Allnature kokosový nebo olivový olej ve spreji jako dárek k objednávkám nad 800 Kč. Olej je nutné si vybrat v poslední fázi nákupního košíku. Akce platná do 25.7.2021

Tryptofan – proč je vhodná kombinace s vitaminem B6?

L-tryptofan ve formě doplňku stravy jistě dobře znají všichni sportovci, kteří jej nejčastěji využívají ke zlepšení fyzického výkonu a regenerace. Tato esenciální aminokyselina je ale důležitá i zcela jiných důvodů. Zjistěte z jakých, a proč byste ji měli kombinovat s vitaminem B6.

Co je L-Tryptofan a k čemu je dobrý?

Jak jsme již zmínili, L-Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny, což jsou látky nesmírně důležité pro správné fungování našeho těla. Konkrétně fungují jako stavební složky proteinů. Slovo „esenciální“ znamená, že si je naše tělo neumí samo vyrobit, a tak je musí přijímat vnějším způsobem – buď potravou, nebo v doplňcích stravy.

 

 

Aminokyselin existuje na 20 různých druhů. Každá v těle pracuje trochu jinak a také se zasazuje o správné fungování jiné části těla. L-Tryptofan je významný hlavně pro mozkovou činnost a centrální nervovou soustavu, kdy nervové buňky zásobuje glukózou a stará se tedy o příliv energie. Kromě výživy nervových buněk dále zprostředkovaně ovlivňuje metabolismus tuků a cukrů, reguluje krevní tlak a krevní cukr a příznivě ovlivňuje srdeční akci. Aby ale L-Tryptofan mohl být v organismu dobře využit, musí ho být dostatek a nesmí v těle chybět jeden z klíčových vitaminů, respektive vitamin B6!

Jak spolu souvisí L-Tryptofan a vitamin B6?

L-Tryptofan je v těle důležitý nejen z výše zmíněných důvodů ale i proto, že je výchozí složkou pro vznik jiných významných látek. Přes mozkovou bariéru do mozku například vstupuje jako serotonin neboli „hormon štěstí“, což je neurotransmiter odpovědný za nervové přenosy. Hormon štěstí se mu říká především proto, že působí na nervové dráhy, které ovlivňují naše nálady, emoce a to, jak se každý den cítíme.

 

Dále z něho vzniká niacin neboli vitamin B3, který je taktéž prospěšný pro nervovou soustavu, a „hormon spánku“ zvaný melatonin. To vše by ale nebylo možné bez účasti vitaminu B6 pyridoxinu, který musí být přítomen, aby metabolismus a přeměna L-Tryptofanu vůbec proběhla. Role vitaminu B6 je tedy nepostradatelná. Pokud proto doplněk stravy s L-Tryptofanem obsahuje vitamin B6, je to jedině dobře. Vitamin B6 navíc přispívá ke snížení míry únavy a pomáhá získat duševní pohodu.

 

Proč dochází k nedostatku L-Tryptofanu a co při tom hrozí?

Nedostatek L-Tryptofanu představuje značný problém. Už jen proto, že se z něj tvoří další látky. Například při nedostatku serotoninu hrozí emoční podrážděnost, náladovost, nervozita nebo poruchy spánku. Celkově se také udává, že nedostatek L-Tryptofanu může způsobit deprese a úzkosti, zhoršení paměti nebo podmiňuje vznik kožních onemocnění.

 

A jak k nedostatku L-Tryptofanu může dojít? Jelikož se jedná o esenciální aminokyselinu, kterou naše tělo dovede získat jedině z potravy, nedostatek pochopitelně hrozí při stravování bez zařazení potravin s tryptofanem (např. špenát, fazole, dýňová semínka, krůtí maso atd.) nebo při poruchách trávení či vstřebávání. Týká se to zejména starších lidí, kteří mají již trávicí potíže, avšak ani mladí lidé nejsou bez rizika, neboť například nadměrná konzumace alkoholu může hladinu tryptofanu snižovat.

S čím může L-Tryptofan pomoci?

  • Přispívá k normální činnosti nervové soustavy
  • Přispívá k normální psychické činnosti
  • Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání

 

Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

 

 

 

Allnature L-Tryptofan je obohacený o vitamin B6, to vše v jedné kapsli o obsahu 200 mg čistého tryptofanu.

 

 

Blog

Ghí – co to je a na co všechno se používá?

Ghí nebo také „ghíčko“ to je čistý máselný tuk plný vitaminů a živin, který si mohou dopřát i lidé s intolerancí na mléčné výrobky. Nejedná se však o žádnou novinku mezi superpotravinami, ale o léty prověřené přepuštěné máslo, které si již dávno připravovaly naše babičky, aby prodloužily trvanlivost másla. Také chuť tradičních českých pokrmů je s tímto máslem nezaměnitelná. To ale není všechno. Pojďme se podívat, v čem tkví hlavní přínos ghíčka.

20.07.2021


Tryptofan – proč je vhodná kombinace s vitaminem B6?

L-Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny, což jsou látky nesmírně důležité pro správné fungování našeho těla. Konkrétně fungují jako stavební složky proteinů. Slovo „esenciální“ znamená, že si je naše tělo neumí samo vyrobit, a tak je musí přijímat vnějším způsobem – buď potravou, nebo v doplňcích stravy. L-tryptofan ve formě doplňku stravy jistě dobře znají všichni sportovci, kteří jej nejčastěji využívají ke zlepšení fyzického výkonu a regenerace. Tato esenciální aminokyselina je ale důležitá i zcela jiných důvodů. Zjistěte z jakých, a proč byste ji měli kombinovat s vitaminem B6.

14.07.2021


Goji (kustovnice čínská) – proč je vhodné užívat její plody?

Goji jsou plody rostliny kustovnice čínské, na které východní medicína nedá dopustit. Opěvované jsou jak po nutriční stránce, tak po stránce zlepšení kvality života a zdraví. Díky svému blahodárnému efektu si goji získaly mnoho přezdívek a staly se symbolem vitality, síly, krásy a zdraví. To je také důvod toho, proč je většinou vyhledávají ženy. K ochucení svačiny ale tyto načervenalé plody Goji může používat každý, kdo chce pro své tělo udělat maximum.

30.06.2021Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím