Na co se používá DMSO?
DMSO je čirá tekutina, která je čistě přírodního původu. Možná jste dokonce o něm v poslední době něco zaslechli nebo četli, jelikož se postupně dostává na výsluní i v našich končinách a mnoho lidí si jeho používání více než pochvaluje. Objeveno bylo již na přelomu 19. století, a to dokonce úplnou náhodou. Později byla tato látka podrobněji zkoumána, přičemž bylo zjištěno, že může přinést spoustu benefitů i lidskému organismu. Pokud jste o DMSO projevili zájem a rádi byste se dozvěděli více informací o jeho přínosech a správném použití, čtěte dále.
Z čeho se DMSO získává?
DMSO je bezbarvá tekutina s charakteristickým zápachem, který mnoho lidí definuje jako podobný česneku. Jedná se o zkratku ze slova dimethylsulfoxid, konkrétně je to tedy organická sirná sloučenina. Vzniká jakožto vedlejší produkt při výrobě papíru a zpočátku se dal upotřebit pouze pro průmyslové účely. Dnes je schválen jeho volný prodej a při správném používání se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků, často se totiž uvádí, že je bezpečnější než ostatní, daleko déle známá, léčiva. Je ovšem potřeba s touto látkou zacházet opatrně a řídit se určitými doporučeními.
Opatření před použitím DMSO
Ještě před první aplikací je dobré si vše nastudovat, a i když je DMSO považováno za zcela bezpečné, je vhodné vyzkoušet, jak na ně budete reagovat právě vy. Může se totiž v určité míře dostavit alergická reakce. Ta se nicméně může objevit i u jakýchkoliv jiných nově používaných přípravků, proto byste měli vždy před prvním použitím čehokoliv provést test snášenlivosti. V případě DMSO stačí vetřít jednu či dvě kapky na oblast zápěstí a přibližně půl hodiny vyčkat, pokud je vše v pořádku, můžete ho dále užít dle vlastních potřeb.
Na co se používá DMSO?
DMSO je velice efektivní a silné rozpouštědlo. Vždy byste si před nákupem měli ověřit, zda se jedná o farmaceutickou kvalitu, protože ta zajišťuje tu nejvyšší čistotu a vysokou koncentraci látky (nejlépe 99,9 %), jež vám může zaručit ten nejlepší výsledek. DMSO je schopné pronikat tkáněmi do hlubších vrstev až k samotným buňkám a má pozoruhodné vazební vlastnosti. Je také skvělým nosičem jiných látek, proto dokáže zlepšit efektivitu i dalších aktivních složek. Může být dobrým pomocníkem při potlačení zánětů, bolestí různorodého rázu a otoků, funguje jako antioxidant či podpoří regeneraci. Ve studiích se rovněž můžeme dočíst o jeho antiseptických vlastnostech.
Jak nejlépe DMSO aplikovat?
Aby tato látka zafungovala co nejlépe, je důležité dodržovat několik základních zásad. V první řadě se musí aplikovat na čistou kůži, jež je zbavena zbytků jakýchkoliv dalších přípravků a kosmetiky. DMSO se pak ředí podle toho, na co ho zrovna využíváte – výsledná koncentrace se může lišit dle místa ošetření nebo problému, který má pomoci řešit. Ředit ho můžete vodou nebo například hořčíkovým či jiným olejem. Po dokončení procesu je zase vhodné nechat vše důkladně zaschnout a vstřebat a poté si důkladně umýt ruce, a to pouze čistou vodou.
Jak skladovat DMSO?
Skladování je poměrně jednoduché, ovšem můžete tím výrazně prodloužit jeho životnost. Doporučuje se uchovávat v dobře uzavřené nádobě, na tmavém a chladném místě, kde není vystaveno přímému slunečnímu záření. Často je z tohoto důvodu lahvička z tmavého skla, která udržuje DMSO v co nejlepším stavu.
V případě, že by tekutina ztuhla, jedná se o naprosto běžný jev, jenž je zapříčiněn nízkou teplotou – většinou mění skupenství již při poklesu pod 18,5°C. Po zahřátí se opět navrátí do své původní podoby a kvality.
Z naší nabídky DMSO na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3347107/

Goji (kustovnice čínská) – proč je vhodné užívat její plody?
Goji jsou plody rostliny kustovnice čínské, na které východní medicína nedá dopustit. Opěvované jsou jak po nutriční stránce, tak po stránce zlepšení kvality života a zdraví. Díky svému blahodárnému efektu si goji získaly mnoho přezdívek a staly se symbolem vitality, síly, krásy a zdraví. To je také důvod toho, proč je většinou vyhledávají ženy. K ochucení svačiny ale tyto načervenalé plody Goji může používat každý, kdo chce pro své tělo udělat maximum.

Mandlový olej a jeho vliv na naši pleť?
Mandlový olej se vyrábí se syrových mandlí. Ty rostou na stromě, jež nese název Mandloň obecná (Prunus Dulcis). Dorůstá se do výšky až 12 metrů. Její původ je v severní Africe a západní Asii, ovšem v dnešní době se pěstuje i v jiných teplejších oblastech, často se však stává, že zplaní. Nejlepší podmínky má totiž v teplých, ale suchých oblastech, kde jsou mírné zimy. Mandloň kvete bílými až narůžovělými květy, ze kterých později vznikají právě mandl

Kurkumin – zdraví prospěšná látka, které je i součástí koření
Kurkumin nebo také curcumin patří do skupiny polyfenolů, což jsou rostlinné sloučeniny s antioxidačním účinkem na organismus. Podle některých studií lidskému zdraví prospívají i pouhé dvě lžičky sušené kurkumy denně. Problém ale spočívá v tom, že kurkumin je špatně rozpustný ve vodě a má nízkou biologickou dostupnost. Lepší ho je proto užívat společně s tuky, na které se naváže, podobně jako vitamin A.