Cordyceps sinensis CS-4 – zázrak tradiční čínské medicíny??
Cordyceps sinensis nebo-li Housenice čínská patří mezi jednu z nejvíce ceněných medicinálních hub spadající do tradiční čínské medicíny. Tato výjimečná houba má poměrně pestrou historii a první poznatky o Cordycepsu jsou evidovány před více jak 500 lety, kdy jej využívali pro své blahodárné účinky Asijští císaři. Cordyceps je houba, která prosperuje a daří se jí v poměrně chladném klimatu a tak se jejím přirozeným prostředím staly Himaláje.
Co to vlastně Cordyceps je?
Cordyceps sinensis je velice záhadná a specifická cizopasná houba. Specifická je zejména tím, že její život začíná na cizím hostiteli, kterým je nejčastěji larva. Cordyceps je tedy parazit využívající larvu jako zdroj potravy, kterou nakonec celou pohltí a tím se z Cordycepsu stane zralá houba.
Proto je také tvar/vzhled Cordycepsu poměrně netradiční a na první pohled připomíná spíše hmyz než houbu, dalo by se také říci, že se jedná o kombinaci hmyzu a houby.
Dost často se u Cordycepsu sinensis objevuje zkratka CS-4. Označení CS-4 má Cordyceps, jehož surovina se získává z houbových mycelií, které se vyskytují uvnitř larvy. Mycelium obsahuje největší množství aktivních látek, a proto Cordycepsy s označením CS-4 bývají jedny z nejkvalitnějších.
Nejdůležitější složkou Cordycepsu CS-4 jsou polysacharidy, pokud tedy budete hledat kvalitní cordyceps, musí zde být doložené množství/obsah polysacharidů. U polysacharidů neplatí „čím více, tím lépe“, pokud je v Cordycepsu nízký obsah této složky, je slabý. Zdali je obsah vysoký, není zde prostor pro ostatní aktivní složky a Cordyceps ztrácí svůj širokospektrý efekt.
Ideální množství polysacharidů je okolo 30 %.
Z našeho výběru doporučujeme Golden Nature Cordyceps s optimálním množstvím 30 % polysacharidů.
Mimo jiné v této zázračné houbě nalezneme také bílkoviny, steroly, vitamíny, minerály, betaglukany, polynenasycené mastné kyseliny a mnoho dalších.
K čemu je tedy Cordyceps CS-4 dobrý a proč ho užívat?
Všeobecně se medicinální houba Cordyceps sinensis doporučuje jedincům, kteří potřebuji podpořit obranyschopnost organismu. Cordyceps také podporuje správnou funkci a plic a v tradiční činské medicíně se mu neříka jen tak pro nic za nic "přírodní antibiotikum".
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Kotvičník zemní a jeho schopnosti?
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je na první pohled možná ne zcela výraznou rostlinou a mohl by být jednoduše zaměněn s obyčejným a zbytečným plevelem, avšak opak je pravdou. Kotvičník je považován za přírodní životabudič a má vlastnosti, které mohou podpořit zdravé fungování našeho těla. Je oblíbený lidmi s různým věkem a jeho blahodárnosti využívají ženy i muži. Kotvičník je nenáročná poléhavá bylina, jež má malé podlouhlé složené lístky a pětičlenné výrazně žluté květy. Z těch pak vznikají specificky ostnaté plody. Dorůstá se přibližně do 70 cm a je sice nenápadný, ale dokáže vytvářet větší bujné porosty. Nejkoncentrovanější množství látek se pak nachází ve zmíněných plodech a kořenech.

Jak správně pečovat o zrak?
Pro zdraví očí je potřeba do těla dodávat celé kompletní spektrum vitaminů a minerálních látek. Nicméně v souvislosti se zrakem je zmiňován především vitamin A (a jeho prekurzor betakaroten). Je totiž nepostradatelný pro rohovku, sítnici i sliznici a celkové udržení normálního stavu zraku. Důležitý je ovšem také vitamin E, C a B-komplex. Z minerálů je to pak zejména zinek, selen a měď.

Jaké jsou vhodné formy zinku?
Zinek je minerální látkou, která hraje klíčovou roli ve více procesech v našem těle, než bychom si možná dokázali představit. Běžně tento minerál přijímáme v jídle, ovšem ne vždy to je v dostatečném množství. Už však jeho nepatrný deficit může vyvolat řadu obtíží a narušit přirozené mechanismy. Proto není na škodu ho organismu dodávat v podobě suplementu