Jak podpořit paměť, myšlení a koncentraci?
Myšlení, paměť, soustředění a další funkce mozku jsou naší přirozenou součástí, jelikož je využíváme každý den. Mozek je jedním z nejdůležitějších a nejsložitějších lidských orgánů. Je v nepřetržitém provozu, kdy neustále přijímá impulzy z celého našeho těla, a naopak je zpětně vysílá. Z tohoto důvodu je vhodné udržovat mozek v dobré kondici, protože na něm závisí nejen řízení těla, ale právě i paměť a koncentrace. Veškeré tyto mentální děje probíhají v různých částech mozku, ale jsou navzájem úzce propleteny. Jednou z možností, jak činnost mozku zlepšit, je ženšen pravý. Tato blahodárná bylinka má totiž spoustu pozitiv, kterých by bylo škoda nevyužít. Více o paměti, myšlení a ženšenu se dozvíte v dnešním článku.
Jak funguje naše myšlení, koncentrace a paměť?
Kognitivní či poznávací funkce je souhrnné označení pro funkce, díky kterým můžeme vnímat okolní svět, reagovat na něj, učit se, přemýšlet a přizpůsobit se. Zahrnuje paměť, koncentraci (pozornost), rychlost zpracovávání informací, rozhodování, řečové schopnosti, rychlost myšlení nebo dokonce také prostorovou orientaci. Samotné myšlení je nejsložitějším kognitivním procesem, kdy dochází ke zpracovávání a využívání informací. Patří sem jak myšlení konkrétní (probíhá při manipulaci s reálnými objekty) názorné (představím si, co by jak šlo udělat) tak abstraktní (možnost uvažovat nad rámec toho, co fyzicky vidíme, rozpoznávat vzorce, analyzovat atd.). Paměť je pak schopnost vštěpovat si, uchovávat a aplikovat informace na základě zkušenosti a koncentrace je soustředění naší mysli určitým směrem. Všechny tyto funkce lze jistými prostředky zlepšovat.
Čím můžeme efektivně podpořit mozkové funkce?
Kognitivní funkce je potřeba trénovat stejně jako svaly. Důležitost toho roste společně s věkem, kdy dochází ke zpomalení obnovy mozkových neuronů a může přijít například častější zapomínání a další obtíže. Je však dobré myslet i na prevenci. Způsobů, jak poznávací procesy zdokonalit, je vícero. Výborným pomocníkem mohou být rozličné mentální hry, křížovky, kvízy, hlavolamy, četba, kreativní činnosti a učení se nových věcí. Mějte ovšem na paměti, že svůj význam má také relaxace, odpočinek a dostatečný spánek. Negativní vliv pak může mít stres, alkohol, nadměrná únava, některé léky a choroby či samozřejmě přibývající věk. Nicméně podpořit mozek můžeme i jinak, a to za pomoci přírodních doplňků stravy. Třeba těmi se známou rostlinkou nazývanou jako ženšen pravý.
Ženšen pravý, co umí a jaké v něm nalezneme látky?
Ženšen pravý (Panax Ginseng, Všehoj léčivý) je vytrvalý a roste zejména na východě Asie. Nad zemí vytváří řapíky s listy, květy a později taktéž plody. Důležitá část ženšenu se však nachází pod zemí. Kořen bývá až 20 cm dlouhý, béžový a obsahuje rozmanité spektrum bioaktivních látek. Najdeme v něm vitaminy B a C, draslík, fosfor, polysacharidy, peptidy, antioxidanty, třísloviny a velice zajímavé saponiny. Jedná se především o tzv. ginsenosidy. Ženšen je právě díky takovým složkám příznivý pro psychickou odolnost. Zvyšuje rovněž soustředění, zlepšuje duševní funkce a je prospěšný jak pro krátkodobou, tak i dlouhodobou paměť. Je tedy vhodný pro posílení všech kognitivních procesů.
Koncentrace ženšenu – jakou nejlépe zvolit?
Pokud se rozhodnete, že je ženšen pro vás ten pravý, měli byste vědět, že existují jeho různé koncentrace. Ty jsou založeny na obsahu ginsenosidů – tedy ženšenových saponinů, které jsou v ženšenu zásadní. Jejich množství by mělo být uvedeno, jen tak budete mít totiž jistotu, kolik jich produkt v sobě má. Základní varianty obsahují kolem 4 % ginsenosidů, koncentrovanější pak i 80 %. Vyšší koncentrace nám poskytne rychlou a výraznou podporu celého našeho organismu včetně zmíněných funkcí mozku. Skvělý je například v případě, kdy již v této oblasti pociťujeme určité obtíže. Nedá se ovšem říct, že by levnější varianta se 4 % byla něčím špatná, hodí se zejména na dlouhodobé užívaní a bude skvělým pomocníkem v rámci prevence.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Doplňky stravy pro lepší imunitu? Medicinální houby jsou jasná volba.
V tradičních medicínách nejsou medicinální houby žádnou novinkou, naopak se využívají již po staletí a o jejich blahodárném vlivu na imunitní systém se ví dávno. V posledních letech ovšem narostla jejich popularita po celém světe. Nejznámějšími druhy jsou reishi (lesklokorka lesklá), cordyceps (housenice čínská), hericium (korálovec ježatý) a shiitake (houževnatec jedlý). Za zmínku stojí rovněž chaga, polyporus, maitake a agaricius.

Zinek a jeho formy, proč zvolit chelátovou vazbu?
Zinek je esenciální stopový prvek, v našem těle tedy zastoupen jen v menším množství, ale o to více potřebný pro aktivitu několika stovek enzymů, normální růst, reprodukční orgány, imunitu a pro velký počet dalších nezbytných funkcí našeho těla. Protože je zinek esenciální látkou, je nutné ho přijímat z potravin na tento prvek bohatých nebo si při jeho nedostatku dopomoci doplňkem stravy. Existuje více forem zinku, ale ne všechny pro nás budou mít stejný přínos. Některé naše tělo využije mnohem lépe a některé v podstatě prostě jen projdou zažívacím traktem bez většího efektu. Můžeme se setkat buď s anorganickými nebo organickými formami mezi které patří i speciální tzv. chelátová vazba.

Na co je dobrý lecitin?
Lecitin je často opomíjenou látkou, přitom má výrazný vliv na zdraví a mnohé denně probíhající procesy v našem těle. Je to základní stavební kámen buněčných membrán a je nepostradatelnou a přirozenou součástí spousty orgánů a tkání. Většinou se o něm hovoří ve spojitosti se správným fungováním mozku, což je určitě pravda, ale má na starost i další důležité úkoly.