PMS – premenstruační syndrom, jak se s ním lépe vyrovnat?
Je velká spousta žen, které tzv. premenstruační syndrom (zkráceně PMS) moc dobře znají a každý měsíc pociťují řadu jeho nepříjemných projevů. Symptomy mohou být různorodé a některé z nich mohou navíc rapidně snižovat kvalitu života. Tento syndrom nezahrnuje pouze fyzické obtíže, ale často i psychické. Ovšem naprosto běžně se můžeme setkat s názorem, že to prostě k cyklu ženy patří a nedá se s tím nic dělat. To však není tak úplně pravda. Existují zde možnosti, které pomohou toto období mnohem lépe zvládat. Co ale proto můžeme udělat a jaké doplňky si dopřát? A co to vůbec ten premenstruační syndrom je? To si rozebereme právě v dnešním článku.
Co je to premenstruační syndrom?
Premenstruační syndrom je vlastně soubor veškerých fyzických, psychických a emocionálních příznaků, jež se u žen mohou objevit před začátkem menstruace. Nastupují obvykle pár dní před ní, nicméně jsou případy, kdy to je i daleko dříve. Projevy většinou odchází spolu se začátkem menstruačního krvácení. Za vším tím stojí hormony. Cyklus má totiž několik fází, které doprovází výrazné změny v hladině hormonů. A takové výkyvy mohou ovlivnit spoustu přirozených pochodů v těle i psychiku. A jelikož je každá žena jiná, může mít také odlišný průběh PMS a jeho symptomy. Vzhledem k tomu, že je premenstruační syndrom spojen s činností vaječníků, vymizí společně s menopauzou.
Jaké všechny příznaky mohou být součástí PMS?
Projevů, jež může žena během této etapy pociťovat, je opravdu celá řada. Je docela možné, že si ani jisté z nich s premenstruačním syndromem nespojí a připisují je něčemu jinému. Je jich totiž až několik desítek. Velmi často se objevují bolesti břicha, hlavy a podrážděnost. Tyto příznaky potká během života velké procento žen. Dále se z fyzického hlediska mohou dostavit například bolesti a citlivost prsou, migrény, bolesti zad a svalů, nadýmání a plynatost, změny v hmotnosti a zadržování vody ve tkáních, únava a vyčerpání, trávicí obtíže, nevolnosti a rovněž zhoršení stavu pokožky. Symptomy psychické a emocionální zahrnují neklid, smutek, úzkosti, rychlé proměny nálad, poruchy koncentrace a spánku, a dokonce snížené sebevědomí. Vše mohou doprovázet jiné chutě k jídlu (na slané, sladké).
Co dělat pro zmírnění PMS?
Určit, jestli se skutečně jedná o premenstruační syndrom či nikoliv, je složité. Je tudíž důležité vše vnímat jako celek. Pomůže sledovat veškeré odchylky od normálu a dobu, kdy se to děje. Na zhoršení průběhu PMS má také značný dopad stres. Ten ovlivňuje celý menstruační cyklus a hormonální rovnováhu v těle. Stres zvyšuje vylučování tzv. kortizolu. To je hormon, který každý potřebuje, ale jeho dlouhodobě zvýšená hladina není příznivá. Může rozhodit úroveň estrogenu a progesteronu, což jsou hormony, které jsou úzce spojené s menstruačním cyklem a jeho průběhem. I když je to občas těžké, snažte se proto stres co nejvíce eliminovat.
Nápomocný může být v tomto ohledu:
- dostatečný spánek,
- pohyb
- omezení kofeinu, soli, alkoholu
- relaxační aktivity jako meditace a dechová cvičení
Jaké doplňky mohou být při PMS nápomocné?
Je pár doplňků stravy, jejichž pravidelné užívání byste měli zvážit, pokud se během PMS necítíte dobře. V první řadě je podstatné dbát na příjem nepostradatelných minerálních látek a vitaminů. Zhoršený PMS může být zapříčiněn například nedostatkem hořčíku v organismu. Ten uvolní svaly, zmírní křeče, zlepší spánek a psychickou stabilitu. Zvažte také doplňování zinku, vápníku nebo vitaminu B6. Sáhnout můžete dokonce po nejrůznějších bylinkách a adaptogenech. Nejvíce se osvědčí třeba maca peruánská, kotvičník zemní a ashwagandha, které mají výrazný vliv na optimalizaci hormonů a pravidelnost cyklu. Je však nutné dodržovat každodenní užívání, jedna kapsle vás od obtíží nezachrání. Vyzkoušet můžete rovněž čaj z kontryhele, řebříčku a třezalky či pupalkový olej.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Kdy je vhodné začít užívat vitamin D3?
O vitaminu D je všeobecně známo, že ho naše tělo potřebuje v dostatečném množství, aby všechny procesy v něm mohly probíhat tak, jak se patří. Své jméno dostal podle toho, že byl nalezen jako čtvrtý vitamin. Samotný vitamin D neboli kalciferol je v současnosti považován spíše za steroidní hormon a vyskytuje ve vícero formách. Nejdůležitější je vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol). Liší se zejména tím, kde se vyskytují. Zatímco forma D2 je přítomna především v rostlinné říši, tak D3 zase naopak v té živočišné. Pro nás je nicméně zásadní hlavně vitamin D3, jelikož je pro tělo lépe využitelný. Protože se snadněji vstřebává a my si při užívání tohoto typu odneseme daleko více

MSM a jeho vliv na zdraví?
Methylsulfonylmethan je velice oblíbeným suplementem, protože jeho pravidelné užívání přináší hned několik výhod. Nejvíce se hovoří o jeho pozitivním efektu na pohybový aparát, kdy může být vhodný jak v rámci jisté prevence, tak i v případě již rozvinutých onemocnění.

Garcinie kambodžská – proč je důležité sledovat obsah HCA?
Garcinie kambodžská, též tamarind malabarský, je vysoký tropický keř, kterému se daří v pralesích jihovýchodní Asie. Již v dávných dobách se v tradiční indické medicíně používal ke zmírnění revmatismu a střevních problémech. Dnes je ale znám především pro své redukční schopnosti, kterých si cení lidé po celém světě. Aby ale doplněk stravy s garcinií kambodžskou maximálně fungoval, je potřeba sledovat obsah HCA (kyselina hydroxycitrónová ). Garcinie kambodžská, latinsky garcinia cambogia, je keř s tmavě zelenými listy a zajímavými plody. Jeho výška se pohybuje v rozmezí 5 až 20 metrů, díky čemuž působí majestátně.