Kyselina hyaluronová – tělu přirozená látka pro mladistvou a hydratovanou pleť
Kyselina hyaluronová je bezpečná, přínosná a tělu vlastní látka, jejíž množství se v kůži bohužel s věkem snižuje. Kvůli tomu dochází ke znatelnějšímu stárnutí pleti a tvorbě vrásek. V rámci prevence ztráty pevnosti, pružnosti a dostatečné hydratace pokožky dermatologové doporučují již od 25. roku věku použití kyseliny hyaluronové v různých formách tělu dodávat. Jak však několik vědeckých studií ukázalo, ne každá kyselina hyaluronová oplývá dostatečným blahodárným efektem na naší pleť. Záleží totiž na její molekulové hmotnosti, obsahu, kvalitě a několika dalších aspektech.
Jaké jsou formy kyseliny hyaluronové??
Kyselina hyaluronová, někdy označovaná také jako HA (hyaluronic acid), umí pronikat do pokožky a vázat na sebe vodu. Jedna jediná molekula kyseliny hyaluronové na sebe dovede navázat dokonce až 1000 násobek své vlastní váhy, což v praxi znamená, že jeden gram kyseliny hyaluronové na sebe umí navaz až několik litrů vodu. Díky tomu představuje obrovský přínos v hydrataci pleti. Její průnik do kůže ale do značné míry ovlivňuje molekulová hmotnost, která mnohdy rozhoduje o efektu a kvalitě daného produktu.
Při výběru kosmetiky byste se proto měli zaměřit především na formu kyseliny hyaluronové, které existují dvě:
- Vysokomolekulární kyselina hyaluronová – působí na povrchu pokožky, kde vytváří jemný hydratační film. Schopnost vysokomolekulární kyseliny hyaluronové pronikat do hlubších vrstev kůže je minimální, čímž se snižují i její efekt. Přesto však k sobě váže vodu, která se následně vstřebává do kůže. Na dotek tak pleť zanechává jemnou, hladkou a hydratovanou. Problém nastává, pokud přípravek s vysokomolekulární kyselinou hyaluronovou aplikujete a zůstanete v přetopené místnosti se suchým vzduchem. V takovém případě totiž kyselina začne odebírat vlhkost z vaší pleti, čímž může paradoxně docházet k vysušení.
- Nízkomolekulární kyselina hyaluronová – díky nízké molekulové hmotnosti proniká hlouběji do pleti, kde pracuje na buněčné úrovni. Podílí se na udržování optimální vlhkosti dermální vrstvy kůže a pomáhá obnovovat kolagenní a elastická vlákna. Tím zabraňuje vysušování pleti a tvorbě vrásek. Účinek se však dostavuje až po dlouhodobém používání.
Proto aby vnější i vnitřní vrstva kůže zůstala dostatečně hydratovaná, je nejlepší obě formy kombinovat. To znamená používat sérum s nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou a pleťový krém s vysokomolekulární. Samozřejmě uživání kyseliny hyaluronové ve formě kapslí by mělo být této terapie součástí.
Tablety nebo prášek kyseliny hyaluronové – k čemu slouží a jak vybírat?
Kyselina hyaluronová se v těle přirozeně vyskytuje nejen v kůži, ale také v kloubní chrupavce, synoviální tekutině nebo v očním sklivci. Na všech těchto místech lidského těla zlepšuje pružnost, pevnost a zabraňuje mechanickému opotřebení, případnému nežádoucímu tření. Pokud je užívána vnitřně v podobě prášku nebo tablet, hraje důležitou roli nejen ve kvalitě pleti, ale také při kloubních problémech nebo zlepšování kvality vlasů a nehtů.
Často tedy kyselinu hyaluronovou najdete v kombinaci s kolagenem (významný protein pro pojivové tkáně) nebo biotinem (vitamin H odpovědný za zdravé vlasy, nehty a kůži).
Jak již bylo řečeno v první části blogu od 25. roku věku dochází vlivem stárnutí k přirozeným ztrátám kyseliny hyaluronové. Tím se z těla také začíná vytrácet velké množství vody, které je pro správné fungování lidského organismu nezbytné. Užívání kyseliny hyaluronové má proto svůj význam a od určité věku by mělo být součástí našeho jídělníčku.
Kyselina hyaluronová podporuje:
- Hydratuje pleť a vyhlazuje kožní reliéf a vrásky
- Zpomaluje proces stárnutí a udržuje klouby v kondici
- Zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů, sliznic a kůže
- Podílí se na regeneraci buněk a pomáhá při obnově elastinu a kolagenu
- Potlačuje působení volných radikálů
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Woldohealth kyselina hyaluronová s vysokým obsahem v jedné kapsli 318 mg, navíc obohacena o kolagen, zinek a biotin.
Woldohealth kyselina hyaluronová ve formě gelu pro vnější užití.

Zinek a jeho formy, proč zvolit chelátovou vazbu?
Zinek je esenciální stopový prvek, v našem těle tedy zastoupen jen v menším množství, ale o to více potřebný pro aktivitu několika stovek enzymů, normální růst, reprodukční orgány, imunitu a pro velký počet dalších nezbytných funkcí našeho těla. Protože je zinek esenciální látkou, je nutné ho přijímat z potravin na tento prvek bohatých nebo si při jeho nedostatku dopomoci doplňkem stravy. Existuje více forem zinku, ale ne všechny pro nás budou mít stejný přínos. Některé naše tělo využije mnohem lépe a některé v podstatě prostě jen projdou zažívacím traktem bez většího efektu. Můžeme se setkat buď s anorganickými nebo organickými formami mezi které patří i speciální tzv. chelátová vazba.

Vitamin K2, proč je stejně důležitý jako vitamin D3?
Vitaminy rozpustné v tucích, A,D,E,K, představují jednu z nejdůležitějších složek naší potravy. Lidské tělo si vitaminy, až na pár výjimek, nedokáže samo vyrobit, a proto je musíme přijímat v podobě bohaté a živé stravy. V poslední době se pozornost odborné i laické veřejnosti zaměřila na vitamin D3, a to nejen v souvislosti se vstřebáváním vápníku ze střeva do krve, ale také pro jeho nezastupitelnou úlohu ve fungování imunitního systému. Zato vitamin K2 (menachinon) zůstává stále neprávem opomíjen, možná až podceňován. Tyto dva vitaminy spolu však velice úzce spolupracují. Vitamín K2 působí preventivně proti mnoha chronickým chorobám. Tím že „čistí“ cévy od nadbytku vápníku a účelně s ním dál hospodaří, předchází ateroskleróze a na druhé straně i osteoporóze. Také má velice příznivý vliv na celý kardiovaskulární a nervový systém. Působí na paměť i kognitivní funkce, které se zhoršují vlivem postupujícího věku.

Na co je dobrá ashwagandha?
Tato bylina má široké spektrum prospěšných vlastností. V první řadě se řadí mezi adaptogeny neboli rostliny, jenž zlepšují schopnost organismu se přizpůsobit prostředí či změnám vnějších podmínek. Ashwagandha proto přispívá ke zvýšení odolnosti organismu, a to po fyzické i duševní stránce. Z tohoto důvodu je rovněž s oblibou využívána ke zmírnění stresu a napětí. Dokáže totiž korigovat hladinu stresového hormonu kortizolu, který je ve vypjatých situacích více vyplavován. I když tento hormon z určitých důvodů potřebujeme, jeho dlouhodobě zvýšená hladina může být jednou z příčin zhoršeného zdravotního stavu.