Vitaminy skupiny B – co vám hrozí při jejich nedostatku?

Do skupiny vitaminů B patří celkem osm vitaminů, jejichž vlivy jsou v organismu úzce provázané. Proto se jim také někdy přezdívá B-komplex. Jejich hlavní úlohou je udržovat činnost mozku a srdce v normálu a účastnit se metabolických procesů, při nichž dochází k výměně energie. Jedná se o vitaminy rozpustné ve vodě, které se kromě vitaminu B12 neukládají do zásoby. Z toho jasně vyplývá, jak důležité je přijímat pravidelně v potravě nebo formou doplňků stravy s obsahem vitamínů B.

K čemu jsou vitaminy skupiny B dobré a kdo by měl zvýšit jejich příjem?

 


B-komplex obecně přispívá ke zlepšení imunitního systému, zmírnění projevů únavy a podpoře psychického zdraví. Každý z vitaminů skupiny B má kromě toho v lidském těle ještě další specifickou úlohu, takže by ani jednoho nemělo být nedostatek. Jaké role jednotlivé vitaminy B v těle zastávají, si rozebereme níže.

Nyní je důležité zmínit, že pokud se řídíte zásadami pestrého a vyváženého stravování, nedostatek vitaminů B vám pravděpodobně nehrozí. Slovo „pravděpodobně“ je zcela na místě, neboť některé rizikové skupiny lidí (těhotné a kojící ženy, senioři, vegetariáni a vegani, dietáři a lidé chronicky nemocní) mohou trpět nedostatkem vitaminů B i v případě, že na složení svého jídelníčku dbají.

 

Pokud tedy spadáte do některé rizikové skupiny, měli byste svůj příjem vitaminů B preventivně navýšit.

Jelikož se jedná o vitaminy rozpustné ve vodě, riziko předávkování prakticky nehrozí. Při užívání B-komplexu je však vždy lepší řídit se údaji od výrobce, případně si od lékaře nechat zjistit, jaký konkrétně vitamin ze skupiny B vám chybí a pouze ten následně tělu dodávat.

 

 

V jakých potravinách lze vitaminy skupiny B najít?


Vitaminy ze skupiny B lze získat z živočišných i rostlinných zdrojů. Mezi potraviny bohaté na celou škálu vitaminů B patří luštěniny, vnitřnosti, drůbeží maso, listová zelenina, ořechy, celozrnné obilniny a mléčné výrobky. Mezi spolehlivé zdroje vitaminu B1, B3 a B7 patří pivovarské kvasnice, maso a játra.

 

Doporučená denní dávka vitamínů B není stanovena. Optimální množství závisí na věku, pohlaví, zdravotním stavu a nemocech, kterými daný jedinec trpí. Také během těhotenství a laktace se doporučuje denní dávku zvýšit.

 

Jaké vitaminy patří do B-komplexu a co hrozí při nedostatku?


Vitamin B1 (thiamin)

-podílí se na štěpení sacharidů a transformaci živin na potřebnou energii. Nezbytný je také pro správné fungování nervového systému, činnost srdce a psychickou rovnováhu. Ke snížení jeho hladiny v těle dochází při zvýšené tělesné námaze, stresu, nadměrné konzumaci rafinovaného cukru a redukčních dietách. Mezi projevy nedostatku patří úzkost, nesoustředěnost, deprese, únava a podrážděnost. Absolutní nedostatek vitaminu B1 způsobuje onemocnění nervového systému zvané beri-beri.

 

Vitamin B2 (riboflavin) 

-také riboflavin zajišťuje získávání energie ze živin a příspívá ke správné funkci nervového systému. Dále navíc udržuje pokožku, oči a sliznice v dobrém stavu a má antioxidační efekt. Při nedostatku vitamínu B2 dochází ke světloplachosti, onemocněním kůže, akné a praskání koutků úst.

 

Vitamin B3 (niacin)

– má opět pozitivní vliv na nervovou činnost a psychickou pohodu. Vitamín B3 je základním stavebním kamenem pro vznik melatoninu, díky němu je náš spánek kvalitnější a kůže celého těla má zdravý vzhled. V neposlední řadě pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi na optimální hodnotu. Nedostatek vitamínu B3 se projevuje kožní vyrážkou, úzkostmi a poruchami trávení.

 

Vitamin B5 (kyselina pantothenová)

vitamín B5 je nutný k přeměně sacharidů a tuků a získávání energie z přijaté potravy. Působením na nadledviny ovlivňuje tvorbu hormonů nezbytných pro správný růst, vývoj a sekundárně i reprodukci. Jeho snížená hladina v těle způsobuje únavu, svalovou slabost, nespavost, ztrátu chuti k jídlu a podrážděnost.

 

Vitamin B6 (pyridoxin)

vitamin B6 zlepšuje celkovou obranyschopnost organismu a podílí se na metabolismu aminokyselin. Důležitý je pro sportovce, neboť snižuje míru únavy a vyčerpání. Vitamín B6 také zvyšuje vstřebatelnost mnoha látek, aminokyselin a minerálů. Projevy nedostatku vitamínu B6 jsou shodné s vitaminem B5.

 

Vitamin B7 (biotin)

někdy se také nazývá jako vitamin H, který je odpovědný za zdravý vzhled vlasů, nehtů a pokožky. Biotinová avitaminóza je velice vzácná a projevuje se depresemi, vyrážkou na obličeji, vypadáváním vlasů a poruchami zraku.

 

Vitamin B9 (kyselina listová)

kyselina listová neboli vitamin B9 je velice důležitý vitamin pro buněčné opravy, tvorbu DNA a produkci červených krvinek. Z těchto důvodů se jeho užívání doporučuje alespoň měsíc před plánovaným těhotenstvím a v průběhu něj. Jeho deficit může způsobit poruchy růstu a vývoje plodu, zhoršení krvetvorby, výkyvy nálad, slabost a bledost.

 

Vitamin B12 (kobalamin)

vitamin B12 je nepostradatelný pří látkové výměně, tvorbě červených krvinek a procesu dělené buněk. K nedostatku kobalaminu (Vitamínu B12)  často dochází u veganů a vegetariánů, neboť je dostupný pouze v potravinách živočišného původu. Mezi projevy nedostatku vitaminu B12 patří chudokrevnost, bledost, poruchy růstu, únava, celková slabost a neurologické poruchy.

 

 

Pro komplexní dodání vitaminů B do těla doporučujeme z našeho sortimentu komplet vitamínů B forte který obsahuje všechny zmíněné vitaminy v dostatečné dávce.

Blog

Kotvičník zemní a jeho účinky na ženy?

Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je jednoletka, která má krásné žluté květy. Pro své blahodárné účinky se využívá především v tradiční čínské a indické medicíně, odkud mimo jiné pochází. V Evropě se pěstuje v Bulharsku, neboť právě tamní teplotní podmínky kotvičku nejvíce prospívají.

24.09.2020


Cordyceps sinensis, kdy a jaké koncentrace jsou nejvhodnější?

Cordyceps sinensis známý také pod českým názvem jako housenice čínská je populární medicinální houba, která pochází z Tibetu. Blahodárný vliv cordycepsu na náš organismus byl proslulý již v tradiční čínské medicíně a to zejména pro svou stimulační schopnost a vysoký obsah bioaktivních látek, které si umí poradit s řadou zdravotních potíží napříč celým tělem.

17.09.2020


DMSO (Dimethylsulfoxid) co to je?? Použití a účinky??

Dimethylsulfoxid neboli DMSO není ve veřejných kruzích příliš rozšířeným pojmem. Mezi lékaři a farmaceuty je však moc dobře znám pro své mnohočetné účinky na lidské zdraví.

09.09.2020Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím