Na co je dobrý mořský kolagen?
Kolagen je jednou z nejrozšířenějších bílkovin v našem organismu. Je to skleroprotein, který se nachází napříč celým naším tělem a má zde mnoho zásadních funkcí. Je důležitý pro pohybový aparát, pokožku, zuby, orgány, svaly nebo dokonce oči. Proto je pro organismus zcela nepostradatelnou složkou. Nicméně ne každý kolagen je úplně stejný. Existuje spoustu typů, zdrojů a podob. Jedním z nich je i kolagen mořský, který se stal velice populárním. Proč tomu tak je? A jaké má vlastně účinky?
Co je to mořský kolagen a kde se získává?
Pokud se po tomto doplňku stravy poohlížíte, velmi pravděpodobně narazíte na mořský a rybí kolagen. V obou případech jde ovšem pouze o dvě různá pojmenování pro jednu a tu stejnou látku. Jedná se o vláknitý protein, který se získává především z kůže a šupin různých skupin ryb. Nejčastěji se využívají studenovodní mořské a oceánské druhy, jako je losos, tilápie nebo treska. Molekuly tohoto kolagenu jsou menší a tvoří kratší řetězce, díky čemuž se snadněji vstřebává.
Čím se liší od dalších druhů kolagenu?
V první řadě se samozřejmě liší původem. Existuje mnoho rozličných zdrojů. Kromě mořského je oblíbený ještě hovězí nebo pak vepřový. Avšak původ není tou jedinou rozdílností. Kolagen má totiž až několik desítek typů, jež se nachází na různorodých místech v těle. Mořský obsahuje typy, které jsou hojně přítomné zejména v naší pokožce, kostech, vazech a šlachách. Má v sobě také menší množství prolinu a hydroxyprolinu než třeba hovězí, tudíž se lépe absorbuje, ale nehodí se tolik na podporu zdraví chrupavek.
Jaké má mořský kolagen účinky?
Pravidelná suplementace rybího kolagenu může přinést spoustu benefitů především vaší pokožce, vlasům a nehtům. Může být nápomocný v boji proti předčasnému stárnutí, zlepšuje elasticitu a pevnost pleti a podněcuje regeneraci buněk a pojivových tkání. Obsahuje také aminokyseliny, které jsou nepostradatelné pro tvorbu keratinu, což je významná bílkovina, která je přirozenou součástí vlasů a nehtů. Rybí kolagen může přispět navíc k lepšímu hojení ran a různých jiných defektů.
Jak dlouho užívat mořský kolagen?
Abyste pocítili skutečný efekt, je rozhodně na místě ho užívat dlouhodoběji. Krátkodobá suplementace nemá v tomto případě moc smysl. Ideálně ho doplňujte minimálně po dobu 8-12 týdnů. Po této době by měl být účinek již zřetelný. Nicméně nástup efektu se může u každého lišit, záleží na věku, na stavu pleti, vlasů a nehtů a dalších spousta faktorech. Můžete ho ovšem bez problému užívat i mnohem déle, je to vlastně pro pleť dokonce žádoucí.
Jaké formy může mít mořský kolagen?
Setkat se můžete s kolagenem v jeho nativní podobě nebo ve formě hydrolyzované (kolagenní peptidy). Doporučujeme vždy volit spíše hydrolyzovanou podobu, jelikož vykazuje daleko lepší vstřebatelnost, a proto bývá daleko účinnější než jeho přirozená forma. I když takovýto kolagen prochází jistou úpravou, nemusíte mít vůbec žádné obavy, jedná se o naprosto neškodný zásah. Během procesu hydrolýzy dochází za pomoci vody pouze k rozložení molekul na menší fragmenty, což ve výsledku přináší pouze samá pozitiva.
Podle čeho si kolagen vybrat?
Je důležité si nejdříve určit, jaké obtíže nebo část těla chcete vlastně podpořit. Pokud je to primárně pokožka, je mořský kolagen ideálním kandidátem. Jestliže se potýkáte spíše s problémy v oblasti kloubů a chrupavek, sáhněte spíše po kolagenu hovězím. Další volbou jsou kapsle či prášek – zde záleží zejména na preferencích. Zásadní je však množství, které denně přijmete. Myslete rovněž na dostatečný příjem vitaminu C. Ten má totiž při tvorbě a vstřebatelnosti kolagenu nezastupitelnou roli.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka,DiS
Zdroj:
Marine Collagen: A Promising Biomaterial for Wound Healing, Skin Anti-Aging, and Bone Regeneration - PMC [online]. [cit. 05. 09. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8780088/

Jak působí reishi na organismus?
Reishi, označována také jako lesklokorka lesklá, je jednou z mnoha vitálních hub, které mohou velice dobře posloužit našemu zdraví. Je to dřevokazná chorošovitá houba, jenž má nápadně lesklou a červenohnědou plodnici půlkruhovitého tvaru. Našli bychom jí především na listnatých stromech.

Acai berry, nejsilnější přírodní antioxidant?
Acai berry a její bobule jsou považovány za velmi silný antioxidant s mnohými pozitivy, které můžou přinést našemu zdraví. Setkat se můžete i s jejími jinými názvy – Euterpe brazilská, kapustoň brazilská nebo latinsky Euterpe Oleracea.

Vitamín D3 a Vitamín K2 proč je důležité je kombinovat??
Jak Vitamín D3 tak i Vitamín K2 jsou odpovědné za správné fungování kardiovaskulárního systému a pohybového aparátu. Jeden bez druhého ale nefunguje tak, jak má. Odehrává se mezi nimi totiž významná synergie, která vede ke skvělým účinkům, pokud se uživájí dohromady. Jejich vzájemná souhra a vyvážená hladina v těle funguje jako výborná prevence před různými onemocněními. Vitamin D3 je nezbytný pro lepší využití a vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva do krevního oběhu. Vitamin K2 zase pomáhá veškerý vápník přepravovat do cílových tkání tak, aby se neukládal v cévách a nevznikala tzn. arteriální kalcifikaci neboli ukládání vápníku do cévních stěn. Dále vitamín K2 pomáhá přetvářet důležité bílkoviny těla na aktivní formy.