Na co je dobrý lecitin?
Lecitin je často opomíjenou látkou, přitom má výrazný vliv na zdraví a mnohé denně probíhající procesy v našem těle. Je to základní stavební kámen buněčných membrán a je nepostradatelnou a přirozenou součástí spousty orgánů a tkání. Většinou se o něm hovoří ve spojitosti se správným fungováním mozku, což je určitě pravda, ale má na starost i další důležité úkoly. V tomto článku se proto na tuto složku zaměříme podrobněji, vysvětlíme si, co je zač, kde ho najdeme a proč bychom se o něj měli daleko více zajímat.
Co je to lecitin?
Velice zjednodušeně můžeme říct, že se jedná o tuk, jež má nažloutlou barvu. Při podrobnějším zkoumání bychom zjistili, že se řadí mezi tzv. fosfolipidy. To jsou tuky, které mají specifickou chemickou strukturu a jsou jednou z konstrukčních prvků membrán veškerých buněk, zajišťující také jejich soudržnost, celistvost a náležitou funkci. Lecitin je složen hned z několika látek – z kyseliny fosforečné, cholinu, mastných kyselin, glycerolu, glykolipidů a triglyceridů. Za hlavní je považován zejména cholin, který se v organismu přeměňuje na acetylcholin, jehož nedostatek se bohužel hojně prohlubuje s tím, jak postupně přibývají roky.
V čem se tato látka nachází?
Lecitin se přirozeně vyskytuje v tkáních těla člověka i ostatních živých organismech jako jsou zvířata, rostliny a řasy. Proto ho můžete běžně přijímat společně s jistými druhy potravin. Velké zastoupení má například ve vaječném žloutku, z čehož pochází i jeho název. Odvozen je totiž z latinského slova lekithos, což je v překladu právě žloutek. Dále je obsažen v sójových bobech, játrech, ořechách a olejnatých semenech, jimiž jsou slunečnice nebo arašídy. Našli bychom ho, sice již ne v tak významné koncentraci, ale dokonce v určitých druzích zeleniny. Jmenovat můžeme třeba květák, zelí nebo kapustu.
Jaké jsou formy lecitinu?
To, v jaké podobě budete lecitin přijímat, závisí především na zdroji, ze kterého je získáván a vyroben. Nejčastěji se setkáte s tekutou formou, jež pochází ze sóji. Mnoho lidí však dává přednost alternativě ze slunečnicových semínek, a to z důvodu, že nejsou geneticky modifikována jako sója běžně bývá. Výsledný produkt a jeho efekt je nicméně téměř totožný a na trhu již dnes seženete přípravky, které sójové boby pečlivě vybírají a volí výhradně ty neupravované. Sehnat se ovšem dá taktéž lecitin, jež pochází z vaječného žloutku či můžete všechny varianty pořídit v podobě prášku.
Proč brát lecitin?
V organismu je lecitin přítomen na mnohých místech. Je v mozku, játrech, žlučníku, srdci, plicích a svalech. Na těchto místech je tedy nepostradatelný. Je důležitou látkou pro aktivní sportovce a doplňovat byste ho měli také při nadměrné fyzické či psychické zátěži a únavě, v rekonvalescenci, pokud trpíte chronickým onemocněním nebo častěji konzumujete alkohol, protože lecitin snižuje jeho toxicitu. Tato látka podporuje náležitý chod mozku, kognitivní funkce a přenos nervových vzruchů. Mimo to má pozitivní efekt na snižování hladiny cholesterolu a krevního tlaku, posílení svalstva, pokožku, přispívá k menšímu vypadávání vlasů a ženám může být dle studií prospěšný například v menopauze pro zmírnění tepenné ztuhlosti a zvýšení vitality.
Jak dlouho se může užívat lecitin?
Můžete ho užívat dlouhodobě bez přerušování, dávkování většinou závisí na potřebách jedince a na cíli, kterého chce dosáhnout. Denní přísun lecitinu by se měl pohybovat kolem 3 g denně, počítá se do toho ovšem jak strava, tak suplementy. Nicméně pečlivě čtěte všechna doporučení na obalu zvoleného doplňku stravy, dávkování se totiž může u různých forem a produktů výrazně lišit.
Z naší nabídky lecitinu na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5757297/

Jaké vitaminy a minerály podpoří růst vlasů a pevnost nehtů?
Krásné a zdravé vlasy a nehty jsou důležitou součástí našeho vzhledu. Poměrně hodně lidí proto do péče o ně vynakládá mnoho úsilí a peněz. Není tudíž divu, že na trhu nalezneme širokou škálu produktů na mytí, péči, pomůcek, ale rovněž spousty vitaminových doplňků pro jejich správný růst a kvalitu. Podstatná je totiž také jejich výživa zevnitř – tedy strava, která by měla být bohatá na všechny makro i mikroživiny, včetně zmíněných vitaminů.

Doplňky stravy WoldoHealth - německá kvalita za přijatelné ceny.
Značka Woldohealth je mladá dynamická firma, která byla založena v Německu před pár lety, kde se bleskově dostala do popředí tamního trhu v sekci doplňků stravy.

B-komplex ve speciální formě lalmin® – proč užívat zrovna ten?
Jako B-komplex neboli komplet vitaminů B jsou označovány všechny vitaminy skupiny B - Vitamin B1 (thiamin), Vitamin B2 (riboflavin), Vitamin B3 (niacin), Vitamin B5 (kys. pantothenová), Vitamin B6 (pyridoxin), Vitamin B7 (biotin), Vitamin B9 (kys. listová), Vitamin B12 (kobalamin), které naše těle potřebuje pro správné fungování. Každý ze skupiny vitaminů B slouží k něčemu jinému, čímž se vzájemně doplňují. Abychom se tedy cítili dobře po fyzické i psychické stránce, je důležitá jejich rovnováha. Ta je ale bohužel u mnoho z nás rozvrácena málo pestrým jídelníčkem, nemocemi nebo dietami. Potřeba vitaminů ze skupiny B navíc stoupá v těhotenství, při kojení, fyzické námaze a dospívání.