Dárky, které podpoří zdraví těla a mysli
Vánoce už jsou za rohem a s nimi i čas, kdy chcete obdarovat své blízké něčím opravdu výjimečným. Pokud si ale stále lámete hlavu s tím, co pořídit, můžete letos darovat něco, co potěší a zároveň přinese i něco navíc – třeba podpoří zdraví a duševní pohodu. Každý však potřebuje něco jiného, a my vám dnes proto představíme osvědčené tipy pro rozličné segmenty zdraví, o něž se můžete při vybírání vhodného dárku opřít.
Zdraví na prvním místě
Jestliže máte o dárku v podobě vitaminů a doplňků stravy pochybnosti, věřte, že se sice jedná o praktickou možnost, ovšem která vyjadřuje i zájem o vaše blízké. Jedná se o dárek, co potěší všechny generace, jelikož je nespočet možností a taktéž kombinací, z nichž můžete vybírat. Vitaminy a minerální látky jsou základní mikroživiny, jež jsou nezbytné pro každého, bylinky a adaptogeny mají zase svoji specifickou přidanou hodnotu. Navíc můžete do balíčku přidat produkty, které pečují o tělo nejen zevnitř, ale také zvenku – například pro krásnou pokožku, vlasy či nehty.
Na imunitu a odolnost
Správná funkce imunitního systému je krajně důležitá. Pro obranyschopnost je jistě zásadní vitamin C – ten můžete pořídit i v podobě aceroly. Ta kromě vitaminu C obsahuje flavonoidy a další užitečné látky, které příznivě ovlivňují jeho vstřebatelnost a využitelnost. Sáhnout můžete určitě po vitaminu D, jehož nedostatek je velice častým problémem, a přitom je jeho role (nejen pro imunitu) zcela nepostradatelná. Skvělá je rovněž echinacea nebo česnek. Odolnost také podpoří medicinální houby. Ty se totiž pyšní výraznými imunomodulačními schopnostmi. Nejznámější je třeba reishi či cordyceps, ovšem existuje jich celá řada.
Pro pohybový aparát
Bolesti kloubů a problémy s pohybovým aparátem mohou velmi negativně ovlivnit kvalitu života. V první řadě je samozřejmě nutná prevence, a to obzvláště při velké fyzické vytíženosti. Nicméně preparáty mohou být nápomocné i během již probíhajících obtíží. Chybu neuděláte s hovězím kolagenem, který je ideálním kandidátem pro klouby, šlachy a vazy. Přibalit můžete také produkty s obsahem chondroitinu a glukosaminu, jež zlepšují pružnost a odolnost chrupavek, MSM pro větší flexibilitu kloubů a protizánětlivou kurkumu ulevující od bolesti.
Na podporu srdce
Pro zdraví srdce je významný pohyb a zdravá strava, avšak jeho onemocnění je bohužel převelice častou záležitostí. Skvělým pomocníkem může být třeba koenzym Q10. Ten je nepostradatelným katalyzátorem, je součástí veškerých buněk a má pozitivní vliv na náležité fungování celého kardiovaskulárního systému. Zvolit můžete taktéž ginkgo bilobu, hloh nebo černý česnek.
Pro sportovní nadšence
I v tomto případě vám rozhodně doporučíme hovězí kolagen. Sportovci svoje klouby většinou nadměrně namáhají. Proto je dobré užívat kolagen bez ohledu na věk. Prevence je totiž nejdůležitější. Přidat můžete protein, který se vyrábí v různorodých verzích a příchutích – dokonce ve variantách pro vegetariány a vegany. Užitečné mohou být také aminokyseliny arginin a citrulin, jež zvyšují produkci oxidu dusnatého. Ten rozšiřuje cévy, a zajišťuje tak například lepší zásobování svalstva kyslíkem.
Pro psychickou pohodu
Psychická pohoda není rozhodně samozřejmostí. Mnoho lidí ji dokonce podceňuje. Nicméně duševní zdraví ovlivňuje i spoustu dalších funkcí v organismu. Proto je potřeba o něho pečovat. V tomto případě jsou klíčové vitaminy ze skupiny B, mnoho z nich se totiž podílí na mentálních pochodech a rovnováze. Perfektní volbou jsou i různé adaptogeny, které zvyšují odolnost a napomáhají lépe zvládat stres a různorodé změny. Prospěšná je ashwagandha, maca peruánská, ženšen pravý či rozchodnice růžová.
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

DMSO (Dimethylsulfoxid) co to je?? Použití a působení??
DMSO se aplikuje přímo na kůži nebo se přidává do krémů, sprejů či mastí určených k ošetření pokožky. DMSO totiž velice snadno proniká přes kožní bariéru a dostává se do krevního řečiště

Vitamin K2, proč je stejně důležitý jako vitamin D3?
Vitaminy rozpustné v tucích, A,D,E,K, představují jednu z nejdůležitějších složek naší potravy. Lidské tělo si vitaminy, až na pár výjimek, nedokáže samo vyrobit, a proto je musíme přijímat v podobě bohaté a živé stravy. V poslední době se pozornost odborné i laické veřejnosti zaměřila na vitamin D3, a to nejen v souvislosti se vstřebáváním vápníku ze střeva do krve, ale také pro jeho nezastupitelnou úlohu ve fungování imunitního systému. Zato vitamin K2 (menachinon) zůstává stále neprávem opomíjen, možná až podceňován. Tyto dva vitaminy spolu však velice úzce spolupracují. Vitamín K2 působí preventivně proti mnoha chronickým chorobám. Tím že „čistí“ cévy od nadbytku vápníku a účelně s ním dál hospodaří, předchází ateroskleróze a na druhé straně i osteoporóze. Také má velice příznivý vliv na celý kardiovaskulární a nervový systém. Působí na paměť i kognitivní funkce, které se zhoršují vlivem postupujícího věku.

Ghí – co to je a na co všechno se používá?
Ghí nebo také „ghíčko“ to je čistý máselný tuk plný vitaminů a živin, který si mohou dopřát i lidé s intolerancí na mléčné výrobky. Nejedná se však o žádnou novinku mezi superpotravinami, ale o léty prověřené přepuštěné máslo.