mohly plnit svoji funkci naplno, však potřebují jeden druhého. Pracují totiž synergicky.

 

Vitamin D3 je nezbytný pro lepší využití a vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva do krevního oběhu.

 

Vitamin K2 zase pomáhá veškerý vápník přepravovat do cílových tkání tak, aby se neukládal v cévách a nevznikala tzn. arteriální kalcifikaci neboli ukládání vápníku do cévních stěn. Dále vitamín K2 pomáhá přetvářet důležité bílkoviny těla na aktivní formy.

 

Například matrici GLA proteinu (MGP), jehož množství oba vitaminy zvyšují a který je zodpovědný za pružnost cév -  vitamin K2 karboxyluje (mění na aktivní formu) tak, aby tento protein zvyšoval elasticitu cév a chránil je před usazeninami.

Kde vitamin D3 a  vitamin K2 najdeme a jaké je doporučené denní množství?


Vitamín D3 a Vitamín K2 patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. To znamená, že se mohou v našem organismu hromadit a při nadměrných dávkách v dlouhodobém horizontu způsobit předávkování a následnou toxicitu. Jedná se ale o opravdu výjimečný stav, ke kterému nedojde, pokud budete užívat doplňky stravy tak, jak určil výrobce, nebo Vám doporučil lékař.

 

Množství vitaminu D3 lze částečně zvýšit, jak již bylo řečeno, ze slunečních paprsků. Jako další možnost se pak nabízí úprava stravy. Vitamin D se nachází v rybách především v makrele nebo lososovi. Vitamin K2 lze získat ve velkém množství jedině z tradičního japonského pokrmu natto.

 

 

 • Doporučená denní dávka vitaminu D by neměla překročit 25 mikrogramů, neboli 1000 I.U. vitamínu D3 
 • Doporučená denní dávka vitaminu K2 MK-7 je v okolo 100 mikrogramů.

Proč bychom vitamin D3 a K2 měli užívat současně?

Vitamin D3

 • Pokud dávka obsahuje alespoň 0,75 μg vitaminu D, tak lze tvrdit:
 • Přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu
 • Přispívá k normální hladině vápníku v krvi
 • Přispívá k udržení normálního stavu kostí
 • Přispívá k udržení normální činnosti svalů
 • Přispívá k udržení normálního stavu zubů
 • Přispívá k normální funkci imunitního systému
 • Podílí se na procesu dělení buněk
 • Je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí

Vitamin K2

 • Přispívá k udržení normálního stavu kostí
 • Přispívá k normální srážlivosti krve

 

Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Vitamín D3 a vitamín K2 lze také užívat jednotlivě pro detailnější titraci dávky.

 

 

Vitamin D3+K2 ve formě kapek od německého výrobce woldohealth, které neobsahují žádné zbytečné přísady. K doplnění hladiny vitaminů vám postačí jediná kapka denně!

 

 

 

 

 

Golden Nature Vitamin D3+K2 MK-7+Omega 3+Vitamin E představuje NOVINKU na českém trhu, která je skvělým řešením jak doplnit potřebné vitamíny a minerály a to vše v jediné kapsli!!

Vitamín D3 dávce 2000 I.U. 50 μg a Vitamín K2 MK-7 50 μg.

 

 

Blog

Hericium – medicinální houba plná vitamínů a prospěšných látek

Hericium neboli lví hříva patří mezi medicinální houby, které se od nepaměti využívají v tradiční čínské medicíně. V poslední době je však o ně velký zájem i u nás, a to především proto, že podporují odpověď organismu na stresové situace také podporují imunitu a působí jako tzn. adaptogeny. Na světě jich existuje přes 100 druhů a konkrétně hericium patří mezi nejoblíbenější.

23.02.2021


Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla

Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže Ginkgo odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni. Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo bilobu stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.

17.02.2021


Guarana vs. káva – co je efektivnější?

Guarana je liánovitý keř se zelenými lichozpeřenými listy a světlými květy, které tvoří větší květenství. Zralé červené plody guarany uskupené v hroznech připomínají lidské oko, neboť obsahují jedno velké černé semeno, jež se při dozrávání dostává na povrch. Plné dozrání guarany nastává mezi říjnem a listopadem, při čemž se sklízí právě černá semena.

04.02.2021Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím