Proč kombinovat kurkumin s piperinem?
Oblíbenost kurkumy v posledních letech významně roste. Stala se součástí mnoha receptů, zdravého životního stylu a v kuchyni ji používáme často i v našich končinách. Ovšem její popularita souvisí také s něčím jiným, než je její nápadně zemitá chuť nebo sytě žlutooranžová barva sloužící k dobarvování některých potravin. Obsahuje totiž látku, nazývanou kurkumin, která dokáže přinést našemu organismu celou řadu pozitiv. Je například výrazně antibakteriální a podporuje správnou funkci zažívacího ústrojí. Pokud se poohlédneme po produktech s kurkuminem, velice pravděpodobně narazíme i na takové preparáty, jež ho kombinují s další látkou – piperinem. Z jakého důvodu je tato kombinace vhodná a co nám kurkumin může nabídnout? To bude hlavním tématem dnešního článku.
Co se pod názvem kurkumin tedy ukrývá?
Kurkumin se získává z rostliny, která se jmenuje kurkuma dlouhá (Curcuma Longa). Samotná kurkuma obsahuje různorodé látky, ale nejvýznamnější je z hlediska zdravotních benefitů právě kurkumin. Známe kurkumin typu 1, 2 a 3. Dohromady se nazývají kurkuminoidy, samostatně pak kurkumin, demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin. Nacházejí se v oddenku rostliny a z celkového množství složek zabírají pouhá 3 %. Ale blahodárný vliv, jež umí mít na náš organismus, je podstatně větší. Proto se přistoupilo k jeho extrahování, aby se veškerých vlastností využilo naplno. Vznikly tak doplňky stravy s koncentrovaným množstvím kurkuminu.
Kurkumin jako takový je vlastně barvivo, které dává kurkumě specifickou oranžovožlutou barvu. Je to látka dobře rozpustná v tucích a náleží mezi polyfenoly. Ty jsou součástí mnoha druhů rostlin a pyšní se intenzivními antioxidačními schopnostmi a dalšími příznivými efekty. Kurkumin se využívá nejen vnitřně, ale i zevně jakožto součást kosmetických produktů.
Jaké přínosy má suplementování kurkuminu?
Jak už bylo naznačeno, kurkumin pracuje jako silný antioxidant a chrání tak naše buňky před nepříznivými vnějšími vlivy, ale i před těmi, jež vznikají uvnitř jako vedlejší produkt látkových výměn. Dále je prospěšný pro trávicí systém, kde podporuje tvorbu žaludečních šťáv a žluči, čímž ulehčuje trávení potravy. Přínosem je rovněž při žaludečních obtížích nebo pálení žáhy. Pozitivní dopad má také na pohybový aparát, jelikož ulevuje od zánětu a bolesti kloubů. Játra díky kurkuminu zase lépe odbourávají škodliviny a rychleji regenerují svoje buňky. Organismus se tak snadněji pročišťuje a zbavuje nežádoucích látek. Užívání kurkuminu ovlivňuje dokonce imunitní, nervovou a kardiovaskulární soustavu. Příznivě podněcuje obranyschopnost, je antibakteriální a antivirový, doporučuje se při respiračních onemocněních, napomáhá správnému krevnímu oběhu a je blahodárný pro psychickou stabilitu.
Co je piperin a proč ho užívat zároveň s kurkuminem?
Piperin je alkaloid a aktivní složkou v černém pepři. Dává mu jeho výraznou štiplavou chuť. Stejně jako kurkumin je značně dobrým antioxidantem a přispívá k náležitému trávení. Často se taktéž využívá při regulaci tělesné hmotnosti. Navíc zlepšuje kognitivní funkce.
Jak je vidět, kurkumin a piperin mají každý svoje vlastní prospěšné vlastnosti. Některé rozdílné a jiné zase obdobné. Avšak jejich kombinování může zajistit ještě lepší využití a podstatné snížení metabolické degradace kurkuminu, k níž zcela běžně dochází. Piperin je totiž schopen zvyšovat biologickou dostupnost jistých látek a kurkumin je jednou z nich. Děje se tomu tak, protože piperin usnadňuje jeho vstřebávání přes střevní stěnu do krevního oběhu. Blokuje aktivitu enzymů, které jinak kurkumin velice rychle v trávicím traktu rozštěpí na neúčelné metabolity a ty nám už žádný užitek nepřinesou. Spojení těchto dvou složek je tedy velmi efektivní. Tato synergie nám poskytne až 20x vyšší vstřebávání kurkuminu.
Kurkuma dlouhá v těle podporuje:
- Normální trávení
- Normální činnost jater
- Normální stav kloubů
- Normální činnost jater – jaterní lipidy
Pepř černý v těle podporuje:
- Trávení – tělesná hmotnost
- Pohlavní systém u žen
- Zdraví jater
- Normální činnost nervové soustavy
- Normální funkce dýchacího systému
- Normální stav pokožky
- Oběh v jemných krevních cévách a kapilárách
- Antioxidant
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Kurkumin s přidaným piperinem v silném extraktu 95% a navíc obohacenou kurkumou.
MycoMedica Curcumin 95% extrakt s přidaným quercetinem a piperinem.

Bacillus coagulans v probiotikách – proč je tato bakterie vhodná?
Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, které pomáhají obnovit střevní mikroflóru. Ta je důležitá nejen z hlediska trávení a vstřebávání živin z přijaté potravy, ale hlavně kvůli celkové imunitě organismu. Tak jako je to ale téměř u všeho, nejsou probiotika jako probiotika. Přesněji řečeno existuje spoustu druhů probiotik, z nichž každé v našem těle působí trochu jinak. K nejznámějším druhům probiotik patří například laktobacily nebo bifidobakterie. Půdní probiotika, do kterých patří právě bacillus coagulans, fungují úplně jinak. Během svého reprodukčního cyklu totiž vytváří spory, které chrání bakterie před nepříznivými podmínkami panujícími v trávicím traktu.

Na co je dobrá ashwagandha?
Tato bylina má široké spektrum prospěšných vlastností. V první řadě se řadí mezi adaptogeny neboli rostliny, jenž zlepšují schopnost organismu se přizpůsobit prostředí či změnám vnějších podmínek. Ashwagandha proto přispívá ke zvýšení odolnosti organismu, a to po fyzické i duševní stránce. Z tohoto důvodu je rovněž s oblibou využívána ke zmírnění stresu a napětí. Dokáže totiž korigovat hladinu stresového hormonu kortizolu, který je ve vypjatých situacích více vyplavován. I když tento hormon z určitých důvodů potřebujeme, jeho dlouhodobě zvýšená hladina může být jednou z příčin zhoršeného zdravotního stavu.

Aloe Vera – jsou vhodnější kapsle nebo šťáva?
Aloe vera nebo také aloe pravá je sukulentní rostlina, která je známá pro svoje blahodárné vlastnosti již mnoho let. Využívá se hojně v kosmetickém průmyslu, ale má příznivý vliv na organismus i při vnitřním užívání. Obsahuje totiž řadu vitaminů, minerálů, aminokyselin, polysacharidů a v neposlední řadě i antioxidantů, jež jsou pro lidské tělo prospěné. Aloe vera je stálezelená rostlinka, pocházející z Afriky, dnes již rozšířena téměř po celém světě. Pěstuje se v sušších a teplejších oblastech jako je například Mexiko, Venezuela, Španělsko či Sicílie.