Vitamín D a jeho vliv na organismus, proč je tak důležitý??
Vitamín D je všeobecně známý jako vitamín rozpustný v tucích. V našem blogu se ale podíváme trošku do hloubky působení tohoto vitamínu.
Vitamín D není pouze “ jeden“ ale jedná se o komplex sloučenin nezbytných pro minerální rovnováhu a fungování celkového organismu. Vitamín D rozdělujeme zejména na dva nejdůležitější typy - vitamín D2 a vitamín D3.
Vitamin D2 (ergokalciferol)
Vitamin D2 je rostlinného původu, což znamená že je obsažen zejména v rostlinách.
Po požití se v lidském organismu mění na lépe vstřebatelný vitamín D3. Vitamín D2 není zrovna ideální pro doplnění vitamín D, jelikož jeho absorpcí je tělo zatížené daleko více než při užití vitamínu D3. Dále jsou nutné vyšší dávky a to až 3-4x násobné této sloučeniny, abychom do těla dostali dostatečné množství vitamínu D.
Vitamín D3 (cholekalciferol)
Hlavním rozdílem této sloučeniny vitamínu D je, že je živočišného původu a lidský organismus je schopen si dostatečný příjem získat ze slunečního záření, resp. UV záření.
Zajímavé je, že i při dlouhodobém vystavování UV zařízení se lidský organismus nepředávkuje vitamínem D, jelikož při maximální dávce tělo aktivuje obraný mechanismus, kterým zabrání následnou syntézu vitamínu D.
Nyní víme, co to vitamín D je a teď něco málo o jeho působení v lidském organismu.
Nejdůležitější význam vitamínu D je při resorpci (vstřebávání) vápníku a fosforu ze střeva do krve, kdy udržuje optimální hodnotu těchto minerálů a pomáhá je transportovat do kostí a dalších orgánů. Vitamín D je tedy nezbytný pro správný vývoj kostí, zubů a kloubů a jeho dostatečný příjem by měli mít zejména děti, těhotné a kojící ženy a senioři.
POZOR!! To ale neznamená, že pro další věkové skupiny není tento vitamín důležitý. Vitamín D je doporučováno užívat v zimním období, kdy má tělo nedostatečný přísun slunečního záření, a tím je i vystaveno deficitu vitamínu D.
Denní příjem Vitamínu D je u každého individuální. Studie doporučují konzumací vitamínu D3 v množství 1000-3000 I.U. při absenci slunečního svitu u dospělých jedinců.
Denní dávka vitaminu D by ale neměla překročit pětinásobek DDD, tedy 25 µg/den = 1000 I.U. dle legislativy ČR.
Působení Vitamínu D v organismu:
- přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu,
- přispívá k normální hladině vápníku v krvi,
- přispívá k udržení normálního stavu kostí,
- přispívá k udržení normální činnosti svalů,
- přispívá k udržení normálního stavu zubů,
- přispívá k normální funkci imunitního systému,
- podílí se na procesu dělení buněk,
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Co jsou kolagenní peptidy?
Kolagen je jeden z nejrozšířenějších typů proteinů v lidském organismu. Jedná se o nerozpustnou vláknitou bílkovinu, kterou si tělo ve většině případů umí samo vytvořit, tato schopnost se však zpomaluje. Syntéza probíhá tak, že tělo vezme určité druhy aminokyselin, které na sebe naváže, čímž vznikne kolagen, jež se dále využívá dle potřeby. Molekula je složena asi z 19 druhů aminokyselin, z nichž největší množství připadá na glycin, prolin a hydroxyprolin. Kolagen se běžně vyskytuje ve své čisté neboli nativní verzi. To je nepozměněná přírodní forma, jež je ale bohužel pro tělo hůře vstřebatelná. Proto se začali vytvářet kolagenní peptidy, s nimiž se možná častěji setkáte pod názvem hydrolyzovaný kolagen. Ten je již sice jistým způsobem upraven, ale pouze k lepšímu. Nemusíte se tedy ničeho obávat. Kolagenní peptidy se liší hlavně molekulární strukturou, která je pro nás daleko snadněji využitelná.

Proč kombinovat železo s vitaminem C a kyselinou listovou?
Železo patří k nejdůležitějším prvkům našeho těla. Podílí se totiž na tvorbě červených krvinek tím, že je základní složkou hemoglobinu (červeného krevního barviva). Červené krvinky v těle slouží k transportu molekul kyslíku, které dopravují do mozku, srdce, jater a dalších významných orgánů. Při nedostatku železa tak hrozí nedostatečné zásobení životně důležitých orgánů a tkání kyslíkem, což může vést k jejich poškození. Další úloha železa spočívá v přispívání k buněčné imunitě těla a to tím, že ovlivňuje diferenciaci specifických bílých krvinek T-lymfocytů, jež mají schopnost zabíjet cizorodé částice. Železo pak také příznivě ovlivňuje nervovou a srdeční činnost a fyzickou zdatnost.

Shiitake a její vliv na naše zdraví?
Shiitake, Lentinula edodes nebo také houževnatec jedlý je houba, které je s řadou dalších řazena mezi tzv. medicinální, protože obsahuje široké spektrum blahodárných bioaktivních sloučenin