Jak ženšen pravý působí na organismus?
Ženšen pravý je jedním z velice uznávaných bylinek a doplňků stravy v tradičních medicínách, protože se v něm nachází unikátní látky, které mohou prospět lidskému zdraví, napomoci opět nastolit v organismu potřebnou rovnováhu a dodat tělu důležitou odolnost. Používán je již po tisíce let a opravdu oblíbeným se stal už i našich končinách. Jak ale skutečně funguje, na co si dát pozor a podle čeho vybírat?
Jaké má ženšen účinky na muže?
Ženšen má spoustu schopností, které budou mít podobný vliv na obě pohlaví. Podporuje třeba kognitivní funkce a imunitní systém, napomáhá bojovat proti únavě a vyčerpání a podílí se na zvýšení celkové vitality a odolnosti, jelikož je adaptogenem. Je navíc povzbuzující i v sexuální oblasti, a dokonce se využívá jako podpůrný prostředek při erektilní dysfunkci, což může být, jak uvádějí některé zdroje, zapříčiněno jeho pozitivním působením na tvorbu oxidu dusnatého, díky čemuž se zlepšuje také průtok krve v těle.
Jaké má ženšen účinky na ženy?
Z adaptogenních vlastností této rostliny budou samozřejmě těžit i ženy, obecně se totiž udává, že jsou ke stresu, úzkostem a ostatním psychickým obtížím náchylnější nežli právě muži. Reakce na stresové situace jsou tedy často různé, což je zapříčiněno mnoha psychickými a biologickými faktory. Ženšen může proto přispět k lepší duševní rovnováze a zmírnit rovněž případné dopady stresu. Mnohdy je zmiňována taktéž jeho pozitivita pro ženský cyklus, kdy může tlumit nepříjemné průvodní příznaky při menstruaci či během menopauzy.
Má ženšen nějaké vedlejší účinky?
Pokud užíváte přiměřené množství ženšenu a nepřekračujete doporučenou dávku, je ve většině případů zcela bezpečný. Příliš vysoké dávky však mohou způsobit trávicí obtíže, nervozitu, nespavost nebo bolesti hlavy. Nedoporučuje se užívat těhotným a kojícím ženám, kojencům a opravdu malým dětem. V případě, že máte vážné zdravotní komplikace, měli byste se o jeho suplementaci poradit s vaším lékařem, a to zejména v případě kardiovaskulárních obtíží či příliš nízkém tlaku.
Jaké existují druhy ženšenu a čím se odlišují?
Pokud se podíváte na nabídku na trhu, může vás v první chvíli velmi jednoduše zmást již samotné názvosloví. Ne každý ženšen je totiž ten, o němž tu doposud hovoříme. Existuje celá řada nejen názvů, ale dokonce různorodých bylinek, jež se tak označují, ovšem jejich účinky se mohou diametrálně lišit.
- Ženšen pravý – to je přesně ta konkrétní bylina, o které pojednává tento článek. Je vytrvalý a nejvíce bioaktivních látek najdeme v jeho kořeni. Nicméně i ten má spoustu dalších názvů. Napovědět vám může především jeho latinská podoba – Panax Ginseng. Vyskytuje se ale i pod názvy všehoj léčivý či korejský nebo čínský ženšen. Je považován za jeden z nejprospěšnějších.
- Ženšen americký – opět značně populární. Jeho latinský název zní Panax Quinquefolius. Jeho podobnost s předchozím ženšenem je nepopiratelná, jelikož obsahují podobné složky. Nicméně obsah a skladba těch nejhlavnějších (ginsenosidů) je odlišná. To je pak příčinou rozličných účinků. Z tohoto důvodu je americký ženšen považován spíše za uklidňující nežli povzbuzující.
- Rostliny z jiných rodů – vyskytuje se řada dalších rostlin, které se občas jako ženšen sice pojmenovávají, avšak mají s těmi předchozími jen málo společného, tudíž i vlastnosti a užitek z nich bude odlišný. Jedná se především o ženšen sibiřský (eleuterokok ostnitý), ženšen indický (ašvagandha) a ženšen peruánský (maca peruánská). Existuje jich ovšem daleko více. Měli byste proto vybírat pečlivě a jednotlivé byliny nezaměňovat.
Po jaké době lze ucítit účinky?
Při užívání rostlinných preparátů je vždy potřeba delšího času. Bioaktivním sloučeninám v nich zastoupených se totiž musí dát čas, aby měli dostatečnou šanci projevit veškerá svá pozitiva. To samé platí i u ženšenu pravého. Doporučuje se užívat přibližně 8-12 týdnů, než budete z jeho funkčnosti vyvozovat určité závěry. Jestliže vám vyhovuje a berete ho vyloženě dlouhodobě, dělejte pravidelné přestávky, aby si tělo nezvyklo.
Jak vybrat kvalitní ženšen, proč je důležitý obsah ginsenosidů?
Ginsenosidy jsou hlavní složky v ženšenu, které mají i ten největší vliv na jeho efektivitu. Konkrétně se jedná o saponiny a také velice unikátní látky. Kvalitní produkty, jež mají přesně uveden jejich obsah, zaručují tu nejvyšší pravděpodobnost, že budou skutečně fungovat. Jejich nižší koncentrace (cca 4-5 %) je vhodná pro dlouhodobější užívání, prevenci a celkové povzbuzení zdravotního stavu, vyšší koncentrace (kolem 80 %) zase intenzivně nastartuje organismus a může být podporou při akutních nerovnováhách.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroje:
Ginseng and male reproductive function - PMC [online]. [cit. 19. 06. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3861174/
Gender differences in stress response: Role of developmental and biological determinants - PMC [online]. [cit. 19. 06. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3425245/

Hořčík a jeho formy, účinky a dákování
Hořčík (magnesium) se přirozeně účastní stovek enzymatických reakcí a je významný pro každou buňku. Podílí se třeba na elektrolytické rovnováze, zajišťuje správný energetický metabolismus a je nutný pro zdravé kosti a zuby. Ovlivňuje také nervovou soustavu, přispívá totiž k její správné činnosti a přenosu nervových vzruchů.

Jak posílit vlasy a zlepšit jejich kvalitu?
Vlasy jsou v dnešní době velkým tématem a krásné, silné a zdravé vlasy si přeje nejen většina žen, ale poměrně i dost mužů. Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy a mnoho lidí je tudíž ochotno do nich investovat nemalé množství peněz a času. Správně vyvážená strava má na růst a kvalitu vlasů opravdu značný dopad. Bez adekvátního přísunu živin se jim nedostane vše, co je nezbytné a může docházet k jejich větší lámavosti, ztrátě lesku či dokonce vypadávání.

Cordyceps sinensis, jaké látky obsahuje a k čemu jsou dobré?
Cordyceps je houba přímo nabitá aktivními látkami, co mohou prospět našemu tělu po více stránkách, a proto i jeho využití je velice rozsáhlé. V první řadě obsahuje některé důležité vitaminy, minerály a stopové prvky. Vitaminy B, D, E a K, zinek, vápník, draslík, sodík, železo, selen nebo také i mangan. Všechny tyto zmíněné složky jsou nezbytné pro správné funkce našeho organismu a tělo se bez nich neobejde. Cordyceps však skrývá bioaktivní sloučeniny, které jsou poněkud zajímavější. Jedná se o nukleosidy, nukleotidy, polysacharidy, steroly, bílkoviny anebo mastné kyseliny.