Vitamín D a jeho vliv na organismus, proč je tak důležitý??

 

 

Vitamín D je všeobecně známý jako vitamín rozpustný v tucích. V našem blogu se ale podíváme trošku do hloubky působení a účincích tohoto vitamínu.

Vitamín D není pouze “ jeden“ ale jedná se o komplex sloučenin nezbytných pro minerální rovnováhu a fungování celkového organismu. Vitamín D rozdělujeme zejména na dva nejdůležitější typy -  vitamín D2 a vitamín D3.

 

Vitamin D2 (ergokalciferol)

Vitamin D2 je rostlinného původu, což znamená že je obsažen zejména v rostlinách.

Po požití se v lidském organismu mění na lépe vstřebatelný vitamín D3. Vitamín D2 není zrovna ideální pro doplnění vitamín D, jelikož jeho absorpcí je tělo zatížené daleko více než při užití vitamínu D3. Dále jsou nutné vyšší dávky a to až 3-4x násobné této sloučeniny, abychom do těla dostali dostatečné množství vitamínu D.

 

Vitamín D3 (cholekalciferol)

 

Vitamín D3

Hlavním rozdílem této sloučeniny vitamínu D je, že je živočišného původu a lidský organismus je schopen si dostatečný příjem získat ze slunečního záření, resp. UV záření.

Zajímavé je, že i při dlouhodobém vystavování UV zařízení se lidský organismus nepředávkuje vitamínem D, jelikož při maximální dávce tělo aktivuje obraný mechanismus, kterým zabrání následnou syntézu vitamínu D.

 

Nyní víme, co to vitamín D je a teď něco málo o jeho působení v lidském organismu a účincích.

Nejdůležitější význam vitamínu D je při resorpci (vstřebávání) vápníku a fosforu ze střeva do krve, kdy udržuje optimální hodnotu těchto minerálů a pomáhá je transportovat do kostí a dalších orgánů. Vitamín D je tedy nezbytný pro správný vývoj kostí, zubů a kloubů a jeho dostatečný příjem by měli mít zejména děti, těhotné a kojící ženy a senioři.

 

POZOR!! To ale neznamená, že pro další věkové skupiny není tento vitamín důležitý. Vitamín D je doporučováno užívat v zimním období, kdy má tělo nedostatečný přísun slunečního záření, a tím je  i vystaveno deficitu vitamínu D.

Denní příjem Vitamínu D je u každého individuální. Studie doporučují konzumací vitamínu D3 v množství 1000-3000 I.U. při absenci slunečního svitu u dospělých jedinců.  

Denní dávka vitaminu D by ale neměla překročit pětinásobek DDD, tedy 25 µg/den = 1000 I.U. dle legislativy ČR.

 

 

 

Funkce Vitamínu D:

 • Správný vývoj zubů a kostí
 • Zmírnění průběhu osteoporózy
 • Správná funkce kardiovaskulárního systému a prevence vzniku srdečních onemocnění a infarktu myokardu
 • Správná funkce imunitního systému

 

 

Projevy nedostatku vitamínu D:

 • únava
 • bolest svalů a kloubů až svalová ochablost
 • podrážděnost
 • nechutenství
 • vysoký krevní tlak
 • krvácení dásní (chronické)
 • demineralizace kostí
 • ztráta hmotnosti

 

Pokud trpíte některým z těchto příznaků – doporučujeme užívat Woldohealth Vitamín D3 1000 I.U. Vitamín D3 nabízíme také ve formě kapslí, pro ty kteří preferují kapsle doporučujeme užívat Golden Nature Vitamín D3 s vysokým obsahem 2000 I.U. Tento produkt máme také ve výhodném akčním balení Golden Nature Vitamín D3 2+1 zdarma.

 

 

 

 

Blog

Vitamin C – vitamin pro imunitu, nervovou soustavu i pohybový aparát

Vitamin C neboli kyselina askorbová má širokospektrální efekt na lidský organismus a patří mezi základní prvky/vitamíny. Doporučené denní množství vitamínu C se u dospělých jedinců pohybuje mezi 80 a 100 mg.

30.06.2020


Zinek – významný minerál pro naše tělo

Zinek patří mezi základní minerály resp.stopové a esenciální prvky. Jednoduše rečeno to znamená, že se v lidském těle vyskytuje zinek jen v malém množství a naše tkáně a orgány si jej nedovedou samy vytvořit.

10.06.2020


Ostropestřec mariánský – nejen pro zdravá játra

Ostropestřec mariánský pod latinskym názvem Silybum marianum, je pichlavá, statná a na první pohled nezaměnitelná rostlina s charakteristickým nachově červeným květem, která nese mnoho lidových označení

27.05.2020Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím