Mandlový olej a jeho vliv na naši pleť?
Blahodárnost mandlového oleje je využívána již po dlouhá staletí. Oblíben byl již ve starověké Číně nebo Persii, kde se aplikoval především v případě suché pokožky nebo na kožní problémy. Z tohoto důvodu je i dnes považován za velmi cenný olej, ze kterého můžeme mít při péči o kůži rozhodně prospěch. Je vhodný nejen na pokožku těla a tváře, ale rovněž na jiné části těla. Obsahuje totiž řadu látek, jež jsou pro naši kůži velice příznivé. Jsou to zejména vzácné esenciální kyseliny, minerály, vitaminy a proteiny. My se dnes na tento olej podíváme blíže a popíšeme si, jak je prospěšný pleti nebo také to, jak bychom ho vlastně měli správně používat.
Jak je mandlový olej získáván?
Mandlový olej se vyrábí se syrových mandlí. Ty rostou na stromě, jež nese název Mandloň obecná (Prunus Dulcis). Dorůstá se do výšky až 12 metrů. Její původ je v severní Africe a západní Asii, ovšem v dnešní době se pěstuje i v jiných teplejších oblastech, často se však stává, že zplaní. Nejlepší podmínky má totiž v teplých, ale suchých oblastech, kde jsou mírné zimy. Mandloň kvete bílými až narůžovělými květy, ze kterých později vznikají právě mandle. Ty jsou skryté pod poměrně tvrdou dírkovanou skořápkou a zeleným chlupatým povrchem. Výroba mandlového oleje probíhá podobně jako u většiny obdobných olejů. Semena se vyloupou a za studena se lisují. Mandlový olej má pak žlutou barvu a jemnou charakteristickou vůni.
Na co je mandlový olej příznivý?
Mandlový olej je vysoce výživný olej, který můžeme aplikovat na pokožku celého těla a na oblast obličeje. Má lehkou, spíše řidší konzistenci, tudíž se nejedná o žádný hutný olej. Rychle se vsakuje, ovšem i přesto dokáže kůži dokonale zregenerovat a poskytnout ji žádoucí hydrataci. Pokožka je pak na dotek hebká, chráněná a na pohled rozjasněná. Pro svoje pečující vlastnosti je mandlový olej taktéž často přidávám do krémů či se využívá samostatně na relaxační masáže nebo je součástí rozmanitých olejových směsí. Díky obsaženému vitaminu A, E a omega 3 mastným kyselinám funguje efektivně také proti předčasnému stárnutí a vzniku vrásek. Zinek zase podpoří hojení, bojuje proti zánětům a uklidňuje. Použít ho lze dokonce na slabou kůži kolem očí, kde napomáhá proti váčkům a tmavým kruhům pod očima.
Pro koho je mandlový olej vhodný?
Mandlový olej je velmi dobře snášen, tudíž je vhodný pro jakýkoliv typ pleti. Vyživí i výrazně suchou pokožku a opravdu jen minimální procento lidí má na tento olej nějakou alergickou reakci. Proto je prospěšný také pro citlivou a náročnou pleť, kterou nedráždí a nezatěžuje, ale naopak ji příjemně zklidní. Mandlový olej nezanechává mastný film, jelikož se skutečně dobře a rychle vstřebává. To může být výhodou v případě, že vám je pocit mastnoty na těle či tváři, jakkoliv nepříjemný. Mandlový olej si mohou pořídit rovněž lidé s problematickou pokožkou, protože je nekomedogenní – neucpává tedy póry, takže se nemusíte obávat, že by projevy akné zhoršoval. Stejně tak je možné po něm sáhnout při pečování o jemnou dětskou kůži.
Jak aplikovat mandlový olej, aby nám přinesl co největší užitek?
Mandlový olej můžete podle libosti používat místo tělového nebo obličejového krému. U veškerých olejů, proto i u mandlového, je však důležité, jakým způsobem ho na kůži dáváme. Pokud ho natřeme na suchou nepřipravenou pokožku, pravděpodobně jeho absorpce nebude taková, jako jsme popisovali výše. Každý olej je nutné mazat na pokožku navlhčenou, protože samy o sobě nemají žádné oleje schopnost hydratovat, ale žádoucí hydrataci pouze uzamknou v kůži. Toho docílíte právě aplikací na vyčištěnou a vlhkou pleť a tělo. Mandlový olej můžete proto využít ihned po sprše a poté se vám odvděčí svojí blahodárností.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Allskin Mandlový olej spadající pod českou značku Allnature je mandlový olej v BIO kvalitě.

Magnesium – jednotlivé formy a jejich působení?
Hořčík (magnesium) je veledůležitý minerál, na který jsou kladeny čím dál tím vyšší nároky. Může za to znečištěné prostředí i naše fyzické a psychické vytížení. Kvůli tomu ani zdravá strava nedokáže pokrýt doporučované denní hodnoty magnesia/hořčíku a většina populace trpí jeho nedostatkem. Vhodnou volbu proto představují doplňky stravy s obsahem hořčíku, které je ovšem zapotřebí vybírat pečlivě a obezřetně. Není totiž hořčík jako hořčík. Hořčík se v doplňcích stravy vyskytuje vždy ve formě sloučenin. Jeho využitelnost v těle tak závisí na tom, na jakou molekulu je navázán. Nejlépe vstřebatelné jsou chelátové a organické formy, zatímco ty anorganické nemají prakticky žádný přínos a měli bychom se jim při výběru vyhnout, neboť představují vyhozené peníze.

Jaké známe medicinální houby a proč je užívat?
Medicinální houby obsahují spoustu prospěšných látek a ty mohou být v mnoha ohledech pro naše tělo ohromným přínosem. A to jak po fyzické stránce, tak i té duševní. Řadí se mezi adaptogeny, které zvyšují odolnost proti stresu. Podporují normální činnost orgánových soustav, psychickou rovnováhu a na základě četných studií také imunitní systém, za čímž stojí především tzv. betaglukany. To jsou polysacharidy, jež aktivují buňky zodpovědné za naši obranyschopnost. Ale to nejsou zdaleka jediné složky, které bychom našli, je jich totiž opravdu dlouhý seznam.

Zelený čaj, jaké obsahové látky v něm nalezneme?
Zelený čaj jistě každý z nás velmi dobře zná ve formě horkého lahodného nápoje. Spousta lidí ho určitě někdy ochutnala ba si jeho konzumaci oblíbila na denní bázi. Avšak zelený čaj nepřináší jen příjemný a chutný rituál, ale obsahuje více pro nás zajímavých a prospěšných složek. Proto se dnes na trhu setkáme také s jinou podobou této rostlinky, než je ta k vylouhování. Většinou jde o koncentrovaný výtažek ve formě prášku nebo je ukrytý v kapslích pro větší pohodlí při užívání. Zelený čaj má v sobě značný počet látek, jež stojí za povšimnutí a můžeme s nimi podpořit náš organismus, přispět k lepšímu zdraví a povzbudit některé jeho přirozené funkce. Podle koncentrace určitých složek lze poznat taktéž kvalitu a pokud chceme hodnotný výtažek, je vhodné se na jejich množství zaměřit, abychom dosáhli kýženého výsledku. Jednotlivé součásti si postupně popíšeme.