Ženšen pravý a jeho koncentrace, jak moc je důležitá?
Ženšen pravý, který je známý také pod latinským názvem Panax ginseng, je bylina s dlouholetou tradicí a velice příznivými schopnostmi, jež podpoří fyzickou i duševní vitalitu. Historie ženšenu je bohatá, protože je využíván již po dlouhá staletí, ovšem jeho oblíbenost neklesá ani v dnešním moderním světě. Ba naopak, vznikají stále nové preparáty, co tuto rostlinu obsahují v různých podobách, ale také koncentracích. To je jeden z důležitých aspektů při výběru, na který bychom se měli zaměřit už v počátku našeho vybírání ženšenu. Jaké koncentrace však existují, čeho se týkají, a co tedy ženšen umí? To vše si zodpovíme níže v tomto článku.
Co je to vlastně ženšen pravý?
Ženšen pravý je v současné době pěstován spíše na rozlehlých farmách. Daří se mu nejlépe v jeho domovské oblasti v Asii (Čína, Severní Korea), lze ho najít taktéž v jiných koutech světa, nicméně bohužel často nedosahuje takových kvalit jako má v prve zmíněných zemích. Rostlinu utváří nadzemní řapíkatá část s listy. Květy jsou drobné zelenobílé. Později vznikají zploštělé kulovité červené a šťavnaté plody, které mohou mít jedno až tři semena. Podzemní část ženšenu tvoří kořen s vysokým obsahem bioaktivních látek. Čerstvý kořen obsahuje velké procento vody, a proto nemá tak dlouhou trvanlivost. Z tohoto důvodu se upravuje sušením nebo se z něho získává extrakt se standardizovanou deklarací hlavní látky. Tento údaj by se měl vyskytovat přímo na produktu.
Jaké složky v sobě ženšen ukrývá?
Biologicky aktivních látek má ve svém kořenu ženšen opravdu mnoho. Některé jsou běžně zastoupené i v dalších bylinkách, jiné jsou pro ženšen zcela unikátní. Dohromady však tvoří komplex, který dokáže podpořit četné funkce těla. Obsahuje vitaminy B, C a E, železo, draslík, zinek, fosfor, aminokyseliny, polysacharidy (ginsan), peptidy, antioxidanty (maltol, kyselina salicylová) a saponiny. Saponiny jsou mimořádně zajímavé, obzvláště pak tzv. ginsenosidy, jež jsou v ženšenu jedinečné.
Jaké jsou koncentrace ženšenu?
Pokud uslyšíte o koncentraci ženšenu, s největší pravděpodobností se to bude týkat obsahu ginsenosidů. To jsou totiž složky, které mají v ženšenu právě jeden z nejpodstatnějších významů. Můžeme narazit na různorodé produkty, ovšem jistotu správného fungování budeme mít pouze u těch, kde je uvedeno množství ginsenosidů. To je široká skupina ženšenových saponinů, jež má několik desítek zástupců. Ty se dále dělí podle strukturních vlastností a mohou se lišit také v určitých svých schopnostech. Jejich zastoupení se může různit, nejčastěji se ale setkáme s nižší koncentrací kolem 4-5 % či s vyšší, která jich má kolem 80 %. Čím více těchto látek, tím samozřejmě v jistých situacích lépe, ale nemusí tomu tak být vždy. Vše závisí na konkrétních potřebách a účelu jeho podávání. Nižší koncentrace se výborně hodí jako preventivní prostředek, pro dlouhodobé užívání a podporu celkového zdraví a vitality. Vyšší koncentrace je vhodná pro intenzivnější efekt nebo v případech kdy se již potýkáte s určitými zdravotními problémy. Takový ženšen totiž výrazněji nakopne imunitu, odolnost a kognitivní funkce.
S čím může být ženšen nápomocný?
Ženšen pravý může mít při pravidelném užívání rozličné pozitivní vlivy na lidský organismus. Je přírodním adaptogenem, tudíž zvyšuje odolnost proti stresovým situacím a napomáhá tělu se lépe vyrovnat se změnami podmínek. Je prospěšný pro obranyschopnost, vitalitu fyzickou i psychickou, paměť, myšlení a koncentraci. Dále přispívá k lepší funkci oběhového a reprodukčního systému. V neposlední řadě potlačuje únavu, vyčerpání, stabilizuje psychickou nerovnováhu, odbourává pocity vyhoření a dodává nový příval energie.
Z naší nabídky ženšenu na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Kyselina hyaluronová ve formě séra nebo kapslí?
Kyselina hyaluronová má v posledních letech čestné místo v rozličných produktech z oblasti proti stárnutí, vráskám a na hydrataci. Nalezneme ji jako součást přípravků pro péči zvenčí, jako jsou krémy, intenzivnější séra, a dokonce i třeba v šamponech nebo make-upu.

Mužský přechod neboli andropauza, jak se projevuje?
Produkce můžské pohlavní látky začíná v pubertě a pokračuje po celý život, ovšem od určitého věku dochází k postupnému snižování jeho tvorby. Jeho nedostatek může způsobovat různé projevy, jež nemusí zahrnovat pouze fyzické příznaky, ale rovněž ty psychické. Každý jedinec je však odlišný, a vše je proto i v tomto ohledu individuální. Můžete tudíž pociťovat jinou kombinaci projevů a v různé míře

L-Citrulin a jeho vliv na naše tělo?
L-citrulin je neesenciální aminokyselinou a její název je odvozen od latinského slova citrullus, což znamená vodní meloun. Právě v melounu byla tato látka poprvé nalezena a následně extrahována, a to dokonce již před více než 100 lety. L-citrulin je jednou z nezbytných součástí tzv. cyklu tvorby močoviny (spolu s L-argininem a L-ornitinem) jehož hlavním úkolem je zbavovat se škodlivých látek.