Na co všechno má kotvičník v organismu vliv?
Kotvičníku zemnímu se dostává čím dál tím více přízně, protože obsahuje široké spektrum bioaktivních látek, které jsou z mnoha hledisek výhodné i pro naše tělo. Příznivý vliv má na četné orgánové soustavy a jejich náležité fungování. Nemusí být ovšem nápomocný pouze po fyzické stránce, ale může účelně posílit také psychiku. Dnes se podíváme na oblasti, pro které je kotvičník užitečný a jaké s ním mají lidé zkušenosti.
Působení kotvičníku zemního?
Jak jsme již nastínili, kotvičník zemní může být blahodárný pro různé systémy v našem organismu. Je v první řadě silně spojen s podporou sexuality, libida a síly. Nicméně je spoustu dalších situací, při kterých jeho užívání můžete zvážit. Je totiž všestrannější, než si možná myslíte.
Erekce
Obtíže spojené s erekcí jsou v dnešní době bohužel velice časté. Kotvičník zemní je příznivý pro zdraví pohlavních orgánů a tvorbu mužských pohlavních hormonů, čímž potažmo povzbuzuje právě i samotnou erekci. Využívá se také jako podpora při erektilní dysfunkci.
Spánek
To, že je kotvičník zemní spojován i s lepším spánkem, je s největší pravděpodobností zapříčiněno především jeho pozitivním vlivem na psychiku. Jeho pravidelné užívání může potlačit nervozitu a stres, čímž se zlepšuje i usínání a následná kvalita samotného spánku.
Hubnutí
Kotvičník může mít opravdu v jistém ohledu přínos při hubnutí. Za prvé má diuretické vlastnosti, a proto podněcuje močení, díky čemuž často dochází rovněž k odvodnění tkání. Za druhé přispívá také k hormonální rovnováze, která je pro přiměřenou hmotnost mnohdy zásadní.
Prostata
Vzhledem k tomu, že je kotvičník blahodárný pro celou rozmnožovací soustavu i jednotlivé orgány, může se částečně podílet taktéž na zdraví prostaty. Občas je ho tedy využíváno jako doplňku při zvětšené prostatě a obdobných obtížích.
Těhotenství
Jelikož neexistuje dostatek důkazů o tom, že by byl kotvičník v těhotenství a při kojení bezpečný, nedoporučuje se v tomto období užívat. Pokud jste těhotná, měla byste se v první řadě poradit s vaším ošetřujícím lékařem a dát na jeho doporučení.
Menopauza
Kotvičník je během menopauzy mimořádně efektivním pomocníkem. Hormony jsou v tomto období v nerovnováze a tato bylina vám napomůže se znovunastolením jejich správné hladiny, čímž se zmírní i nepříjemné příznaky, které se s menopauzou pojí.
Má kotvičník nějaké studie? Opravdu funguje?
Kotvičník zemní může mít na každého jedince trochu jiný vliv, stejně tak doba, kdy se začnou projevovat určité změny, je rozličná. Nicméně to, že opravdu funguje, je více než jisté, jelikož existuje spoustu spokojených uživatelů téměř po celém světě. Provedeno bylo rovněž nespočet různorodých studií, které se k pozitivitě této rostlinky ve většině případů přiklánějí.
Jaké jsou zkušenosti s užíváním kotvičníku?
Většina zkušeností s užíváním kotvičníku je kladná. Prospěšný je pro muže i ženy. Muži si pochvalují jeho pozitivní vliv na fungování pohlavních orgánů, spermatogenezi, libido, výdrž a množství síly. Ženy rovněž oceňují jeho blahodárnost na sexualitu a rozmnožovací systém, dále pak také jeho přínos pro plodnost, hormonální rovnováhu a cyklus. Zmiňován je často dokonce v souvislosti s přívalem nové energie, vitalitou a celkovou odolností.
Recenze a zkušenosti s kombinací macy a argininu?
Kotvičník zemní lze bez problému kombinovat s macou i argininem. Mohou se po jistých stránkách navíc vzájemně podpořit. Zejména při současném užívání s macou, se díky synergii obsažených látek, dostaví ještě výraznější dopad na hormony, reprodukční zdraví a harmonizaci fyzického a psychického stavu. Při kombinaci s argininem můžete pociťovat vyšší efekt na fyzickou sílu, výdrž a výkonnost nebo dokonce sexuální aktivitu a erekci.
Kde kotvičník roste a jak se pěstuje?
Kotvičník je jednoletá poléhavá rostlinka se zelenými listy a žlutými kvítky. Typicky roste na suchých místech, polopouštích, stepích anebo písčinách. Původem pochází z Číny a Indie. Dnes se ovšem pěstuje i na jiných místech, kde může vykazovat podobnou kvalitu. Setkat se s ním můžete i u nás, a to třeba v zahradách. Avšak taková bylinka slouží spíše pro okrasu. Málokdy totiž obsahuje takové kvantum prospěšných látek.
Jak poznáme nejlepší a nejkvalitnější kotvičník?
Při vybírání kotvičníku je jeho kvalita zcela klíčová. Pokud je použita nekvalitní surovina s malým množstvím bioaktivních sloučenin, výsledky se pravděpodobně nedostaví nebo nebudou takové, jaké by mohly skutečně být. Z tohoto důvodu vždy vybírejte takový kotvičník, který má jasně uvedeno, kolik se ho v produktu nachází a má deklarován obsah saponinů (nejlépe 90 %), popřípadě přímo obsah jednoho konkrétního – protodioscinu (60 %).
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroje:
Does Tribulus Terrestris Really Work? An Evidence-Based Look [online]. [cit. 05. 06. 2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/tribulus-terrestris
Puncture Vine (Tribulus Terrestris L.) in Control of Health and Reproduction - PMC [online]. [cit. 05. 06. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9054192/

Trápí Vás nadýmání a bolesti břicha? Zkuste správná probiotika
Bolesti břicha, časté nadýmaní a další nepříjemné projevy v oblasti našeho zažívacího traktu jsou poměrně častým problémem. Téměř každý se v životě alespoň v malé míře s něčím takovým setkal, někdo se však s těmito potížemi potýká zcela pravidelně.

Cordyceps sinensis, proč je důležitý obsah mannitolu?
Cordyceps sinensis, či housenice čínská, to je houba tolik vzácná a ceněná, že kdysi mohla být využívaná pouze v císařském paláci. V dnešní době je již dostupná pro všechny a neodmyslitelně patří k tradiční čínské medicíně a je oblíbená i v jiných končinách světa, a to dokonce také u nás. Má totiž opravdu široké spektrum vlastností, kterých by bylo škoda nevyužít. Za všechnu její blahodárnost vděčíme aktivním látkám, jichž tato houba poskytuje opravdu mnoho. Každá obsažená složka má jiný přínos – může se jednat o příznivý vliv na plíce, ledviny, imunitní systém a další části našeho organismu. Cordyceps sinensis je parazitující houba, to znamená, že aby se mohla vůbec vyvíjet, potřebuje hostitele, kterým jsou konkrétně housenky či larvy. Odtud pochází i její další jméno housenice čínská. Někdy se určitě setkáme s označením Cordyceps CS-4, což je název pro uměle pěstovanou houbu, jež ale vykazuje stejně skvělé vlastnosti jako ta, co přirozeně roste ve volné přírodě.

Na co se používá DMSO?
DMSO je bezbarvá tekutina s charakteristickým zápachem, který mnoho lidí definuje jako podobný česneku. Jedná se o zkratku ze slova dimethylsulfoxid, konkrétně je to tedy organická sirná sloučenina. Vzniká jakožto vedlejší produkt při výrobě papíru a zpočátku se dal upotřebit pouze pro průmyslové účely. Dnes je schválen jeho volný prodej a při správném používání se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků, často se totiž uvádí, že je bezpečnější než ostatní, daleko déle známá, léčiva. Je ovšem potřeba s touto látkou zacházet opatrně a řídit se určitými doporučeními.