Guarana – přírodní povzbuzovač efektivnější než káva
Guarana je neobvyklá, liánovitá rostlina, která se v dnešní době pěstuje zejména v Jižní Americe, především v Brazílii. Díky svým silným stimulujícím a energizujícím účinkům, které nastupují postupně a mají dlouhotrvající efekt, je oblíbená u studentů, manažerů a sportovců. Z jiných důvodů je guarana dále doporučována v rámci redukčních diet. Zajímá vás z jakých? Přečtěte si o tom v následujících řádcích a zjistěte, jakým způsobem funguje.
Odkud guarana pochází a jak vypadá?
Guarana je tropická popínavá rostlina, která se v češtině nazývá Paulinie nápojná. Původně pochází z Amazonie, kde ji tamní obyvatelé hojně využívali pro povzbuzující a energizující efekt na lidské tělo. Odtud se pak do Evropy dostala díky jezuitskému misionáři a na počátku 18. století byla provedena její první chemická analýza. Výsledky byly překvapivé. Z rostliny se totiž podařilo izolovat velké množství bílé krystalické látky, která byla pojmenována jako guaranin. Dnes tuto látku známe pod názvem kofein.
Na pohled je guaranu snadné rozeznat. Vyznačuje se zelenými lichozpeřenými listy a rýhovanou lodyhou. Květenství má hroznovité a světle zbarvené. Červený plod připomínající bobuli v sobě ukrývá dužinu a černé semeno, které se při dozrávání plodu klube na povrch. Tento zajímavý přírodní úkaz napodobuje lidské oko. Pro léčebné účinky se sbírají vyzrálá semena. A jelikož se jedná o rostlinu popínavou, lze ji považovat za dřevnatou liánu.
Jaké jsou aktivní látky obsažené v guaraně??
Hlavní složkou semen guarany je kofein, což je významný stimulující alkaloid. V semenech guarany je zastoupen ze 4 až 8 %. A i když se vám může zdát obsah kofeinu nízký, ve skutečnosti ho je v semenech guarany dvakrát více, než kolik bychom ho našli v kávě. Proto pokud potřebujete povzbudit svůj organismus například po ránu, raději sáhněte po přírodním povzbuzovači bez vedlejších účinků – guaraně, namísto kávy nebo slazeného nápoje s přídavkem kofeinu.
Mezi další obsažené aktivní látky patří theofylin a theobromin. Tyto složky regulují hladinu krevního tlaku, podporují nervovou činnost a mají protizánětlivý efekt na organismus. Kromě toho společně s kofeinem pomáhají oddalovat pocit únavy, a to na delší dobu než při užití samotného kofeinu. Kofein sám o sobě totiž energii dodává skokově a po několika hodinách po užití způsobuje razantní energetický útlum.
Tím však výčet důležitých a pro tělo prospěšných látek nekončí. Guarana je také bohatá na minerály, aminokyseliny, vitaminy skupiny B a vitamin C.
Jaký má guarana vliv na organismus?
Jako intenzivní přírodní stimulant a antioxidant guarana také posiluje psychickou pohodu, soustředěnost, koncentraci, mentální výkonnost a paměť. Její užívání je proto ideální v případě, že vykonáváte psychicky náročnou práci.
Dále také zlepšuje fyzickou kondici a pomáhá s kontrolou tělesné hmotnosti, neboť urychluje metabolismus a potlačuje pocit hladu a chuti k jídlu. Vítaného pomocníka představuje i při bolestech hlavy. V neposlední řadě detoxikuje tělo a očisťuje ho od volných radikálů, takže se dostavují pocity vitality a omlazení.
Guarana v organismu podporuje:
- Imunitní systém
- Fyzická a psychická vitalita
- Energie - tonus - únava
- Kontrola tělesné hmotnosti a metabolismus tuků
- Normální trávení
Plody guarany lze v našich zeměpisných šířkách sehnat jen velice obtížně. Proto nejsnadnější a nejběžnější způsob, jak guaranu užívat, představují kapsle či extrahovaný prášek ze semen guarany.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Maca a Kotvičník zemní – je vhodné je kombinovat?
Maca peruánská a kotvičník zemní známý také jako tribulus terrestris jsou dvě odlišné bylinky, které toho ale mají hodně společného. Možná jste o nich už slyšeli a teď si kladete otázku, proč se doporučuje jejich kombinace. A právě na to vám odpovíme v následujících řádcích. otvičník zemní, známý pod latinským názvem (tribulus terrestris), je jednoletá bylina, s níž se můžeme setkat i u nás. Původně ale pochází z jihovýchodní části Asie. Poznat ji lze podle tmavě zelených listů řapíkatého vzhledu a jasně žlutého květu či ostnatých plodů. Maca peruánská, latinsky (Lepidium meyenii), je přízemní rostlina, která roste v nehostinných podmínkách peruánských And v nadmořské výšce kolem 3000–4000 metrů nad mořem. V takové výšce samozřejmě příliš rostlin neroste, a právě proto je úchvatné, jak se mace na kamenitých svazích skvěle daří.

Zinek a jeho formy, proč zvolit chelátovou vazbu?
Zinek je esenciální stopový prvek, v našem těle tedy zastoupen jen v menším množství, ale o to více potřebný pro aktivitu několika stovek enzymů, normální růst, reprodukční orgány, imunitu a pro velký počet dalších nezbytných funkcí našeho těla. Protože je zinek esenciální látkou, je nutné ho přijímat z potravin na tento prvek bohatých nebo si při jeho nedostatku dopomoci doplňkem stravy. Existuje více forem zinku, ale ne všechny pro nás budou mít stejný přínos. Některé naše tělo využije mnohem lépe a některé v podstatě prostě jen projdou zažívacím traktem bez většího efektu. Můžeme se setkat buď s anorganickými nebo organickými formami mezi které patří i speciální tzv. chelátová vazba.

Ginkgo biloba pro lepší paměť?
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je rostlina, která se využívá již velmi dlouho v tradičních léčitelstvích, jako je například čínská medicína, ájurvéda, nebo lidové léčitelství. V celé Asii je dokonce považována za svatou. Ukrývá v sobě totiž zajímavé látky, jež nám mohou být v mnoha ohledech užitečné, a proto se stala součástí doplňků stravy i v našich končinách. Tyto preparáty se stále těší velké oblibě, protože ginkgo biloba je spojována především s podporou paměti a podobných stránek organismu.