Hormonální nerovnováha a přechod? Zkuste kotvičník pro zmírnění projevů.
Hormonální výkyvy a jejich nerovnováha občas souží velké procento žen. Leckdy si ani některé symptomy s tímto problémem nespojí a často je přisuzují něčemu jinému nebo si s nimi naopak už neví rady. Příčin hormonální nerovnováhy však může být hned několik. Jedním z období, kdy jsou výkyvy hormonů zcela běžné, je například přechod. Ten bohužel doprovází také nepříjemné průvodní příznaky. Zatímco jedna žena nemusí postřehnout téměř žádnou změnu, jiná s různými nepříjemnostmi bojuje celé měsíce. S tím mohou být ovšem nápomocné i nejrůznější přírodní rostlinky. Jednou takovou bylinou je kupříkladu kotvičník zemní. Ten nám může totiž při hormonální nerovnováze poskytnout řadu svých pozitivních vlastností.
Jak se projevuje hormonální nerovnováha?
Nevyváženost hormonů nás může potrápit v mládí, dospělosti i v pozdějším věku. Projevy jsou často různorodé, můžeme jich pociťovat pár nebo celou řadu a z mnohých ani hned nemusíme poznat, že se jedná o problém s našimi hormony. Pro pravidelný cyklus a plodnost je ovšem harmonie hormonů více než důležitá. Pokud máme příliš málo nebo moc estrogenu či progesteronu (někdy může jít i o přebytek testosteronu, který je spojován spíše s muži) nebo jsou jejich výkyvy větší, než je během fází cyklu běžné, může docházet k nepravidelné menstruaci a její ztrátě, poklesu libida a častým změnám nálad. Můžeme pozorovat rovněž zvýšenou únavu, padání vlasů, zhoršení pleti, bolesti hlavy, migrény či problémy s otěhotněním. Za hormonální dysbalancí může stát nedostatek makro a mikroživin, přílišný stres, nemoci, léčiva, nevhodný způsob života, vyčerpání organismu a přechod.
Co je přechod a jak ho poznat?
Přechod, odborněji nazýván jako klimakterium, je etapa mezi reprodukční fází a neplodností. Někdy se této době říká obecně menopauza, to je ale spíše období po poslední menstruaci a přechod zahrnuje všechny změny, které se do té doby v ženském těle dějí. Trvá přibližně rok před samotnou menopauzou. Názvosloví však mnohdy zcela splývá. V čase klimakteria dochází k postupnému snižování aktivity vaječníků, což přináší zásadní změnu po stránce hormonální, psychické a vlastně v celém organismu. Přirozeně dochází ke snižování produkce hormonů, vymizení menstruace a ztrátě plodnosti. Začátek přechodu je velmi individuální, ale nejčastěji probíhá mezi 45. a 55. rokem života. Nicméně není výjimkou, že nastává dříve nebo později. Příznakem mohou být změny nálad, poruchy spánku, přibírání na váze, návaly horka, nepravidelný menstruační cyklus a další.
Jak může být nápomocný kotvičník zemní?
Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je blahodárná rostlinka, jež má mnoho příznivých vlastností. Může být nápomocný v různorodých sférách a jeho schopností využijeme právě i v oblasti hormonální a reprodukční soustavy. Kotvičník zemní totiž dokáže stabilizovat hladinu ženských pohlavních hormonů – estrogenu a progesteronu. Reguluje tak případnou nerovnováhu, která způsobuje dříve zmíněné symptomy. Sníží únavu, potlačí změny nálad, návaly, podpoří sexuální apetit a navrátí novou chuť do života a vitalitu. Kotvičník je také prospěšný pro samotné pohlavní orgány a ovulaci. To vše zajišťují především látky nazývané jako steroidní saponiny. To jsou fytosteroly, které jsou přírodním stimulantem. Z užívání kotvičníku budete tedy v případě hormonální dysbalance či přechodu jistě profitovat.
Další informace o kotvičníku zemním
Kotvičník zemní je nenápadná rostlinka se žlutými květy, jejíž pozitiva jsou známá již po velmi dlouhou dobu, a kromě saponinů obsahuje množství dalších bioaktivních látek, jež vytváří velice efektivní spojení. Obsahuje dále třeba aminokyseliny, flavonoidy, alkaloidy, třísloviny, železo a vápník. Pro co nejlepší efekt byste měli vybírat kotvičník s dostatečnou koncentrací saponinů, bez jiných zbytečných přísad. Pro ještě výraznější vliv v hormonální oblasti můžete užívat společně s macou peruánskou.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Kolagen pro zdravé klouby a pleť
Kolagen patří mezi velice oblíbený a stále častěji užívaný preparát resp. Doplněk stravy podporující správnou funkci pohybového aparátu, zejména tedy kloubů, vazů a šlach. Blahodárný efekt kolagenu ovšem nespočívá pouze v působení na pohybový aparát. Kolagen je také z více jak 60% obsažen v kůži a tak je pro kvalitu pleti nepostradatelným faktorem.

Na co je dobrý resveratrol?
Resveratrol je sloučenina, která se stala v posledních letech středem pozornosti, díky svému prospěšnému vlivu na zdraví člověka. Jedná se totiž o skvěle fungující antioxidant, jež ocení nejen naše buňky. Resveratrol náleží mezi polyfenoly. To je skupina chemických látek, jež se přirozeně vyskytuje v celé řadě rostlin. Takové sloučeniny neobsahují rostliny jen tak, ale mají v nich svůj jasný účel. Nejen že mohou dodávat specifickou barvu, chuť či vůni, ale jsou určeny také k ochraně před možnými nepříznivými vlivy.

Na co je dobrý vitamin B12?
B12 neboli kobalamin je jedním z mnohých zástupců z tzv. B-komplexu a patří mezi látky rozpustné ve vodě, což znamená, že pro správné vstřebávání nepotřebuje žádný tuk, jako je tomu v případě těch, jež jsou rozpustné právě v tucích. Takové vitaminy se většinou nikam neukládají a jejich případný nadbytek se vyloučí spolu s močí. Co se týče vitaminu B12 je to však trošku jinak a ukládá se do jater, ledvin a dalších částí, ze kterých ho tělo může následně čerpat. Denní dávka by měla být přibližně 2,5 μg, nicméně se nelekejte, že v suplementech je ho několikanásobně více – je tomu tak kvůli jeho ne zrovna snadné vstřebatelnosti.