Spánek, jak podpořit jeho kvalitu?
Spánek je velice podstatnou částí našeho života. Zabírá i jeho velký díl a jeho kvalita dokáže ovlivnit celou řadu jiných procesů v těle. Mnoho lidí se v rámci péče o svoje zdraví zaměřuje na vyváženou stravu a pravidelný pohyb, ovšem spánek je stejně tak důležitý. Bohužel kvalitní a dostatečný spánek není v dnešní době samozřejmostí a dokáže ho narušit spousty faktorů, které si ani neuvědomujeme. Pokud se cítíte často unavení, málo spíte, běžně se uprostřed noci budíte a ráno se probouzíte nevyspalí, je pravděpodobné, že váš spánek není kvalitní a něco ho narušuje. V takovém případě byste se měli zamyslet nad příčinami, které za tím stojí. Co vše ale můžete pro kvalitnější spánek udělat? To se dočtete níže.
Proč je spánek důležitý a co se při něm děje?
Ve chvíli, kdy usnete, nastává postupné zpomalení činnosti nervové soustavy a pochody v těle se utlumí na úplné minimum. Klesne krevní tlak, zpomalí se srdeční činnost a dech a uvolňuje se svalstvo. Spánek je významný hned z několika hledisek. První z nich je regenerace. Dochází během něj totiž k regeneraci tkání, paměti i dalších kognitivních schopností a odplavují se z organismu toxické a odpadní látky. Dále také probíhá zpracovávání veškerých získaných informací, které se třídí a ukládají. Kvalitní spánek může zároveň zlepšit vaši produktivitu, koncentraci, výkonnost, psychickou stabilitu a dokonce imunitu. Z dlouhodobého hlediska může špatný spánek negativně ovlivnit například hmotnost nebo zvyšovat riziko vzniku některých onemocnění.
Jaké jsou fáze spánku?
Spánek se odehrává v cyklu, který má 5 částí. Patří sem usínání, lehký spánek, hluboký spánek, nejhlubší spánek a snění. Tyto cykly mívají přibližně 90–120 minut a střídají se během nich tzv. REM a NREM (někdy non-REM) fáze. Ty jsou pojmenovány dle pohybu našich očí v jejich průběhu a jedná se o anglické zkratky ze spojení rapid eye movement a non-rapid eye movement. NREM fáze má několik stádií a započíná již tím, když se z bdělosti začínáme propadat do spánku a dále celý přechod až do spánku hlubokého. REM je fáze, kdy dochází již ke zvýšenému pohybu očí a současně se nám zdají sny. Tato fáze se postupně s každým dalším cyklem prodlužuje.
Jaké návyky mohou spánek zlepšit?
Jestliže chcete spánek zkvalitnit, měli byste dodržovat pár základních zásad. Jako první si hlídejte délku samotného spánku, a to v kolik chodíte spát a vstáváte. Ideální doba spánku je něco mezi 6-8 hodinami. Výrazně kratší nebo delší spánek se považuje za nezdravý. Zároveň je vhodné vytvořit si spánkovou rutinu, kdy uleháte a probouzíte se v podobný čas. Měli byste se také zaměřit na místnost, ve které spíte a na podmínky v ní. Je na místě pokoj vyvětrat a udržovat teplotu spíše nižší (cca 18-20 °C) než ve zbytku příbytku. Minimalizujte veškeré rušivé elementy – neusínejte v hluku, při zapnuté televizi a před spaním se vyhněte modrému světlu, jež produkuje televize a mobilní či jiná podobná zařízení. Takové světlo totiž blokuje tvorbu melatoninu, což je hormon mající výrazný vliv právě na spánek. Několik hodin před spaním vynechte kofein, nekonzumujte těžká a smažená jídla a před usnutím si dopřejte spíše relaxační aktivity.
Které doplňky mohou podpořit kvalitu spánku?
Pokud máte svoji spánkovou rutinu nastavenou správně, můžete se poohlédnout rovněž po produktech, které mohou být velkým pomocníkem. Jedná se třeba o různé bylinky. Sáhněte po těch, co mají uklidňující efekt – meduňka, levandule, kozlík lékařský nebo třezalka. Je ovšem možné, že váš problém souvisí s nedostatkem melatoninu v těle. Melatonin totiž reguluje cyklus spánku a v případě jeho deficitu jsou naše vnitřní biologické hodiny narušeny. Stejně tak můžete vyzkoušet L-tryptofan, který je prekurzorem mnoha neurotransmiterů včetně zmíněného melatoninu.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature L-Tryptofan s přidaným vitaminem B6 ve vysoké dávce 500mg v jedné rostlinné kapsli.
Golden Nature Tryptofan v naší nabídce naleznete také ve zvýhodněném balení 2+1.

Jak zmírnit projevy alergií?? Zkuste Quercetin!
Quercetin neboli také česky kvercetin je přírodní látka polyfenolového původu. Konkrétně náleží mezi tzv. flavonoidy, které se pyšní vysokou antioxidační aktivitou. Jedná se o žlutý pigment, který najdeme jako běžnou součást rostlinné říše. Nejvýrazněji je zastoupen třeba v čerstvých kaparách, ty ovšem málokdo konzumuje pravidelně.

Proč jsou důležité makroživiny i mikroživiny?
Minerály jsou další nepostradatelnou složkou ve výživě. Každý z nich je tělem vyžadován v rozdílném množství. Jisté z nich musíme doplňovat v kvantu větším – hořčík, vápník, draslík, sodík a fosfor, další stačí pouze v množství několikanásobně nižším neboli stopovém – měď, jód, selen, zinek, mangan nebo železo.

L-Citrulin a jeho vliv na naše tělo?
L-citrulin je neesenciální aminokyselinou a její název je odvozen od latinského slova citrullus, což znamená vodní meloun. Právě v melounu byla tato látka poprvé nalezena a následně extrahována, a to dokonce již před více než 100 lety. L-citrulin je jednou z nezbytných součástí tzv. cyklu tvorby močoviny (spolu s L-argininem a L-ornitinem) jehož hlavním úkolem je zbavovat se škodlivých látek.