Zelený čaj vs. Guarana – po čem sáhnout při únavě?
Někdy člověk zkrátka potřebuje dodat trochu energie a není nic jednoduššího než sáhnout po šálku horkého zeleného čaje. Jenže věděli jste, že existují i jiné povzbuzující alternativy, které hravě předčí i oblíbenou kávu nebo zelený čaj? Už jste slyšeli o guaraně, pokladu z Jižní Ameriky? V níže uvedeném článku se dozvíte, jaké jsou rozdíly mezi zeleným čajem a guaranaou a jaká z těchto bylin je efektivnější pro dodání energie.
Základní fakta o zeleném čaji a guaraně
Zelený čaj patří k oblíbeným nápojům po celém světě. Zatímco totiž někteří lidé nepijí kávu, šálkem dobrého čaje nikdo nepohrdne. Zelený čaj konkrétně pochází z čajovníku čínského (camellia sinensis), který roste nejen na území Číny, ale i jinde po světě. V dnešní době existuje mnoho odrůd čajovníku, kterým se daří na plantážích prakticky kdekoliv. Výsledná chuť, vůně a intenzita se ale samozřejmě podle lokality mění. K nejsilnějším zeleným čajům tak stále bezpochyby patří ty vypěstované v Asii. Důležité je také upozornit na to, že zelený čaj je získáván z listů, zatímco stimulující efekt guarany spočívají hlavně ve zralých červených plodech, z nichž se získává cenný extrakt.
Guarana, česky paulinie nápojná, pochází z Amazonie, kde ji domorodí obyvatelé pokládají za zázračný nápoj ukrývající velkou sílu. A jejich tvrzení není daleko od pravdy. Již v 18. století došlo k prvním laboratorním testům, které potvrdily, že se skutečně jedná o velice silný přírodní stimulant. Z guarany se dokonce jako z první rostliny povedlo syntetizovat bílou krystalickou látku, které se dnes říká kofein.
Zelený čaj versus guarana, co je lepší?
Oba nápoje dovedou povzbudit tělo i mysl, udržet pozornost, zlepšit míru soustředění a navodit psychickou pohodu. Faktem ale zůstává rozdíl v obsahu kofeinu. V šálku zeleného čaje se průměrně nachází 30 mg kofeinu, kdežto v jedné kapsli guarany je obsaženo 50-100mg mg kofeinu. Samozřejmě ale záleží na výrobci. Efekt guarany je tedy vyšší a pozvolnější, což ocení i vaše tělo, pro které je postupně navyšující se stimulační efekt přirozenější.
V zeleném čaji a guaraně dále také můžete najít mnoho prospěšných látek jako například vitaminy C, B a E, třísloviny a minerální látky – draslík, fosfor, vápník a další. Z hlediska hubnutí je pak o něco lepší zelený čaj, neboť obsahuje EGCG neboli epigalokatechin, což je látka povzbuzující metabolismus tuků a zvyšující energetický výdej, takže hubnutí bude o něco snazší. Guarana ale zase kromě kofeinu obsahuje větší množství theobromin a theofylin, což jsou látky, které vás dokážou zaručeně povzbudit.
Zelený čaj přispívá k:
- Koncentrace a učení
- Duševní stav a výkon
- Antioxidant
- Pružnost cév
Guarana přispívá k:
- Imunitní systém
- Únava, tonus, energie
- Normální trávení
- Fyzická a psychická vitalita
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Zelený čaj obsahuje 500 mg v jedné kapsli s deklarovaným podílem 8 % kofeinu, 50 % polyfenolů, 30 % katechinů a 15 % EGCG.
Golden Nature Guarana obsahuje 500 mg guarany v jedné tobolce se standardizovaným obsahem kofeinu 10%. V jedné kapsli guarany od Golden Nature je tedy 50mg kofeinu.

Co je to krilový olej a jaké má výhody?
Krilový olej neboli krill oil si v poslední době získává své místo na trhu, a to jako alternativa k rybímu tuku. Je mu totiž v mnoha ohledech podobný, a tudíž může být i velmi prospěšný pro naše zdraví. Z tohoto důvodu se začali vyrábět různé doplňky s jeho obsahem, které vám poskytnout dostatečnou dávku omega 3 mastných kyselin. Ty jsou pro fungování organismu nezbytné, ovšem ne vždy jich přijímáme tolik, kolik bychom opravdu měli. Olej se získává z drobných a poloprůsvitných korýšů, které obývají některé oceány a žijí ve velkých hejnech. Dohromady se pak označují jako kril. Povětšinou slouží jako potrava pro velryby, ptáky a tuleně. Svým vzhledem se tito živočichové značně podobají malým krevetám. Hlavním zástupcem je krunýřovka krillová, která žije především hluboko v chladnějších vodách polárního pásu.

Na co je dobrý lutein?
Lutein je významný antioxidant, jenž poskytuje ochranu buňkám před oxidačním poškozením. Největší koncentraci luteinu bychom našli v oku, přesněji řečeno v sítnici a žluté skvrně. Tedy oblasti, které jsou zodpovědné za centrální vidění.

Ginkgo biloba pro lepší paměť?
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je rostlina, která se využívá již velmi dlouho v tradičních léčitelstvích, jako je například čínská medicína, ájurvéda, nebo lidové léčitelství. V celé Asii je dokonce považována za svatou. Ukrývá v sobě totiž zajímavé látky, jež nám mohou být v mnoha ohledech užitečné, a proto se stala součástí doplňků stravy i v našich končinách. Tyto preparáty se stále těší velké oblibě, protože ginkgo biloba je spojována především s podporou paměti a podobných stránek organismu. Ginkgo obsahuje asi 20 druhů flavonoidových glykosidů, z nichž jsou nejvýrazněji zastoupeny kvercetin, kaempferol a isorhamnetin. Mají významné protizánětlivé schopnosti a příznivý efekt na kardiovaskulární soustavu. Z terpenů to jsou biologicky aktivní laktony, nazývané jako ginkgolidy a bilobalid, které jsou neuroprotektivní a podněcují přenos nervových vzruchů.