Guarana – přírodní povzbuzovač efektivnější než káva

Guarana je neobvyklá, liánovitá rostlina, která se v dnešní době pěstuje  zejména v Jižní Americe, především v Brazílii. Díky svým silným stimulujícím a energizujícím účinkům, které nastupují postupně a mají dlouhotrvající efekt, je oblíbená u studentů, manažerů a sportovců. Z jiných důvodů je guarana dále doporučována v rámci redukčních diet. Zajímá vás z jakých? Přečtěte si o tom v následujících řádcích a zjistěte, jakým způsobem funguje.

Odkud guarana pochází a jak vypadá?


Guarana je tropická popínavá rostlina, která se v češtině nazývá Paulinie nápojná. Původně pochází z Amazonie, kde ji tamní obyvatelé hojně využívali pro povzbuzující a energizující efekt na lidské tělo. Odtud se pak do Evropy dostala díky jezuitskému misionáři a na počátku 18. století byla provedena její první chemická analýza. Výsledky byly překvapivé. Z rostliny se totiž podařilo izolovat velké množství bílé krystalické látky, která byla pojmenována jako guaranin. Dnes tuto látku známe pod názvem kofein. 

 

Na pohled je guaranu snadné rozeznat. Vyznačuje se zelenými lichozpeřenými listy a rýhovanou lodyhou. Květenství má hroznovité a světle zbarvené. Červený plod připomínající bobuli v sobě ukrývá dužinu a černé semeno, které se při dozrávání plodu klube na povrch. Tento zajímavý přírodní úkaz napodobuje lidské oko. Pro léčebné účinky se sbírají vyzrálá semena. A jelikož se jedná o rostlinu popínavou, lze ji považovat za dřevnatou liánu.

 

 

 

Jaké jsou aktivní látky obsažené v guaraně??


Hlavní složkou semen guarany je kofein, což je významný stimulující alkaloid. V semenech guarany je zastoupen ze 4 až 8 %. A i když se vám může zdát obsah kofeinu nízký, ve skutečnosti ho je v semenech guarany dvakrát více, než kolik bychom ho našli v kávě. Proto pokud potřebujete povzbudit svůj organismus například po ránu, raději sáhněte po přírodním povzbuzovači bez vedlejších účinků – guaraně, namísto kávy nebo slazeného nápoje s přídavkem kofeinu.

 

Mezi další obsažené aktivní látky patří theofylin a theobromin. Tyto složky regulují hladinu krevního tlaku, podporují nervovou činnost a mají protizánětlivý efekt na organismus. Kromě toho společně s kofeinem pomáhají oddalovat pocit únavy, a to na delší dobu než při užití samotného kofeinu. Kofein sám o sobě totiž energii dodává skokově a po několika hodinách po užití způsobuje razantní energetický útlum.

 

Tím však výčet důležitých a pro tělo prospěšných látek nekončí. Guarana je také bohatá na minerály, aminokyseliny, vitaminy skupiny B a vitamin C.

Jaký má guarana vliv na organismus?


Jako intenzivní přírodní stimulant a antioxidant guarana také posiluje psychickou pohodu, soustředěnost, koncentraci, mentální výkonnost a paměť. Její užívání je proto ideální v případě, že vykonáváte psychicky náročnou práci.

Dále také zlepšuje fyzickou kondici a pomáhá s kontrolou tělesné hmotnosti, neboť urychluje metabolismus a potlačuje pocit hladu a chuti k jídlu. Vítaného pomocníka představuje i při bolestech hlavy. V neposlední řadě detoxikuje tělo a očisťuje ho od volných radikálů, takže se dostavují pocity vitality a omlazení.

 

Guarana je vhodná:

  • Silný stimulant a antioxidant
  • Oddaluje pocity únavy, vyčerpání a hladu
  • Zlepšuje koncentraci na práci, soustředění, dlouhodobou a krátkodobou paměť
  • Podporuje odbourávání tuků a volných radikálů
  • Potlačuje chuť k jídlu
  • Pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém
  • Působí močopudně, protizánětlivě a tonizačně

 

Plody guarany lze v našich zeměpisných šířkách sehnat jen velice obtížně. Proto nejsnadnější a nejběžnější způsob, jak guaranu užívat, představují kapsle či extrahovaný prášek ze semen guarany.

Z našeho bohatého sortimentu můžeme vřele doporučit Golden Nature Guaranu ve formě kapslí s vysokým obsahem kofeinu 50mg v jedné kapsli.

Blog

Kotvičník zemní a jeho účinky na ženy?

Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je jednoletka, která má krásné žluté květy. Pro své blahodárné účinky se využívá především v tradiční čínské a indické medicíně, odkud mimo jiné pochází. V Evropě se pěstuje v Bulharsku, neboť právě tamní teplotní podmínky kotvičku nejvíce prospívají.

24.09.2020


Cordyceps sinensis, kdy a jaké koncentrace jsou nejvhodnější?

Cordyceps sinensis známý také pod českým názvem jako housenice čínská je populární medicinální houba, která pochází z Tibetu. Blahodárný vliv cordycepsu na náš organismus byl proslulý již v tradiční čínské medicíně a to zejména pro svou stimulační schopnost a vysoký obsah bioaktivních látek, které si umí poradit s řadou zdravotních potíží napříč celým tělem.

17.09.2020


DMSO (Dimethylsulfoxid) co to je?? Použití a účinky??

Dimethylsulfoxid neboli DMSO není ve veřejných kruzích příliš rozšířeným pojmem. Mezi lékaři a farmaceuty je však moc dobře znám pro své mnohočetné účinky na lidské zdraví.

09.09.2020Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím