Allnature Mandle 250g k objednávce nad 600 Kč ZDARMA. Mandle je nutné si vybrat v poslední fázi nákupního košíku. Akce platná do 25.10.2020.

Cordyceps sinensis, kdy a jaké koncentrace jsou nejvhodnější?

Cordyceps sinensis známý také pod českým názvem jako housenice čínská je populární medicinální houba, která pochází z Tibetu. Blahodárný vliv cordycepsu na náš organismus byl proslulý již v tradiční čínské medicíně a to zejména pro svou stimulační schopnost a vysoký obsah bioaktivních látek, které si umí poradit s řadou zdravotních potíží napříč celým tělem.

 

Ovšem není cordyceps jako cordyceps!! Při správném výběru této medicinální houby záleží na mnoho aspektech jako:

  • způsob zpracování
  • typ suroviny
  • koncentrace polysacharidů a dalších aktivních látek

 

A právě o tom, jaké koncentrace existují a k čemu slouží, si povíme v dnešním článku.

Jak Cordyceps vypadá a kde roste?


Cordyceps sinensis je poměrně vzácná jedlá parazitická houba, která roste ve vysokých nadmořských výškách přes 3000 m. n. m. v Himalájích. Její pěstování je komplikované, což do značné míry ovlivňuje i její cenu. Jedná se totiž o vřeckovýtrusnou houbu, jejíž výtrusy se zachytávají na těle housenky Thitarodes armoriacanus. Ta se ve svém určitém vývojovém stadiu zahrabává do země a vlivem napadení touto houbou umírá. Tělo housenky však houbě poskytuje ideální podmínky pro růst. I tak ale růstový cyklus houby může trvat několik let.

 

Ve fázi sběru Cordyceps vypadá jako štíhlý podlouhlý útvar červenohnědé barvy, který narůstá do délky 10 cm. Podzemní část houby je světle hnědá. Ve volné přírodě se již prakticky nevyskytuje a je nutné ho vzhledem k vysoké poptávce pěstovat uměle. Cordyceps ale vyžaduje pro svůj růst specifické podmínky, které je velice obtížné laboratorně nastimulovat. Kvalita houbových mycelií z pěstírny se však naštěstí shoduje s těmi ve volné přírodě. Kmen mycelia cordycepsu označený CS-4 patří mezi ty nejkvalitnější a obsahuje stejný obsah aktivní látek jako cordyceps volně se vyskytující v přírodě.

 

 

Co Cordyceps obsahuje za výjimečné složky?


Cordyceps je plný unikátních látek se širokospektrálními účinky na náš organismus, díky čemuž pomáhá při mnoha onemocněních. Jednou z nejvýznamnějších složek je cordycepin neboli 3-deoxyadenosin, což je nukleosid neutralizující volné radikály. Dále obsahuje na 28 různých nasycených a nenasycených mastných kyselin, kyselina cordycepsová (D-mannitol)Adenosin, více jak 10 aminokyselin, vitaminy ze skupiny B, minerální látky – především zinek, draslík a vápník a v neposlední řadě vitaminy rozpustné v tucích, které si lidské tělo neumí samo vytvořit.

 

Další důležitou složkou Cordycepsu jsou polysacharidy zvané betaglukany, které ve velké míře ovlivňují jeho efekt a výslednou kvalitu. Na rozdíl od jiných bylinek a hub u Cordycepsu pravidlo říkající: Čím vyšší koncentrace aktivních látky tím lepší účinky, platí pouze částečně.

Jakou koncentraci tedy zvolit?

 

Ideální poměr polysacharidů pro podporu či prevenci imunitního systému a dalších orgánů se pohybuje okolo 30 %Cordyceps s obsahem 30 % polysacharidů je optimální volbou, jelikož obsahuje dostatečné množství polysacharidů. Na druhou stranu, je zde i potřebný prostor pro další aktivní látky. Tato koncentrace je vhodná i u chronických stavů. Pokud zvolíte produkt s nižší koncentrací polysacharidů, účinek bude slabý a méně širokospektrální.

 

Naopak Cordyceps v koncentraci 50 % polysacharidů se pro dlouhodobé užívání nedoporučuje. Tato koncentrace je vhodná pouze pro vybuzení organismu například z důvodu zvýšení výkonu při sportovní aktivitě. Dále se tato koncentrace může využívat při akutních stavech různých onemocnění pro zmírnění prvotních příznaku.

 

 

Co všechno Cordyceps umí?


Z pohledu tradiční čínské medicíny Cordyceps sinensis posiluje ledvinový yang, který souvisí se zimomřivostí, častou únavou a oslabeným imunitním systémem. Pro svoji schopnost posilovat ledviny se tak používá z důvodů zánětu močového měchýře, onemocnění ledvin, sexuálních problémů a neplodnosti. Cordycepin totiž u mužů zvyšuje produkci testosteronu.

 

Cordyceps sinensis dále umí působit antibakteriálně a protivirově, čehož lze využít preventivně proti chřipce a sezonním nachlazením. Odpovědnou látkou za tyto účinky jsou právě betaglukany, které dále například snižují hladinu cholesterolu a krevního cukru.

 

  • Posiluje obranyschopnost organismu
  • Podporuje funkci plic (používá se u astmat, alergií a respiračních potíží)
  • Zmírňuje dlouhodobou únavu a projevy vyčerpání
  • Podporuje funkci ledvin, jater a štítné žlázy
  • Komplexně působí na reprodukční systém (ovlivňuje libido a tvorbu spermií)
  • Reguluje hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi a krevního cukru
  • U sportovců zlepšuje schopnost regenerace svalů a zvyšuje výkon

 

Optimální koncentraci polysacharidů a dalších aktivních látek najdete například v kapslích Golden Nature Cordyceps s deklarovaným obsahem polysacharidů 30%.

Blog

Vitamín D3 a Vitamín K2 proč je důležité je kombinovat??

Jak Vitamín D3 tak i Vitamín K2 jsou odpovědné za správné fungování kardiovaskulárního systému a pohybového aparátu. Jeden bez druhého ale nefunguje tak, jak má. Odehrává se mezi nimi totiž významná synergie, která vede ke skvělým účinkům, pokud se uživájí dohromady. Jejich vzájemná souhra a vyvážená hladina v těle funguje jako výborná prevence před různými onemocněními.

15.10.2020


Vitamin K2 – nejméně známý, ale přitom jeden z nejdůležitějších vitaminů

Vitamin K není moc známý za to ale velmi prospěšný vitamin pro naše srdce, svaly i kosti. Tělo si ho dovede vytvořit jen v nízkém množství, a tak je jeho substituce nesmírně důležitá. Bohužel se ale v západní stravě příliš nevyskytuje, takže je nutné sáhnout po doplňcích stravy s obsahem vitamínu K2.

05.10.2020


Kotvičník zemní a jeho účinky na ženy?

Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je jednoletka, která má krásné žluté květy. Pro své blahodárné účinky se využívá především v tradiční čínské a indické medicíně, odkud mimo jiné pochází. V Evropě se pěstuje v Bulharsku, neboť právě tamní teplotní podmínky kotvičku nejvíce prospívají.

24.09.2020Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím