Hericium – medicinální houba plná vitamínů a prospěšných látek

Hericium také známé jako korálovec ježatý nebo lví hříva patří mezi medicinální houby, které se od nepaměti využívají v tradiční čínské medicíně. V poslední době je však o ně velký zájem i u nás, a to především proto, že podporují odpověď organismu na stresové situace, také podporují imunitu a působí jako tzn. adaptogeny. Na světě jich existuje přes 100 druhů a konkrétně hericium patří mezi nejoblíbenější.

Kde hericium roste?

Hericium neboli korálovec ježatý parazituje jako většina ostatních medicinálních hub na kmenech a pařezech stromů. V případě hericia se jedná zejména o stromy listnaté, rostoucí v mírném podnebném pásmu od Ameriky přes Evropu až po Asii. Díky svému zvláštnímu vzhledu si tato houba vysloužila přezdívku „lví hříva“. U nás ji můžete sehnat hlavně ve formě sypkého prášku nebo kapslí.

 

Jaké aktivní látky hericium obsahuje?

Hericium je neustále předmětem mnohých studií a bádání. Přesto již o něm víme mnoho zajímavých informací. Znám je například obsah aktivních látek. Mezi látky, které hericium přirozeně obsahuje patří:

 

  • Polysacharidy – skládají se z glukózy a nazývají se glukany. V těle tyto houbové polysacharidy fungují jako adaptogeny, což znamená, že lidský organismus připravují na různé nežádoucí podmínky. Dále polysacharidy zastávají funkci vlákniny, takže zlepšují trávení a podporují správné fungování střevní mikroflóry. Ideální poměr polysacharidů v doplňcích stravy je 30 %.

 

  • Fytosteroly, terpeny a fenoly – z této skupiny rostlinných aktivních látek hericium obsahuje především tzv. hericenony a erinaciny. Jedná se o látky se silnými antioxidačními a regeneračními schopnostmi, což dokládá celá řada výzkumů. Ty mimo jiné také zkoumají vliv erinacinů na tvorbu růstového nervového faktoru neboli obnovu nervové tkáně.

 

  • Steroidní sloučeniny – mezi ně patří například ergosterol neboli biologický prekurzor vitamin D a fytohormony, což jsou látky s antibakteriálními schopnostmi.

 

  • Aminokyselinyhericium je bohaté na důležité aminokyseliny, které jsou pro nás nepostradatelné, ale naše tělo si je samo neumí vyrobit. Jedná se o v podstatě o základní stavební jednotky všech bílkovin, peptidů a dalších pro tělo nezbytných látek.

 

  • Minerály a vitamíny – z vitamínů jsou v hericiu zastoupeny především vitamíny skupiny B a vitamin D. Z minerálů obsahuje širší spektrum, zejména sodík, vápník, hořčík, draslík, selen a fosfor.

Jak medicinální houba hericium působí?

Hericium neboli korálovec ježatý má několik polí působnosti. Předně působí v trávicím traktu, kde zklidňuje podrážděné sliznice a potlačuje pálení žáhy. Dále podporuje imunitní systém, a to tím že aktivuje likvidaci cizorodých a škodlivých bakterií. Zároveň ale potlačuje imunitní reakci proti vlastním buňkám nebo alergické reakce. Třetí pole působnosti pro hericium představuje nervová soustava a psychika, kterou činí odolnější a vyrovnanější.

 

 

 Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

 

 

Hericium s optimální koncentrací polysacharidů v deklarovaném množství 30% a dalších aktivních složek najdete v doplňku stravy od předního českého výrobce medicinálních hub MycoMedica.

 

 

 

 

 

Přední český výrobce medicinálních hub MycoMedica nabízí také své produkty ve formě prášku. MycoMedica BIO Hericium 100g lze přidat do vody, džusu, jogurtu či smoothie.

Blog

Hericium – medicinální houba plná vitamínů a prospěšných látek

Hericium neboli lví hříva patří mezi medicinální houby, které se od nepaměti využívají v tradiční čínské medicíně. V poslední době je však o ně velký zájem i u nás, a to především proto, že podporují odpověď organismu na stresové situace také podporují imunitu a působí jako tzn. adaptogeny. Na světě jich existuje přes 100 druhů a konkrétně hericium patří mezi nejoblíbenější.

23.02.2021


Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla

Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže Ginkgo odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni. Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo bilobu stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.

17.02.2021


Guarana vs. káva – co je efektivnější?

Guarana je liánovitý keř se zelenými lichozpeřenými listy a světlými květy, které tvoří větší květenství. Zralé červené plody guarany uskupené v hroznech připomínají lidské oko, neboť obsahují jedno velké černé semeno, jež se při dozrávání dostává na povrch. Plné dozrání guarany nastává mezi říjnem a listopadem, při čemž se sklízí právě černá semena.

04.02.2021Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím