Reishi a její obsahové látky??
Reishi, Ganoderma Lucidum nebo Lesklokorka lesklá, to všechno jsou názvy dřevokazné houby s červenohnědou lesklou plodnicí, která většinou napadá stromy nebo pařezy tam, kde jsou poraněny. Nejedná se ale pouze o houbu parazitickou, ale i medicinální. Pro své blahodárné vlastnosti pro tělo se na asijském kontinentě využívá už po tisíce let a populární je dnes i ve zbytku světa. Zmínky o reishi nalezneme i v těch nejstarších bylinkářských knihách tradiční čínské medicíny a dle nich dokáže harmonizovat životní sílu, energii a duši. Je dokonce přezdívaná jako „božská houba nesmrtelnosti“. Obsahuje totiž velkou škálu bioaktivních látek, jež prospívají po psychické i fyzické stránce, a proto si v tomto článku odhalíme, jaké to jsou složky a proč mají příznivý vliv pro organismus.
Jaké látky v sobě reishi ukrývá?
Reishi je jako všechny houby tvořena převážně vodou. Té se v ní nachází okolo 90 %, ale má v sobě skutečně mnoho jiných složek, pro něž je tolik oblíbená. Udává se, že obsahuje více než 400 biologicky aktivních látek s pozitivním dopadem na celý organismus. Každá jedna substance je přínosem pro naše tělo, ale všechny dohromady tvoří unikátní komplex. Hlavními a nejdůležitějšími složkami jsou především polysacharidy a triterpeny. Dále pak nalezneme glykoproteiny, steroly, mastné kyseliny, bílkoviny, peptidy, enzymy a nukleosidy. Lesklokorka lésklá v sobě má i některé vitaminy, jako vitamin D nebo ty ze skupiny B. Z minerálů to je například vápník, hořčík, draslík, selen, fosfor, zinek nebo železo.
- Polysacharidy
Polysacharidy neboli cukry s dlouhým řetězcem jsou jednou z velmi užitečných složek reishi. Najdeme v ní jak ty vstřebatelné, tak i nevstřebatelné a je jich až kolem 200 druhů. Polysacharidy mají schopnost přispět našemu imunitnímu systému, kdy ho aktivují a pozitivně ovlivňují. Mají také protizánětlivý efekt, neutralizují volné radikály a vyrovnávají hladinu cukrů a tuků v krvi. Významnými polysacharidy jsou především betaglukany. Z nerozpustných to je třeba chitin, prospěšný pro střevní mikroflóru – zlepšuje peristaltiku a váže na sebe tuky a škodliviny, které pak lépe odhází z těla. Součástí reishi jsou i tzv. glykoproteiny, což jsou sloučeniny cukrů a bílkovin. Ty mají strukturální, receptorové a enzymatické funkce.
- Triterpeny
Triterpeny jsou další užitečnou látkou v reishi a spolu se steroly tvoří velkou skupinu isoprenoidů (organické látky, nejčastěji rostlinného původu). Chovají se protizánětlivě a protiinfekčně a mají silný antioxidační vliv. Na rozdíl od polysacharidů nejsou tolik významné pro podporu imunitního systému. Reishi obsahuje velké množství triterpenů odvozených od lanostanu – ty mají třeba vlastnosti jako přírodní antihistaminikum, takže mohou příznivě přispět i lidem, co trpí alergiemi. Patří sem i kyselina ganoderická, ganoderal, ganoderiol, kyselina ganodermická a lucidenová. Mezi nejsilnější triterpeny patří kyselina ganoderická – ta napomáhá ke snížení krevního tlaku a v boji proti infekcím. Triterpeny mohou i za výraznou hořkou chuť této medicinální houby.
- Mastné kyseliny, aminokyseliny a bílkoviny
Z mastných kyselin jsou důležité zejména ty polynenasycené. Jde o kyselinu linolovou, palmitovou, olejovou a stearovou. Těm je připisován pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a snižují hladinu škodlivého cholesterolu. Součástí reishi jsou i aminokyseliny, tedy základní stavební prvky bílkovin. Obsaženy jsou všechny esenciální aminokyseliny – takové, které si tělo samo nedokáže vyrobit. Lysin je zásadní pro proteogenezi (metabolický proces, kdy se z aminokyselin tvoří bílkoviny). Leucin třeba i podporuje antikatabolické procesy, kdy dochází k zamezení buněčného rozpadu, což vede k ochraně svalové hmoty. Dalšími prvky jsou i enzymy, jež mají podstatnou roli v syntéze některých složek. Metaloproteinázy působí protisrážlivě a galaktosidázy štěpí mléčnou bílkovinu (laktózu).
Lesklokorka lesklá je doslova nabitá bioaktivními látkami s blahodárným efektem na mnoho stránek lidského těla. Mimo výrazný kladný dopad na naši imunitu a obranyschopnost může díky antioxidační schopnosti neutralizovat volné radikály a tím podpořit zamezení kupříkladu i stárnutí. Reishi se dá uplatnit během nemocí – virových i bakteriálních infekcí a urychlit tak proces uzdravení. Je ale možné tuto cennou houbu užívat i preventivně pro zdraví a dlouhý, harmonický a vitální život.
Co Reishi v organismu podporuje?
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
- Normální funkce oběhové soustavy
- Normální hladina cholesterolu v krvi
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Zinek – významný minerál pro naše tělo
Zinek patří mezi základní minerály resp.stopové a esenciální prvky. Jednoduše rečeno to znamená, že se v lidském těle vyskytuje zinek jen v malém množství a naše tkáně a orgány si jej nedovedou samy vytvořit. Doporučená denní dávka elementárního zinku se pohybuje okolo 10 mg. Toto množství je pouze orientační a přísun zinku je dosti individuální a zaléží na mnoha aspektech jako je těhotenství, kojení, sportovní zátěž, žívotní styl a mnoho dalších. Samozřejmě při nedostatku, případně zmíněných okolnostech je potřeba přísun zinku zvýšit a to až několikanásobně.

Koenzym Q10 – jakou formu zvolit?
Koenzym Q10 je látka všudypřítomná, jelikož se vyskytuje v takřka všech buňkách lidského těla. Její vliv na zdraví a správné fungování buněk je proto nezanedbatelný. Někdy bývá také nazýván jako vitamin Q, neboť je hodně podobný svojí strukturou a efektem vitaminům. Na rozdíl od nich je ale hlavní součástí mitochondrií, v nichž se vytváří energie ve formě ATP. Zjednodušeně řečeno by tak bez koenzymu Q10 nemohly naše buňky vytvářet energii potřebnou pro provoz orgánů. Koenzym Q10 lze navýšit i některými potravinami. Bohatým zdrojem jsou například sardinky, hovězí maso, kukuřice, arašídy nebo špenát.

Vitamin K2, proč je stejně důležitý jako vitamin D3?
Vitaminy rozpustné v tucích, A,D,E,K, představují jednu z nejdůležitějších složek naší potravy. Lidské tělo si vitaminy, až na pár výjimek, nedokáže samo vyrobit, a proto je musíme přijímat v podobě bohaté a živé stravy. V poslední době se pozornost odborné i laické veřejnosti zaměřila na vitamin D3, a to nejen v souvislosti se vstřebáváním vápníku ze střeva do krve, ale také pro jeho nezastupitelnou úlohu ve fungování imunitního systému. Zato vitamin K2 (menachinon) zůstává stále neprávem opomíjen, možná až podceňován. Tyto dva vitaminy spolu však velice úzce spolupracují. Vitamín K2 působí preventivně proti mnoha chronickým chorobám. Tím že „čistí“ cévy od nadbytku vápníku a účelně s ním dál hospodaří, předchází ateroskleróze a na druhé straně i osteoporóze. Také má velice příznivý vliv na celý kardiovaskulární a nervový systém. Působí na paměť i kognitivní funkce, které se zhoršují vlivem postupujícího věku.