Vitamin D3 ve formě kapek nebo kapslí? Co je vhodnější?
Vitamin D3, „Déčko“ je klíčovým vitaminem pro naše kosti, zuby a imunitu. Většina z nás ví, že jeho nejpřirozenějším zdrojem je ultrafialové záření ze slunce. Jenže potřebnou sílu a správný úhel dopadajících paprsků má sluníčko jen zhruba polovinu celého roku. Přes zimu a jaro tak až 70 % české populace trpí nedostatkem vitaminu D. Pokud se tedy chcete po celý rok cítit fit a lépe odolávat nemocím, měli byste „déčko“ doplňovat prostřednictvím doplňků stravy. Ty můžete sehnat v kapkách, kapslích, prášku a tabletách. A právě na to, jaká forma vitaminu D3 je lepší, se podíváme v tomto článku.
Ve zkratce o vitaminu D a jeho funkce v těle
Vitamin D se účastní více než 200 různých reakcí v těle. Vděčni mu jsme například za minerální rovnováhu (zejména regulaci vápníku), normální stav kostí a svalů, proces dělení buněk nebo normální činnost imunitního systému.
Vitamin D patří mezi vitaminy rozpustné v tucích, což znamená, že se může v těle hromadit. K tomu ale příliš často nedochází. Kvůli našemu životnímu stylu, kdy většinu dne trávíme ve vnitřních prostorech s nedostatečným přístupem denního světla, většina z nás trpí spíše jeho nedostatkem než nadbytkem. Ohroženi jsou zejména senioři, děti, lidé s tmavším typem pleti nebo obézní lidé. U těchto osob může mít nedostatečný přísun vitaminu D zdrávotní následky.
Každý dospělý člověk by proto měl každý den přijmout alespoň 1 000 IU neboli 25 mikrogramů vitaminu D. U kojenců, dětí, těhotných a kojících žen je podle současné legislativy dávka vitaminu D stanovena na 400 IU, to je 10 mikrogramů.
V menší míře je vitamin D zastoupen také v potravinách, například v tučných rybách, houbách, droždí a plodech moře. Většina potravin ale bývá bohatá na vitamin D2 (ergokalciferol), který je méně efektivní a pro tělo hůře vstřebatelný. Zjištěno totiž bylo, že vitamin D3 (cholekalciferol) je přibližně čtyřikrát účinnější než D2. Při výběru doplňků stravy s obsahem vitaminu D proto preferujte právě ty výrobky, které obsahují D3.
Jakou formu vitaminu D3 vybrat? Kapky nebo kapsle? Co je lepší?
Vitamin D3 můžete sehnat nejčastěji v kapslích nebo kapkách. Které formě dáte přednost, záleží jen a jen na vás, avšak je potřeba si uvědomit, že kapslí je obvykle pro dosažení denního dávkování spolknout více najednou, zatímco u kapek postačí jediná kapička na jazyk. Tablety zároveň mohou obsahovat různá plnidla, barviva nebo jiné zbytečné pomocné látky. Vybírat byste je proto měli obezřetně.
Kromě toho, že se kapky lépe podávají dětem, mohou být také vhodnější pro seniory, kterým často polykání kapslí činí problémy. Kapky se mohou aplikovat buď přímo na jazyk, anebo na sousto či do nápoje. Vždy byste se ale měli řídit doporučením výrobce.
Ať už ale zvolíte jakoukoliv variantu, upřednostněte ty produkty, které kromě vitaminu D3 obsahují navíc vitamin K2. Tyto vitaminy by se totiž měly užívat současně.
Proč? Zjednodušeně si vypomáhají a jeden bez druhého nedovedou v těle správně fungovat. Vitamin K2 navíc umí působení vitaminu D3 zefektivnit, takže užíváním takového přípravku dosáhnete lepších výsledků.
Co všechno Vitamin D podporuje??
- přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu
- přispívá k normální hladině vápníku v krvi
- přispívá k udržení normálního stavu kostí
- přispívá k udržení normální činnosti svalů
- přispívá k udržení normálního stavu zubů
- přispívá k normální funkci imunitního systému
- podílí se na procesu dělení buněk
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Woldohealth Vitamin D3 - Vitamin D3 ve formě kapek rozpuštěných ve 100% MCT oleji s obsahem 1000 I.U. v jedné kapce!
Golden Nature Vitamin D3+K2+Omega je speciálně vyvinutá NOVINKA obsahující 4 aktivní složky v jedné softgelové kapsli.

Na co je dobrý lutein?
Lutein je významný antioxidant, jenž poskytuje ochranu buňkám před oxidačním poškozením. Největší koncentraci luteinu bychom našli v oku, přesněji řečeno v sítnici a žluté skvrně. Tedy oblasti, které jsou zodpovědné za centrální vidění.

Co jsou to ginsenosidy a jaký je jejich význam?
Ginsenosidy představují zajímavou skupinu bioaktivních látek, které se téměř výhradně nachází v rostlině Panax Ginseng. Ta vám bude ale asi nejspíš známější pod českým názvem Ženšen pravý. Ženšen je již po staletí důležitou součástí nejrůznějších tradičních medicín, protože poskytuje lidskému organismu celou řadu benefitů. Je totiž považován za velmi efektivní adaptogen, který zvládne podpořit kognitivní funkce, zvýšit energii nebo stimulovat imunitní systém.

Ekologické přípravky na úklid, co všechno můžete vyzkoušet?
Ať už uklízíte denně, či jednou týdně, určitě vás potěší, že následující produkty jsou levné a pokud si je zakoupíte ve velkých baleních, ušetříte ještě více. Pro začátek si můžete pořídit pouze sodu, ocet a kyselinu citronovou a později případně svoje zásoby můžete rozšířit. Jedlá soda neboli soda bikarbona je bílý prášek, který je dobře rozpustný ve vodě a má zásadité pH. Možná ji znáte jako součást kypřících prášků nebo ji používáte do pečení samostatně. Ocet je nejlepší ten bílý, jelikož obsahuje 10% kyseliny octové, a je proto koncentrovanější. Navíc není dobarvený a nezanechá nikde skvrny. Kyselinu citronovou seženete v podobě krystalického prášku nebo jako již hotový roztok.