Kyselina hyaluronová pro lepší pohyb?
Kyselina hyaluronová je látka, o které je v současné době poměrně dost slyšet. Je probírána především v souvislosti s bojem proti vzniku vrásek, lepším vzhledem pokožky těla a obličeje a mladistvosti. Stala se přísadou mnoha kosmetických produktů jako jsou séra, krémy či dokonce šampony. Často je s oblibou využívána také v salonech při estetických zákrocích v rámci dermatologických úprav. V posledních letech se však začala kyselina hyaluronová vyrábět do forem i pro vnitřní užívání. Je součástí různých drinků pro krásu nebo třeba v kapslích. Kyselina hyaluronová ale není jen látkou k těmto účelům, je skvělým pomocníkem i v jiné oblasti – pro podporu zdravějšího pohybového aparátu. A proto se v dnešním článku zaměříme na kyselinu hyaluronovou právě z tohoto odlišného pohledu.
Co to je kyselina hyaluronová?
Kyselina hyaluronová je naprosto přirozenou součástí lidského těla. Organismus ji sám produkuje, ale s přibývajícím věkem dochází k výraznému zpomalování její tvorby. Z tohoto důvodu není na škodu, ji začít tělu dodávat jiným způsobem. Z chemického hlediska se jedná o lineární polysacharid, a má tedy dlouhou a nevětvenou strukturu. Kyselina hyaluronová je tudíž složena z molekul cukru. Najdeme ji jako součást mezibuněčné hmoty, v pojivových tkáních, pokožce, kostech, kloubní tekutině, a dokonce v očním sklivci.
Fyziologicky tato látka ovšem neexistuje jako kyselina, nýbrž spíše jako sodná sůl. Proto se stále častěji můžeme setkat s pojmy jako je hyaluronan nebo hyaluronát sodný. Takový název je poněkud přesnější. Kyselina hyaluronová jako taková, existuje víceméně pouze v laboratorních podmínkách. Je však nestálá a dochází k její velmi rychlé degradaci. Všechny názvy odkazují ale na tu samou látku i s totožnými vlastnostmi.
Jaké má kyselina hyaluronová schopnosti?
První, co umí hyaluronan velice užitečného a jedinečného, je schopnost vázat vodu. A to ne úplně zanedbatelné množství. Udává se, že na 1 gram kyseliny se naváže až 1000 násobek vody. Dále také vyniká vysokou úrovní viskozity (vazkosti). Kyselina hyaluronová je prospěšná také buňkám, protože nejen že funguje antioxidačně a podílí se tak na ochraně buněk před oxidačním stresem a vlivy vnitřního i vnějšího prostředí, ale usnadňuje taktéž buněčný pohyb. Ten je důležitý zejména z hlediska tkáňové obnovy – kyselina zajištuje lepší přísun živin a kyslíku. Další přínos, jež má, se týká vysoké odolnosti vůči tlaku. Tkáň je tak rezistentnější vůči stlačování.
Kyselina hyaluronová a její pozitivní vliv na pohybový aparát
Vzhledem k tomu, že je kyselina hyaluronová organismu vlastní, je prověřenou a efektivní složkou v doplňcích stravy. Je i tudíž skvělou neinvazivní volbou pro zlepšení pohybu a zpomalení opotřebování kloubů a vazů.
Klouby jsou jednou z nejdůležitějších částí, které potřebujeme k normálnímu hýbání. Jsou složeny z několika částí – chrupavky, vazů a kloubního pouzdra. Zdravá chrupavka je hladká, lesklá a bělavá živá tkáň na konci kostí. Celkem máme v těle více než 200 takovýchto kloubních spojení. Uvnitř pouzdra se pak nachází tzv. synoviální tekutina. Tato tekutina vyživuje chrupavku, snižuje tření a zeslabuje nárazy. Plní vlastně funkci maziva. V této tekutině najdeme právě kyselinu hyaluronovou. Proto je tolik významná, jelikož bez ní dochází k zvýšenému tření, a tím se klouby rychleji opotřebovávají. Poškození pak vyvolává bolesti a ztěžuje přirozený pohyb. Klouby rovněž nemají vlastní přísun krve, a tak se jim výživné látky dodávají přes kloubní mazivo a ty nepotřebné jsou skrze něj zase odváděny pryč. Tlumení nárazů je podstatné rovněž z pohledu ochrany kostí před poškozením při zátěži. Pokud je synoviální tekutiny nedostatek, vede to k nedostatečnému odpružení a mohou snadněji vznikat zlomeniny.
Vnitřní užívání kyseliny hyaluronové může být tedy vhodnou prevencí proti předčasnému opotřebení pohybového ústrojí, ovšem nápomocná je též v případě, že již k nějakému poškození došlo. Může přinést úlevu od bolesti a zabránit dalšímu zhoršování.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Tryptofan a serotoninový syndrom – na jaké kombinace si dát pozor?
Tryptofan je jednou z klíčových aminokyselin, která má významný vliv na lidské zdraví. Běžně je spojován s pozitivními účinky na náladu, spánek a celkovou pohodu, což vede k jeho častému využívání v různých doplňcích stravy.

Triple magnesium, proč zvolit tuto variantu?
Hořčík je minerální látkou, kterou potřebuje každá naše buňka v těle. Prvním a zásadním dějem, v němž je hořčík důležitým účastníkem, je energetický metabolismus. Je totiž nezbytnou součástí procesu produkce energie, ke kterému dochází uvnitř mitochondrií. Na tom je závislá nejenom míra naší únavy a vyčerpanosti, ale třeba též relaxace a kontrakce svalů, reprodukce buněk nebo přenos živin přes membránu buněk.

Acai berry – zázračný antioxidant z Amazonie.
Bobule Acai berry plodí tropická palma Euterpe oleracea, která nese český název Euterpe brazilská či Kapustoň brazilská. Podle druhového názvu lze snadno odvodit, že pochází z pralesů Jižní Ameriky, kde dorůstá výšky až 20 metrů. Ačkoliv tmavě fialové bobulovité plody Acai berry byly objeveny již před několika tisíci lety, do podvědomí naší společnosti se zapsaly teprve nedávno, a to jako super zdravé ovoce plné prospěšných látek. Některé zdroje dokonce uvádějí, že se jedná o nejvíce nutričně hodnotné ovoce vůbec, které v sobě ukrývá vše, co lidské tělo potřebuje od bílkovin až po široké spektrum vitaminů.