Je vhodné užívat vitamin D3 i v létě?
Vitamin D je důležitý vitamin, který v našem těle plní spoustu úloh, biochemických procesů a reakcí. Nikoho proto asi nepřekvapí vědecké tvrzení, že jeho nedostatek má přímou souvislost se vznikem zdravotních potíží, zvýšeným rizikem nákazy respiračními chorobami a oslabením imunity. Jedná se však o specifický vitamin, který je naše tělo schopno získat pomocí slunečního záření. V zimních měsících, kdy sluníčko není tak silné, jsme tedy významně ohroženi jeho nedostatkem. Jak se mnoho lidí ale mylně domnívá, ani léto není zárukou toho, že vaše tělo bude mít vitaminu D dostatek. Jak to? Na to se podíváme v dnešním článku.
K čemu vitamin D slouží a proč ho máme nedostatek?
Vitamin D je nezbytný pro pevné kosti, správné dělení buněk a normální činnost imunitního systému. Jeho nedostatek způsobuje problémy především dětem, u nichž může vést ke vzniku závažného onemocnění zvanému křivice, které se ale v dnešní moderní době už téměr nevyskytuje. U dospělých zase hrozí riziko vzniku osteomalacie, kdy dochází k demineralizaci kostní tkáně a tím pádem ke křehnutí kostí a bolesti.
I přestože je syntéza vitaminu D podmíněna slunečním zářením dopadajícím na naši kůži, trpí podle výzkumů nedostatkem vitaminu D přibližně 60–70 % české populace, a to nejen během zimního období, jak by se dalo předpokládat. Tvorba vitaminu D totiž závisí na mnoha faktorech, z nichž některé lze ovlivnit a jiné zase ne. Mnohdy proto pobyt na sluníčku nestačí!
Proč k získání vitaminu D pobyt na slunci nestačí?
Naše tělo si skrz kůži dovede vytvořit vitamin D, konkrétně jeho aktivní formu vitamin D3, jen v letních měsících, což je opravdu krátká doba. K největší produkci vitaminu D zároveň dochází jedině ve chvíli, kdy je sluníčko nad obzorem, to je mezi 10:00 a 14:00 hodinou. Během této doby je nutné strávit alespoň 20 minut na slunci, nejlépe bez naneseného opalovacího krému na pokožce. To je ale bohužel částečně v rozporu s doporučením dermatologů, kteří varují před intenzivním sluněním bez ochrany kůže, neboť sluníčko umí být v poledních hodinách hodně agresivní.
Abyste tedy dosáhli optimální hladiny vitaminu D bez následků poškození sluncem, doporučuje se maximálně půl hodina na slunci bez opalovacího krému s faktorem. Zároveň je nutné dobu na sluníčku opakovat každý den, aby si dávku vitaminu D vaše tělo uchovalo po nějakou dobu. Jenže ani to nezaručuje, že budete mít vitaminu D dostatek.
Dalším faktorem, který hodně ovlivňuje produkci vitaminu D, je také barva kůže. Lidé s tmavou barvou kůže budou muset na sluníčku strávit více času, zatímco světlejším fototypům zase postačí jen kratší doba a jejich kůže bude i tak schopna vyprodukovat více vitaminu D.
Dále záleží na množství oblečení. Pokud chcete ze slunce získat dostatek vitaminu D pro letní období, měli byste se na sluníčku pohybovat v oblečení, které odkrývá paže a nohy. V neposlední řadě tvorba „déčka“ závisí na věku. S rostoucím věkem totiž schopnost kůže tvořit vitamin D klesá.
Proč jsou doplňky stravy s vitaminem D důležité i v létě?
Z výše popsaných důvodů vyplývá, jak důležité je užívat vitamin D i v létě. Jen málokdo z nás totiž všechny pravidla splňuje na výbornou. Díky doplňku stravy s obsahem vitaminem D tedy budete mít jistotu, že ho každý den přijmete dostatečné množství a že dodržíte doporučované denní množství, které je stanoveno na 1000 IU neboli 25 mikrogramů. Pravidelným užíváním tohoto vitaminu rozpustného v tucích si zároveň vybudujete dostatečně silnou imunitu, kterou oceníte zejména během chřipkové sezony, protoře prevence je základ.
Co všechno vitamin D3 v organismu podporuje?
- přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu,
- přispívá k normální hladině vápníku v krvi,
- přispívá k udržení normálního stavu kostí,
- přispívá k udržení normální činnosti svalů,
- přispívá k udržení normálního stavu zubů,
- přispívá k normální funkci imunitního systému,
- podílí se na procesu dělení buněk,
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Vitamin D3+K2+Omega, je na míru vyrobená kombinace 4 aktivních složek a to vše v jedné kapsli, pro snazší užívání. Kapsle obsahuje Vitamin D3, Vitamin K2, Omega 3 a Vitamin E.
Woldohealth Vitamin D3 ve formě kapek, představuje biologicky velmi dobře dostupnou formu vitaminu D3. Vitamin D3 je rozpuštěný ve 100% MCT oleji s obsahem 1000 I.U. v jedné kapce.

Pravda o kotvičníku, co bychom o něm měli vědět?
Kotvičník zemní, tribulus terrestris nebo zelená viagra, všechny tyto názvy se používají pro rostlinku, která je možná svým vzhledem přehlédnutelná, ale ukrývá v sobě velký potenciál. Dokáže pomoci s celou řadou neduhů, s nimiž se potýká mnoho lidí. Ne však každý kotvičník zemní, co se prodává, má stejně dobrý efekt a každá část rostliny obsahuje jiné množství aktivních látek, zajišťující jeho požadovaný přínos pro zdraví. Stejně tak je důležité, kde se kotvičník zemní pěstuje a jaké má pro svůj růst podmínky. Existuje tedy mnoho faktorů ovlivňující jeho kvalitu, ale na co bychom se konkrétně měli zaměřit a co je důležité vědět?

Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže Ginkgo odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni. Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo bilobu stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.

Proč kombinovat železo s vitaminem C a kyselinou listovou?
Železo patří k nejdůležitějším prvkům našeho těla. Podílí se totiž na tvorbě červených krvinek tím, že je základní složkou hemoglobinu (červeného krevního barviva). Červené krvinky v těle slouží k transportu molekul kyslíku, které dopravují do mozku, srdce, jater a dalších významných orgánů. Při nedostatku železa tak hrozí nedostatečné zásobení životně důležitých orgánů a tkání kyslíkem, což může vést k jejich poškození. Další úloha železa spočívá v přispívání k buněčné imunitě těla a to tím, že ovlivňuje diferenciaci specifických bílých krvinek T-lymfocytů, jež mají schopnost zabíjet cizorodé částice. Železo pak také příznivě ovlivňuje nervovou a srdeční činnost a fyzickou zdatnost.