Mužský přechod neboli andropauza, jak se projevuje?
Testosteron je hlavním mužským pohlavním hormonem, který hraje zásadní roli již při vývoji a také v mnohých aspektech zdravého fungování organismu mužů. Produkce testosteronu začíná v pubertě a pokračuje po celý život, ovšem od určitého věku dochází k postupnému snižování jeho tvorby. Jeho nedostatek může způsobovat různé projevy, jež nemusí zahrnovat pouze fyzické příznaky, ale rovněž ty psychické. Každý jedinec je však odlišný, a vše je proto i v tomto ohledu individuální. Můžete tudíž pociťovat jinou kombinaci projevů a v různé míře. Proč je správná hladina testosteronu důležitá, a hlavně jaké jsou tedy všechny příznaky při jeho snížené tvorbě? Čtěte dále a dozvíte se odpověď právě na tyto otázky.
Testosteron, kde vzniká a jaký má význam?
Testosteron je steroidní hormon, který patří do skupiny tzv. androgenů. V těle se tvoří přirozeně především ve varlatech, méně pak v buňkách nadledvin. Proces produkce testosteronu začíná v hypotalamu (dolní část mezimozku), kde jsou vytvářeny spouštěcí hormony. Ty pak dále působí na hypofýzu (podvěsek mozkový), která následně produkuje tzv. gonadotropiny, což jsou hormony stimulující právě pohlavní žlázy ke tvorbě pohlavních hormonů.
Testosteron ovlivňuje mnoho tělesných i duševních pochodů. V první řadě je nepostradatelný pro samotný vývoj mužských pohlavních orgánů, tvorbu spermií, správnou funkci varlat a libido. Mimo to má bezpochyby význam také při růstu svalové hmoty, metabolismu tuků nebo pro udržování normální hustoty kostí, což je zásadní i z hlediska prevence proti osteoporóze. Navíc má výrazný dopad na náladu, energii a duševní pohodu.
Co ovlivňuje množství pohlavního hormonu?
Úroveň testosteronu zcela běžně kolísá i u zdravých jedinců a může se u jednotlivých mužů lišit. Nejvýše však bývá v ranních a dopoledních hodinách. Nicméně je zde spoustu faktorů, které se mohou na hladině testosteronu podílet. Je naprosto obvyklé, že je jeho úbytek způsoben stárnutím organismu. Ovšem snížené množství testosteronu může poukazovat rovněž na hormonální poruchy, zdravotní problémy nebo špatný životní styl. Negativní dopad má například nadváha, nadměrná konzumace alkoholu, léků či jiných návykových látek, přetěžování organismu, dlouhodobý duševní stres, absence kvalitního spánku a nezdravá strava.
Jaké jsou projevy při sníženém testosteronu?
Jestliže máte podezření, že trpíte pokleslou hladinou testosteronu, zaměřte se nejdříve na nejčastější příznaky, které se mohou v takové situaci objevit. Pokud se tyto nepříjemnosti týkají i vás, můžete v první řadě vyzkoušet změnu každodenních návyků nebo zvolit doplňky stravy, jež mají pozitivní vliv na tvorbu testosteronu. Nicméně mezi běžné projevy nedostatku testosteronu patří:
- Sexuální obtíže a nízké libido – nižší hladina testosteronu se může výrazně odrazit na sexualitě. Dochází třeba k menší chuti na sex, problémům s erekcí, erektilní disfunkci, ke snížení počtu spermií a neplodnosti.
- Únava a poruchy spánku – můžete se cítit více unavení a vyčerpaní, než běžně býváte. Máte nižší fyzickou výdrž a energii či máte potíže se spánkem, často se během noci probouzíte nebo se objevila přímo nespavost.
- Psychické obtíže – nízká míra testosteronu vás může zásadně ovlivnit dokonce po duševní stránce. Přichází častější změny nálad, deprese, úzkosti a snížená motivace a sebevědomí. Narušena může být taktéž koncentrace.
- Fyzické projevy – testosteron je klíčovým hormonem pro budování svalstva, napomáhá totiž přetvářet aminokyseliny na bílkoviny. Při deficitu testosteronu tak může docházet k úbytku svalové hmoty. Projevuje se navíc řídnutím ochlupení, vypadáváním vlasů nebo přírůstkem tělesného tuku.
- Zhoršená hustota kostí – spolu s poklesem testosteronu může také nastoupit zvýšený úbytek kostní tkáně, což zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Exclusive Kotvičník zemní s přidaným zinkem a selenem v organických, vysoce biodostupných formách.
Golden Nature Kotvičník zemní s deklarovaným podílem 90% steroidních saponinů.

Saw palmetto – na prostatu, růst vlasů a libido
Saw palmetto neboli serenoa plazivá je velmi zajímavá menší palma, kterou již v dávných dobách používali indiáni k řešení problémů s močovým a pohlavním ústrojím. V dnešní době tato palma s vějířovitými listy a plazivým kmenem zažívá velký návrat, protože se z jejích plodů získává velice cenný extrakt plný biologicky aktivních látek, které našemu tělu vlivem uspěchané doby mnohdy chybí.

Pískavice řecké seno – proč je tato bylinka prospěšná?
Semínka fenugreeku mají zajímavou kořeněnou vůni a lehce nahořklou a specifickou chuť. Jak jsme již podotkli výše, jsou rovněž plná prospěšných látek. Právě proto se jejich využití rozšířilo i mimo kuchyni a začali se z nich vyrábět doplňky pro podporu zdraví. Obsahují totiž několik skupin bioaktivních sloučenin – saponiny, flavonoidy, alkaloidy, steroly a polysacharidy

Maca peruánská a její druhy?
Lepidium meyenii nebo řeřicha peruánská či peruánský ženšen, i to jsou názvy pro macu peruánskou, které se s oblibou přezdívá také královna And. Toto pojmenování si po právu zaslouží, jelikož je bylinou, jež v sobě obsahuje mix skvělých látek. Ty nám mohou být nápomocné pro posílení našeho těla či při řešení zdravotních potíží. Dnes je již na trhu nepřeberné množství suplementů s macou peruánskou a pořídit si ji tedy není žádný problém. Maca ovšem existuje v různých variantách.