Maca peruánská a její druhy?
Lepidium meyenii nebo řeřicha peruánská, i to jsou názvy pro macu peruánskou, které se s oblibou přezdívá také královna And. Toto pojmenování si po právu zaslouží, jelikož je bylinou, jež v sobě obsahuje mix skvělých látek. Ty nám mohou být nápomocné pro posílení našeho těla či při řešení zdravotních potíží. Dnes je již na trhu nepřeberné množství suplementů s macou peruánskou a pořídit si ji tedy není žádný problém. Maca ovšem existuje v různých variantách. V tomto článku si proto představíme ty nejvýznamnější druhy a popíšeme si jejich schopnosti tak, aby bylo jednodušší se v nich vyznat a popřípadě jste mohli vybrat tu pro vás nejvhodnější.
Co je vlastně maca zač a kde se vzala?
Již před 2 tisíci lety rozpoznali starověcí Inkové velký potenciál macy peruánské pro zdraví organismu. Konzumovali ji pro posílení sexuálních funkcí a energii. Roste ve vyšších nadmořských výškách, a to až v několika tisících metrech. Konkrétně v peruánských Andách. Odtud pochází její přezdívka a druhové jméno. Látky, jež v sobě má, si s postupem času vybudovala díky podmínkám, ve kterých roste. Je odolnou rostlinou a zvládá velmi nízké teploty, silný vítr i ostatní nepřízně podnebí.
Samotná maca je brukvovitá rostlina, která se dá vzhledem přirovnat k více známé ředkvi či tuřínu. Hlavní část se nachází pod zemí, a je to právě její hlíza. Dá se jíst jen tak nebo přidat do některých pokrmů. V našich končinách na ni ovšem narazíme spíše v podobě namletého prášku a extraktu v kapslích. Takto šetrně zpracovaná si taktéž zachová živiny a složky, jimiž je nabitá.
Jaké přínosné látky se v mace nalézají?
Maca je v první řadě složena ze základních makroživin. Jsou to zejména sacharidy, bílkoviny a značné kvantum vlákniny. Tuku obsahuje ve srovnání s předchozími makroživinami o něco méně. Z ostatních, pro nás asi zajímavějších složek, nalezneme saponiny, třísloviny, steroly, alkaloidy a esenciální aminokyseliny. Esenciální jsou takové, jež si naše tělo nedokáže samovolně vytvářet. Kořen macy peruánské je dokonce plný vitaminů a minerálů. Ve složení se nachází vitamin C, E, B1 a B2, vápník, železo, zinek, draslík, hořčík, fosfor a mangan.
Jak je nám maca prospěšná a jaký vliv mají jednotlivé druhy?
Maca se vyskytuje ve velkém počtu druhů od bílé, žluté, červené, fialové až po černou. Právě podle jednotlivých barev se lépe rozlišují, avšak rovněž chuť, vůně a v neposlední řadě také vlastnosti, mohou být trochu rozdílné. Většina z nich má základní rysy obdobné, ale v některých oblastech mohou mít různě silný vliv. Při užívání macy jde hlavně o podporu sexuality, pohlavních orgánů, hormonálního zdraví a celkové vitality. Za nejznámější a nejvíce používanou můžeme označit jednoznačně macu žlutou. Z dalších druhů jsou významné ještě maca červená a černá. U každé si proto popíšeme, co blahodárného našemu organismu mohou přinést.
- Žlutá maca
Jak již bylo zmíněno, je tato maca v doplňcích stravy nejčastější používaná. Má afrodiziakální vliv na muže i ženy a podporuje libido, plodnost a hormonální rovnováhu. Dodává tělu energii a vitalitu, a dokonce napomáhá s očistou zažívacího ústrojí a spalováním. Pro ženy je vhodná v období menopauzy – lepšího výsledku dosáhnete v kombinaci s macou červenou.
- Červená maca
Má nejvyšší obsah aminokyselin a antioxidantů, díky tomu se chová jako přírodní antidepresivum a eliminuje negativní dopady zvýšeného stresu. Rovněž je přínosem pro sexuální zdraví a hormony a u mužů je příznivá na správné fungování prostaty. Navíc zlepšuje kvalitu kostí, a tak se doporučuje i při osteoporóze.
- Černá maca
Jako všechny druhy, zvyšuje i tato libido a plodnost. Zajišťuje velký příval nové energie, dlouhou fyzickou vytrvalost a hormonální vyrovnanost. Muži ocení její pozitivní dopad na kvalitu a množství spermií. K tomu všemu má ještě tato maca kladný vliv na kognitivní funkce – třeba na naši paměť a koncentraci.
Maca působí a podporuje:
- Fyzické a duševní zdraví
- Plodnost
- Vytrvalost, vitalita
- Sexualita
- Hormonální systém – menopauza Zdroj fytoestrogenu
Z naší nabídky macy na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Na jaké složky kromě polysacharidů se u reishi zaměřit?
Reishi je asi jednou z nejznámějších medicinálních hub u nás, nebo možná dokonce na celém světě. Můžeme na ni často narazit i pod dvěma dalšími názvy – lesklokorka lesklá či Ganoderma Lucidum. V tradiční čínské medicíně je uznávaná už více než 4 tisíce let.

Proč kombinovat kurkumin s piperinem?
Kurkumin se získává z rostliny, která se jmenuje kurkuma dlouhá (Curcuma Longa). Samotná kurkuma obsahuje různorodé látky, ale nejvýznamnější je z hlediska zdravotních benefitů právě kurkumin. Známe kurkumin typu 1, 2 a 3. Dohromady se nazývají kurkuminoidy, samostatně pak kurkumin, demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin. Nacházejí se v oddenku rostliny a z celkového množství složek zabírají pouhá 3 %. Ale blahodárný vliv, jež umí mít na náš organismus, je podstatně větší. Proto se přistoupilo k jeho extrahování, aby se veškerých vlastností využilo naplno. Vznikly tak doplňky stravy s koncentrovaným množstvím kurkuminu.

Jaké známe medicinální houby a proč je užívat?
Medicinální houby obsahují spoustu prospěšných látek a ty mohou být v mnoha ohledech pro naše tělo ohromným přínosem. A to jak po fyzické stránce, tak i té duševní. Řadí se mezi adaptogeny, které zvyšují odolnost proti stresu. Podporují normální činnost orgánových soustav, psychickou rovnováhu a na základě četných studií také imunitní systém, za čímž stojí především tzv. betaglukany. To jsou polysacharidy, jež aktivují buňky zodpovědné za naši obranyschopnost. Ale to nejsou zdaleka jediné složky, které bychom našli, je jich totiž opravdu dlouhý seznam.