Jak vybrat kvalitní rybí olej aneb proč je důležitý obsah EPA a DHA
Vybíráte si doplněk stravy s rybím olejem a jste zmateni celou řadou zkratek, které se u něho objevují? V tom případě jistě uvítáte náš článek, který vám dvě nejčastější zkratky – EPA a DHA objasní. Díky tomu zjistíte, jak si vybrat kvalitní rybí olej pro každodenní užívání.
Co je EPA a DHA a jak souvisí s rybím olejem?
Tím nejcennějším, co rybí olej neboli rybí tuk obsahuje, jsou omega 3 mastné kyseliny, které zahrnují kyseliny EPA a DHA. Omega 3 mastné kyseliny si lidské tělo nedokáže samo vytvořit, a tak je nutné je přijímat v potravě. Obecně o nich lze říci, že podporují správné fungování kardiovaskulárního, imunitního a nervového systému. Teď se ale pojďme podívat, v čem spočívá důležitost jednotlivých kyselin:
- EPA neboli kyselina eikosapentaenová je nenasycená mastná kyselina, která se v největším množství přirozeně nachází v rybím oleji získaném z tresek, sardinek a makrel. Její hlavní přínos pro tělo spočívá v udržování normální hladiny cholesterolu a triglyceridů, který se ukládá na stěnách cév a může způsobit cévní neprůchodnost. Díky tomu významným způsobem podporuje správnou funkci kardiovaskuláního systému. Její užívání tedy má své výhody po celý život.
- DHA je zkratka pro kyselinu dokosahexaenovou, která také patří mezi nenasycené mastné kyseliny a bývá nejčastěji součástí rybího oleje. DHA důležitá zejména u dětí, avšak ani u dospělých či seniorů není k zahození. Podporuje správnou funkci mozku resp. paměťi, a je přínosem pro kardiovaskulární systém.
Ačkoliv je působení DHA (kyselina dokosahexaenová) a EPA (kyselina eikosapentaenová) je v těle dost podobné, až takřka zaměnitelné, v doplňku stravy s obsahem omega 3 by měly být zastoupeny obě kyseliny, ideálně s vyšším obsahem.
Je důležitý je vyvážený poměr omega 3 mastných kyselin??
Ve spojitosti s omega 3 mastnými kyselinami se také dost často mluví o omega 6 mastných kyselinách, které nejsou pro lidské tělo tolik prospěšné.
Problém není ani tak v jejich podstatě, tak jako v naší západní stravě, která je na omega 6 mastné kyseliny dostatečně bohatá (zdrojem je červené maso, vejce a tučná jídla).
To znamená, že jich máme z běžné stravy dostatek a tak není potřeba je tělu dodávat formou doplňků stravy či jiných přípravků. Někdy jich dokonce vlivem jednostranného a nevyváženého stravování máme nadbytek, což může vést například ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Podle výzkumů poměr u dnešní populace dosahuje 12:1 ve prospěch omega 6 mastných kyselin. Jako správné řešení pro vybalancování tohoto poměru se nabízí větší konzumace ryb a mořškých plodů nebo potravinových doplňků s rybím tukem.
Jak vybrat rybí olej??
Doplněk stravy obsahující rybí tuk vybírejte tak, aby splňoval doporučenou denní dávku – to je minimálně 250 mg EPA a DHA dohromady. Pokud se ve složení setkáte s nižším množstvím, podívejte na dávkování. V závěru možná zjistíte, že pokud budete dodržovat dávkování podle výrobce, získáte z daného doplňku stravy optimální denní množství těchto kyselin.
Velkým plusem také je, pokud doplněk kromě rybího oleje obsahuje ještě vitamin E. Ten totiž zabraňuje nežádoucí oxidaci kyselin EPA a DHA a tím zvyšuje jejich využitelnost pro organismus.
Jak EPA a DHA přispívá organismu??
- k normální činnosti mozku.
- k udržení normálního stavu zraku.
- k udržení normální hladiny triglyceridů v krvi.
- k udržení normálního krevního tlaku.
- k normální činnosti srdce.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Aquamin – co to je, co obsahuje a v čem je lepší?
Aquamin je komplex látek, který se získává z mořské řasy zvané Lithothamnion calcareum z čeledi Corallinacea. Tato unikátní řasa roste v hloubce křišťálově čisté vody Atlantského oceánu, kde během svého životního cyklu, který obvykle trvá 4–5 let, čerpá z neznečištěné vody cenné nutrienty. V průběhu života získává zajímavou načervenalou podobu, díky níž je okamžitě rozpoznatelná. Po dokončení cyklu, když je řasa již skoro celá zvápenatělá, odumírá a klesá ke dnu, odkud se těží pro výrobu doplňků stravy.

Jak správně podpořit zdraví kloubů?
Klouby jsou velice důležitou součástí pohybového aparátu. Přestože jsou poměrně odolné a vydrží běžně fungovat po dlouhá léta, může dojít k jejich opotřebení nebo poranění. Při pohybu pak mohou být klouby bolestivé či se může dokonce snižovat jejich normální funkce, což rapidně ovlivňuje kvalitu samotného života. Správná péče o klouby je tedy klíčová pro udržení pohyblivosti a předcházení vzniku určitých kloubních onemocnění.

Para ořechy – jak a proč je zařadit do jídelníčku?
Para neboli brazilské ořechy patří mezi zajímavé a v poslední době i oblíbené plody. Jsou totiž skvělé pro zpestření jídelníčku, mají příjemnou chuť, a navíc nám jejich pravidelná konzumace může přinést jisté zdravotní benefity.