KEŠU 250g k objednávkam nad 600 Kč ZDARMA!! Kešu je nutné si vybrat v poslední fázi nákupního košíku. Akce platná do 24.1.2021.

Jak vybrat kvalitní rybí olej aneb proč je důležitý obsah EPA a DHA

Vybíráte si doplněk stravy s rybím olejem a jste zmateni celou řadou zkratek, které se u něho objevují? V tom případě jistě uvítáte náš článek, který vám dvě nejčastější zkratky – EPA a DHA objasní. Díky tomu zjistíte, jak si vybrat kvalitní rybí olej pro každodenní užívání.

Co je EPA a DHA a jak souvisí s rybím olejem?


Tím nejcennějším, co rybí olej neboli rybí tuk obsahuje, jsou omega 3 mastné kyseliny, které zahrnují kyseliny EPA a DHA. Omega 3 mastné kyseliny si lidské tělo nedokáže samo vytvořit, a tak je nutné je přijímat v potravě. Obecně o nich lze říci, že podporují správné fungování kardiovaskulárního, imunitního a nervového systému. Teď se ale pojďme podívat, v čem spočívá důležitost jednotlivých kyselin:

 

  • EPA neboli kyselina eikosapentaenová je nenasycená mastná kyselina, která se v největším množství přirozeně nachází v rybím oleji získaném z tresek, sardinek a makrel. Její hlavní přínos pro tělo spočívá v udržování normální hladiny cholesterolu a triglyceridů, který se ukládá na stěnách cév a může způsobit cévní neprůchodnost. Díky tomu významným způsobem podporuje správnou funkci kardiovaskuláního systému. Její užívání tedy má své výhody po celý život.

 

  • DHA je zkratka pro kyselinu dokosahexaenovou, která také patří mezi nenasycené mastné kyseliny a bývá nejčastěji součástí rybího oleje. DHA důležitá zejména u dětí, avšak ani u dospělých či seniorů není k zahození. Podporuje správnou funkci mozku resp. paměťi, a je přínosem pro kardiovaskulární systém.

 

 

Ačkoliv je působení DHA (kyselina dokosahexaenová) a EPA (kyselina eikosapentaenová) je v těle dost podobné, až takřka zaměnitelné, v doplňku stravy s obsahem omega 3 by měly být zastoupeny obě kyseliny, ideálně s vyšším obsahem.

Je důležitý je vyvážený poměr omega 3 mastných kyselin??


Ve spojitosti s omega 3 mastnými kyselinami se také dost často mluví o omega 6 mastných kyselinách, které nejsou pro lidské tělo tolik prospěšné.

Proč?

Problém není ani tak v jejich podstatě, tak jako v naší západní stravě, která je na omega 6 mastné kyseliny dostatečně bohatá (zdrojem je červené maso, vejce a tučná jídla).

 

To znamená, že jich máme z běžné stravy dostatek a tak není potřeba je tělu dodávat formou doplňků stravy či jiných přípravků. Někdy jich dokonce vlivem jednostranného a nevyváženého stravování máme nadbytek, což může vést například ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Podle výzkumů poměr u dnešní populace dosahuje 12:1 ve prospěch omega 6 mastných kyselin. Jako správné řešení pro vybalancování tohoto poměru se nabízí větší konzumace ryb a  mořškých plodů nebo potravinových doplňků s rybím tukem.

 

Jak vybrat rybí olej??


Doplněk stravy obsahující rybí tuk vybírejte tak, aby splňoval doporučenou denní dávku – to je minimálně 250 mg EPA a DHA dohromady. Pokud se ve složení setkáte s nižším množstvím, podívejte na dávkování. V závěru možná zjistíte, že pokud budete dodržovat dávkování podle výrobce, získáte z daného doplňku stravy optimální denní množství těchto kyselin.

 

Velkým plusem také je, pokud doplněk kromě rybího oleje obsahuje ještě vitamin E. Ten totiž zabraňuje nežádoucí oxidaci kyselin EPA a DHA a tím zvyšuje jejich využitelnost pro organismus.

 

Jak EPA a DHA přispívá organismu??

  • k normální činnosti mozku.
  • k udržení normálního stavu zraku.
  • k udržení normální hladiny triglyceridů v krvi.
  • k udržení normálního krevního tlaku.
  • k normální činnosti srdce.

 

Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

 

 

Jako kvalitní zdroj rybího tuku vám můžeme doporučit Golden Nature Rybí olej v želatinových kapslích s přidaným vitaminem E a optimálním množstvím EPA a DHA.

 

 

 

 

 

Řada doplňků stravy Golden Nature přináší unikátní produkt v podobně skvělé kombinace Vitamínu D3, Vitamínu K2 MK-7, Vitamínu E a Omegy 3 s vysokým obsahem EPA a DHA. To vše v denní dávce v jedné želatinové kapsli pro jednodušší užívání.

Blog

Kotvičník zemní a jakou formu vybrat – kapsle, tinkturu nebo prášek?

Kotvičník zemní pod latinským názvem tribulus terrestris je velmi oblíbená bylinka s jasně žlutým květem, která je proslulá svými afrodiziakálními a posilujícími vlastnostmi. Kotvičník zemní lze sehnat v různorodém provedení od čajů přes kapsle až po tinktury. Pokud se tedy pro užívání kotvičníku zemního neboli tribulusu terrestris rozhodnete, pochopitelně budete očekávat co nejlepší výsledky. Těch se ale dočkáte jedině, pokud sáhnete po správné formě kotvičníku zemního s deklarovaným obsahem aktivních látek a to konkrétně saponinů nebo protodioscinu.

14.01.2021


Magnesium – proč je vhodné kombinovat hořčík s vitaminem B6?

Hořčík, latinsky magnesium, je pro lidský organismus nezbytný, esenciální minerál, který je tělu nutné pravidelně dodávat. Potřebují ho naše buňky, srdce, svaly i nervy, neboť se účastní více než stovky různých biochemických reakcí. I důležitost magnesia je ale ve srovnání s jinými minerály často opomíjen. Kromě toho chronickému deficitu hořčíku také nahrává hektická doba charakteristická nevyváženým stravováním.

07.01.2021


Jak vybrat kvalitní rybí olej aneb proč je důležitý obsah EPA a DHA

Tím nejcennějším, co rybí olej neboli rybí tuk obsahuje, jsou omega 3 mastné kyseliny, které zahrnují kyseliny EPA a DHA. Omega 3 mastné kyseliny si lidské tělo nedokáže samo vytvořit, a tak je nutné je přijímat v potravě. Obecně o nich lze říci, že podporují správné fungování kardiovaskulárního, imunitního a nervového systému.

17.12.2020Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím